Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Musíme být jednotní a zavést šaríu, vyzval nový vůdce Talibanu své věrné - anotační foto

Musíme být jednotní a zavést šaríu, vyzval nový vůdce Talibanu své věrné

01.08.2015 15:40 Aktualizováno Kábul – V čele radikálního hnutí Talibanu stanul nový vůdce. Hned ve svém prvním poselství vyzval své...

Na východě Ukrajiny opět vypukly boje, zemřeli nejméně dva lidé - anotační foto

Na východě Ukrajiny opět vypukly boje, zemřeli nejméně dva lidé

01.08.2015 15:09 Kyjev/Moskva – Navzdory minským dohodám na východě Ukrajiny bez přestávky bojují protuští separatisté a...

Pracujte už od pěti, nařídila severokorejská vláda - anotační foto

Pracujte už od pěti, nařídila severokorejská vláda

01.08.2015 15:07 Aktualizováno Pchjongjang – Severní Koreou zmítají obrovská vedra, která způsobují sucho. Vláda proto nařídila státním...

Nový objev by mohl vysvětlit jednu z nejzáhadnějších sebevražd historie - anotační foto

Nový objev by mohl vysvětlit jednu z nejzáhadnějších sebevražd historie

01.08.2015 15:00 Vídeň – Pracovníci vídeňské banky při úklidu archivů objevili korespondenci baronky Marie Vetserové, která...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 7968 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama