Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Liberland? Blázinec. Český osel vytvořil stát, rozčilují se místní

26.04.2015 14:29 Aktualizováno Záhřeb - Sarajevský list Dnevni Anaz si všímá Liberlandu, nového státu vyhlášeném na chorvatsko-srbském...

Ruští hackeři se nabourali do e-mailů Obamy, Bílý dům skandál tutlá - anotační foto

Ruští hackeři se nabourali do e-mailů Obamy, Bílý dům skandál tutlá

26.04.2015 14:27 Aktualizováno Washington - Loňský hackerský útok na Bílý dům má patrně daleko závažnější dopady, než doposud oficiální...

Mount Everest se otřásl: Vypadněte z těch stanů, křičel horský vůdce - anotační foto

Mount Everest se otřásl: Vypadněte z těch stanů, křičel horský vůdce

26.04.2015 14:07 Káthmándú - Zemětřesení, které včera a dnes zasáhlo Nepál, bylo tak silné, že se utrhly laviny na Mount...

Nepál v troskách: Přes 2200 mrtvých, udeřilo další zemětřesení. Pomozte

26.04.2015 14:04 Aktualizováno Káthmándu - Ničivé zemětřesení, která včera udeřilo v Nepálu si dosud vyžádalo přes 2263 obětí, uvedl list...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 12736 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama