Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Přijde další 11. září, Evropa je v nebezpečí, varují zpravodajci

29.08.2015 08:00 Paříž – Nedávný pokus o teroristický útok ve francouzském vlaku vyvolal v Evropě vlnu strachu z hrozby...

Uprchlíci nám umírají na dvorku. Najděte v sobě lidskost, vyzývají slavné...

29.08.2015 02:48 Aktualizováno Bratislava – Slavné slovenské osobnosti i stovky lidí podepsalo „Výzvu k lidskosti“, které vznikla včera v...

Tajemný vlak na 99 procent existuje, hlásí generální inspektor. Hitlerův poklad hledají stovky lidí - anotační foto

Tajemný vlak na 99 procent existuje, hlásí generální inspektor. Hitlerův poklad...

29.08.2015 02:18 Aktualizováno Varšava - U města Walbrzych v jihozápadním Polsku nedaleko českých hranic probíhá doslova zlatá horečka. Lidé...

Slovensko odmítá muslimy, psala světová média. Tady je pozadí celé události

29.08.2015 01:15 Aktualizováno Bratislava - Slovensko se podle ministerstva vnitra rozhodlo přijmout 200 syrských uprchlíků, pokud se bude...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 19571 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama