Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

VIDEO: Divoký slon zaútočil na turisty v národním parku  - anotační foto

VIDEO: Divoký slon zaútočil na turisty v národním parku

30.05.2015 12:10 Khao Yai - Turisty v thajském národním parku Khao Yai ohrožuje divoký slon. V posledních deseti dnech zničil...

Při náletech v Sýrii zahynuly desítky civilistů - anotační foto

Při náletech v Sýrii zahynuly desítky civilistů

30.05.2015 12:08 Damašek - Nejméně 45 civilistů, včetně žen a dětí, bylo dnes zabito při náletech syrské armády na pozice...

Ministr obrany USA zkritizoval Čínu

30.05.2015 11:47 Singapur - Americký ministr obrany Ashton Carter dnes ostře kritizoval Čínu za její snahu činit si územní...

Evropská komise prý chce napadnout německé mýtné - anotační foto

Evropská komise prý chce napadnout německé mýtné

30.05.2015 11:31 Brusel/Berlín - Evropská komise se chce kvůli připravovanému mýtu na německých dálnicích pro osobní vozy...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6827 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama