Směr finišuje se sestavením nové vlády

Bratislava - Strana Směr, vítěz předčasných parlamentních voleb na Slovensku, by v pátek měla dokončit sestavování nové vlády. Zbývá ji obsadit dva poslední posty, informuje agentura SITA.

Diskuse: 0

Směr finišuje se sestavením nové vlády - anotační foto
reklama

Na sestavení kabinetu pracuje úzké vedení strany v čele s předsedou Robertem Ficem. Příští týden by nominace mělo definitivně schválit předsednictvo Směru. Podle agentury SITA by se ministrem práce, sociálních věcí a rodiny měl stát Ľubomír Jahnátek.

Ministrem zahraničních věcí by měl být diplomat Miroslav Lajčák, které stál v čele slovenské diplomacie už během první Ficovy vlády. Lajčák je nestraník, který pracuje jako výkonný ředitel diplomatických sborů pro Rusko, Východní partnerství a západní Balkán. Své rozhodnutí by měl oznámit ještě v pátek.

Dalším nestraníkem ve Ficově vlády by měl být Ján Valko, který by zamířil na post ministra hospodářství. Rezort obrany by měl vést Peter Pellegrini, ministerstvo spravedlnosti by měl řídit Martin Glváč, předseda bratislavské krajské organizace Směru.

Klíčové ministerstvo financí by měl obsadit podpředseda Směru Peter Kažimír.

Ministryní zdravotnictví by mohla být třetí z nestraníků Zuzana Zvolenská, která nyní pracuje v pojišťovně Dôvera. Proti její nominaci jsou ale někteří členové Směru.

Ministrem životního prostředí by mohl být Peter Žiga, ministrem zemědělství Stanislav Becík, který tento post zastával i v první Ficově vládě, ale jako nominant Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko. Rezort vnitra by opět vedl Robert Kaliňák.

V nové vládě budou i další "staré" tváře: Ján Počiatek (ministr dopravy), Dušan Čaplovič (ministr školství) a Marek Maďarič (ministr kultury).

Předčasné volby suverénně vyhrál Směr Roberta Fica, který získal 44,4 procenta hlasů (1,1 milionu voličů), což straně ve stopadesátičlenném parlamentu vyneslo většinu 83 křesel. Tak přesvědčivé volební vítězství dosud žádná strana v historii samostatného Slovenska nezaznamenala.

Pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro vstup do parlamentu překročilo pět dalších stran, které se řadí na pravici. Skončily však s propastným odstupem za Směrem.

reklama
Klíčová slova: Slovensko

Diskuse

Směr finišuje se sestavením nové vlády

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Po útoku v Ankaře vyšli lidé do ulic, obviňovali vládu z násilí  - anotační foto

Po útoku v Ankaře vyšli lidé do ulic, obviňovali vládu z násilí

10.10.2015 19:58 Istanbul - Stovky demonstrantů skandujících protivládní hesla vyšly dnes do ulic Istanbulu. Cílem...

Studie: Svět nebezpečně tloustne - anotační foto

Studie: Svět nebezpečně tloustne

10.10.2015 19:57 New York - Podle závěrů nové analýzy počet obézních lidí prudce narůstá. V důsledku tloustnutí pak stále...

Španělská policie zadržela desítky osob obviněných z pašování lidí  - anotační foto

Španělská policie zadržela desítky osob obviněných z pašování lidí

10.10.2015 19:37 Madrid - Španělská policie zadržela 89 lidí obviněných z členství v organizaci, která pašovala čínské občany...

Bombové útoky v Čadu zabily nejméně 38 lidí  - anotační foto

Bombové útoky v Čadu zabily nejméně 38 lidí

10.10.2015 19:35 Ndjamena - Tři bombové útoky, které mají nejspíš na svědomí islamisté z hnutí Boko Haram, usmrtily dnes v...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hádky, urážky a ostrá slova. Andrej Babiš a Miroslav Kalousek. Který z těchto politiků více v pořadu OVM lhal?

Hlasovalo 4331 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama