Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Putina odvézt do Haagu a odrazit diktátorství, vyzval Štětina a navrhl řešení...

27.08.2014 20:49 Aktualizováno Praha - Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina se ve studiu Českého rozhlasu pustil do vášnivé debaty se...

Krize na Ukrajině nebere konce, Berlín se zlobí na Rusko - anotační foto

Krize na Ukrajině nebere konce, Berlín se zlobí na Rusko

27.08.2014 20:38 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes opět řešila ukrajinskou krizi, telefonicky se spojila s...

Padne Netanjahu? Nové příměří s Hamasem vyvolalo vlnu kritiky - anotační foto

Padne Netanjahu? Nové příměří s Hamasem vyvolalo vlnu kritiky

27.08.2014 20:28 Aktualizováno Gaza - Příměří mezi Izraelem a radikálním Hamasem, které vstoupilo v platnost včera v 19:00 místního času...

Další ruští vojáci "zabloudili"? Na východě Ukrajiny jde do tuhého

27.08.2014 20:23 Aktualizováno Kyjev - Další zbloudilí ruští vojáci na Ukrajině, nebo Moskvou řízený protiútok? Představitelé Ukrajiny dnes...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 4422 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama