Klaus vykládá o Lisabonu nesmysly, říká vlivný konzervativec Clarke

Londýn - Vlivný člen Konzervativní strany Kenneth Clarke se vysmál obavám prezidenta Václava Klause z Lisabonské smlouvy a nároků sudetských Němců. Píše o tom v pondělí deník The Guardian.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Clarke, stínový ministr obchodu opozičních konzervativců, v neděli v televizi BBC 1 o Klausovi prohlásil: "Náhle se rozhodl, že smlouva nějakým způsobem umožní sudetským Němcům se vrátit a žádat zpět půdu. To je ten nejnesmyslnější argument o Lisabonské smlouvě, jaký jsem kdy slyšel."

Clarke patří ke křídlu Konzervativní strany, které je k Lisabonu smířlivé. Spolustraníci, odpůrci dokumentu, však požadují, aby o něm bylo vyhlášeno referendum.

Předseda konzervativců David Cameron, který zvažuje, že referendum vyhlásí, se zajímal o to, jak dlouho může Klaus Lisabon blokovat. Na jaře budou v Británii parlamentní volby a konzervativci jsou jejich favority.

Referendum by však bylo stěží myslitelné, pokud by Klaus smlouvu podepsal. Ratifikace by se tím uzavřela a smlouva by začala platit. Česko je poslední zemí, která Lisabon neratifikovala.

Clarke přirovnal Klause ke starostovi Londýna, konzervativci Borisi Johnsonovi, který je pokládán za nevyzpytatelného politika. "Václav Klaus - to je Boris Johnson střední Evropy," řekl.

Václav Klaus požaduje, aby česká vláda dojednala výjimku z evropské Charty základních práv, která je součástí Lisabonské smlouvy. Tato výjimka by zemi měla chránit před majetkovými požadavky vysídlených sudetských Němců.

Výjimku, pokud na ni unie přistoupí, bude chtít také Slovensko, které v době vydání dekretů, na jejichž základě stát vyvlastnil sudetské Němce, bylo součástí Československa.

Lisabonská smlouva reformuje unijní instituce, dává unii prezidenta a ministra zahraničí a zjednodušuje rozhodování unie. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl většinového hlasování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama