Itálie chce zakázat muslimské burky

Řím - Vláda Silvia Berlusconiho plánuje zakázat nošení burky, tedy tradičního závoje, který zakrývá celou postavu muslimských žen včetně obličeje. Ve středu o tom informoval deník El Mundo.

Přidejte svůj názor

Muslimská burka

Návrh zákona předložila Berlusconiho strana Liga severu (LN). Svou iniciativu zahájila v pátek a očekává se, že proces schvalování tohoto textu bude poměrně krátký. Jedná se totiž pouze o úpravu platné normy z roku 1975, která zakazuje nošení masek nebo čehokoli, co by zabraňovalo rozpoznání dané osoby „bez jasného odůvodnění“.

Návrh zákona vypouští formulku „bez jasného odůvodnění“ a nahrazuje ji podrobným výčtem předmětů, jichž se zákaz netýká. Mezi ně patří například motocyklistická přilba. Kromě toho se ale v textu uvádí, že mezi nepovolené předměty zakrývající obličej patří „oděvy nošené z důvodu náboženského přesvědčení“.

Dosavadní norma byla přístupná různým interpretacím v jednotlivých administrativních celcích Itálie. V důsledku toho byla burka na některých místech zakázána, zatímco jinde nepředstavovala problém. Změna této normy by tedy měla vést ke zcela jasnému výkladu – nošení burky není v Itálii možné nikde.

Roberto Cota, předseda poslaneckého klubu LN, ujistil, že se nejedná o rasistický výpad vůči muslimům. „Nejsme rasisté. Nemáme nic proti muslimům, ale zákon má být stejný pro všechny,“ řekl.

Středolevá opozice však již vyjádřila svůj nesouhlas se změnou normy. „Jedná se o neústavní návrh novely zákona, který potlačuje svobodu vyznání. Jeho jediným smyslem je útočit na muslimské přistěhovalce v tom, co je pro ně nejintimnější,“ prohlásila Donatella Ferrantiová z Demokratické strany.

Témata: itálie | Náboženství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie prohledávala moskevské divadlo a byt známého režiséra, umělci…

23.05.2017 21:56 Moskva – Do moskevského divadla Gogol-centr dnes vpadla ruská policie. Ta provedla také razii v…

Novým generálním ředitelem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom

23.05.2017 21:48 Ženeva – Světovou zdravotnickou organizaci povede příštích pět let Etiopan Tedros Adhanom. Na postu…

Terorista vás klidně zabije cestou domů, neohlídáme to, varuje Šándor

23.05.2017 11:20 Aktualizováno ROZHOVOR - Při bombovém útoku v britském Manchesteru včera zahynulo podle posledních údajů 22 lidí.…

Zpěvačka Ariana Grande je po útoku zlomená. Vyvázla bez zranění

23.05.2017 08:41 Manchester - Americká zpěvačka Ariana Grande je dle svých slov "zlomená". Po jejím koncertu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama