Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ruští celníci zabavili českému umělci vzácné housle  - anotační foto

Ruští celníci zabavili českému umělci vzácné housle

10.10.2015 12:33 Moskva - Ruští celníci na letišti Kolcovo u Jekatěrinburgu na Urale zabavili vzácné housle koncertního mistra...

Charita navštívila "Džungli" v Calais a zděsila se. Bude uprchlíkům...

10.10.2015 12:15 Aktualizováno Calais – Britská humanitární organizace The Human Relief Foundation (HRF) až dosud pomáhala lidem v...

Teroristický útok v Ankaře: Na místě jsou desítky mrtvých

10.10.2015 12:09 Aktualizováno Ankara - Centrem turecké metropole Ankara dnes otřásly dva výbuchy, které si vyžádaly nejméně 30 mrtvých a...

V Turecku zatkli kvůli urážce prezidenta novináře  - anotační foto

V Turecku zatkli kvůli urážce prezidenta novináře

10.10.2015 12:04 Istanbul - V Turecku byl zatčen další novinář, který se podle prokuratury svými kritickými poznámkami na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hádky, urážky a ostrá slova. Andrej Babiš a Miroslav Kalousek. Který z těchto politiků více v pořadu OVM lhal?

Hlasovalo 4150 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama