Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

Řím - Počet výskytů bakterie Campylobacter, která se nachází nejčastěji v syrovém kuřecím mase a člověku způsobuje průjem a horečku, v Evropě povážlivě stoupá. Vyplývá to ze zprávy potravinářských organizací, o které ve čtvrtek píše agentura AFP.

Diskuse: 0

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie - anotační foto
reklama

Výskyt bakterie Campylobacter posledních pět let neustále stoupá. Nejnovější vyhodnocená data jsou z roku 2010. Tehdy bylo zaznamenáno 212 064 případů, což znamená sedmiprocentní nárůst za rok.

Bakterie způsobuje onemocnění kampylobakterióza, které má u člověka podobný průběh jako salmonelóza. Příčinou nákazy je zpravidla nedostatečná hygiena při zpracovávání masa. Cambylobaktery mohou přežít i v chladničkách a mrazírnách, zničí je tepelná úprava.

Kampylobakterióza je také nejčastějším onemocněním z jídla v Česku. V roce 2010 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu diagnostikováno 21 164 případů, tedy o 793 víc než o rok dříve. Známější salmonelózou naproti tomu onemocnělo jen 8 622 lidí a nemoc je u nás dlouhodobě na ústupu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) podle svého vyjádření "zcela nerozumí" nárůstu výskytu bakterie. Evropská komise nyní pracuje na analýze nákladů a přínosů možných opatření v různých fázích přípravy potravin.

Zpráva také zaznamenala pokles výskytu salmonely a listérie. Naproti tomu shiga toxin, který vytváří nebezpečné kmeny bakterie escherichia coli, je na vzestupu. Nejprudší nárůst zaznamenali v Německu a Nizozemsku.

reklama
Klíčová slova: jídlo nemoc

Diskuse

Pozor! Evropou se rychle šíří nebezpečná bakterie

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Konec demokracie? Nastává doba putinismu, píše známý politolog

01.08.2014 13:39 Aktualizováno "V momentě, kdy skončila studená válka, Maďarsko zaujímalo v příběhu revolucí roku 1989 zvláštní místo....

Ugandský soud zrušil kontroverzní zákon proti homosexualitě - anotační foto

Ugandský soud zrušil kontroverzní zákon proti homosexualitě

01.08.2014 13:36 Kampala - Ugandský ústavní soud dnes prohlásil kontroverzní zákon namířený proti homosexuálům za neústavní....

Jít sám do restaurace? Padlo další tabu, někde stoly pro dva ani nevedou - anotační foto

Jít sám do restaurace? Padlo další tabu, někde stoly pro dva ani nevedou

01.08.2014 13:35 Aktualizováno Londýn - Před ne tak dávnou dobou bylo osamělé stolování synonymem hltání mastného pokrmu "s sebou"...

Údajný levoboček bývalého španělského krále se nevzdává - anotační foto

Údajný levoboček bývalého španělského krále se nevzdává

01.08.2014 13:28 Madrid - Španělský Nejvyšší soud oznámil, že obdržel tento týden žalobu proti bývalému králi Juanu Carlosovi...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 7124 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama