Vládu sestaví vítěz Fico, oznámil prezident. O parlament se podělí šest stran

Bratislava - Úkolem sestavit novou slovenskou vládu pověří prezident Ivan Gašparovič předsedu strany Směr Roberta Fica. Informuje o tom v neděli agentura SITA.

Diskuse: 0

Vládu sestaví vítěz Fico, oznámil prezident. O parlament se podělí šest stran - anotační foto
reklama

"Tento úkol patří vítězi voleb... Mým přáním je, aby příští vláda byla stabilní," vzkázal prezident. Ficovi blahopřál a slíbil mu podporu.

Gašparovič budoucí vládu vyzval, aby spolupracovala s opozicí.

Směr je suverénním vítězem sobotních voleb do slovenského parlamentu. Tato sociálnědemokratická strana dostala 44,4 procenta hlasů, volilo ji 1,1 milionu Slováků. Směru to vyneslo 83 křesel ve stopadesátičlenné Národní radě (slovenském parlamentu).

Tak přesvědčivé volební vítězství dosud žádná strana v historii samostatného Slovenska nezaznamenala.

Směr může sám sestavit většinovou vládu.

Pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro vstup do parlamentu překročilo pět dalších stran, které se řadí na pravici. Skončily však s propastným odstupem za Směrem.

Druhé Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) získalo 8,8 procenta hlasů (16 poslanců), třetí seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti dostalo 8,6 procenta (16 křesel). Čtvrtý je Most-Híd se 6,9 procenty (13 poslanců), pátá Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) se 6,9 procenty (11 poslanců) a šestá Svoboda a Spravedlnost (SaS) s 5,9 procenty (11 poslanců).

Do parlamentu nepostoupili nacionalisté Jána Sloty ze Slovenské národní strany a Hnutí za demokratické Slovensko expremiéra Vladimíra Mečiara.

Překvapivě vysoká byla volební účast. Dosáhla téměř šedesáti procent. Analytici předpokládali, že mnoho voličů znechucených korupční aférou Gorila zůstane doma.

Fico opakuje, že by chtěl vládnout ve dvojkoalici. Většina analytiků však má za to, že Slovensko bude řídit vláda jedné strany - Směru.

reklama
Klíčová slova: Slovensko Fico, Robert

Diskuse

Vládu sestaví vítěz Fico, oznámil prezident. O parlament se podělí šest stran

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Válka ruinuje Ukrajinu, nadává Jaceňuk. A Rusko to dobře ví

20.08.2014 16:17 Aktualizováno Kyjev - Válka s proruskými radikály na východě země ukrajinskou ekonomiku ruinuje den za dnem, prohlásil dnes...

Polsko se urazilo, Německo a Francie ho vyšouply z jednání o Ukrajině

20.08.2014 16:04 Aktualizováno Varšava - Polští politici dávají najevo nespokojenost s faktem, že jejich země není zvána na vrcholná jednání...

Německo nechce opakovat chybu ze Sýrie. Co se chystá na islamisty v Iráku?  - anotační foto

Německo nechce opakovat chybu ze Sýrie. Co se chystá na islamisty v Iráku?

20.08.2014 15:55 Berlín - Pokud Německo dodá zbraně iráckým Kurdům, kteří bojují proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS),...

Lidé vyfotili UFO. Co to bylo nad Houstonem? - anotační foto

Lidé vyfotili UFO. Co to bylo nad Houstonem?

20.08.2014 15:45 Houston - Fotky ukazují jasně oválný vznášející se objekt, který zespodu svítí. Několik lidí zveřejnilo na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 1880 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama