Itálie chce zakázat muslimské burky

Řím - Vláda Silvia Berlusconiho plánuje zakázat nošení burky, tedy tradičního závoje, který zakrývá celou postavu muslimských žen včetně obličeje. Ve středu o tom informoval deník El Mundo.

Přidejte svůj názor

Muslimská burka

Návrh zákona předložila Berlusconiho strana Liga severu (LN). Svou iniciativu zahájila v pátek a očekává se, že proces schvalování tohoto textu bude poměrně krátký. Jedná se totiž pouze o úpravu platné normy z roku 1975, která zakazuje nošení masek nebo čehokoli, co by zabraňovalo rozpoznání dané osoby „bez jasného odůvodnění“.

Návrh zákona vypouští formulku „bez jasného odůvodnění“ a nahrazuje ji podrobným výčtem předmětů, jichž se zákaz netýká. Mezi ně patří například motocyklistická přilba. Kromě toho se ale v textu uvádí, že mezi nepovolené předměty zakrývající obličej patří „oděvy nošené z důvodu náboženského přesvědčení“.

Dosavadní norma byla přístupná různým interpretacím v jednotlivých administrativních celcích Itálie. V důsledku toho byla burka na některých místech zakázána, zatímco jinde nepředstavovala problém. Změna této normy by tedy měla vést ke zcela jasnému výkladu – nošení burky není v Itálii možné nikde.

Roberto Cota, předseda poslaneckého klubu LN, ujistil, že se nejedná o rasistický výpad vůči muslimům. „Nejsme rasisté. Nemáme nic proti muslimům, ale zákon má být stejný pro všechny,“ řekl.

Středolevá opozice však již vyjádřila svůj nesouhlas se změnou normy. „Jedná se o neústavní návrh novely zákona, který potlačuje svobodu vyznání. Jeho jediným smyslem je útočit na muslimské přistěhovalce v tom, co je pro ně nejintimnější,“ prohlásila Donatella Ferrantiová z Demokratické strany.

Témata: Itálie | Náboženství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Separatisté pálí v Donbasu z těžkých zbraní, střela zabila mladou…

23.02.2018 11:50 Kyjev - Jeden ukrajinský voják byl zabit a další utrpěl zranění v palbě proruských separatistů z…

Kalašnikov dodá ruské armádě nové vybavení. A tentokrát nejde o samopaly

23.02.2018 08:33 Moskva - Zbrojařský koncern Kalašnikov dodá ruské armádě motocykly na elektrický pohon. První…

Putinovi zbývá rok, dva? Muž z Kremlu otevřeně promluvil

23.02.2018 00:01 NÁZOR - Koncem roku 2016 vše jen ne zapomenutý Alexej Navalnyj oznámil svou prezidentskou…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 23:02 Aktualizováno Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama