Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Střety na Donbasu pokračují, separatisté vyhlásili volby  - anotační foto

Střety na Donbasu pokračují, separatisté vyhlásili volby

02.07.2015 09:50 Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko včera předložil parlamentu návrh ústavní reformy, která počítá s...

U Filipín se potápí trajekt, zemřelo nejméně 33 lidí - anotační foto

U Filipín se potápí trajekt, zemřelo nejméně 33 lidí

02.07.2015 09:48 Manila – Trajekt se 173 lidmi na palubě se převrátil kvůli rozbouřené vodě v oblasti centrálních Filipín. Na...

Slovák v čele OSN? Diplomat Kubiš potvrdil kandidaturu, Fico skřípe zuby - anotační foto

Slovák v čele OSN? Diplomat Kubiš potvrdil kandidaturu, Fico skřípe zuby

02.07.2015 09:25 Bratislava - Ján Kubiš, bývalý šéf slovenské diplomacie, potvrdil, že bude usilovat o post generálního...

Matka se zbláznila a chlapečka (†3) uhoupala k smrti - anotační foto

Matka se zbláznila a chlapečka (†3) uhoupala k smrti

02.07.2015 09:04 La Plata (USA) - Tříletý Ji´Aire Lee z amerického státu Maryland zemřel v květnu za podivných okolností....

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 8379 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama