Klaus vykládá o Lisabonu nesmysly, říká vlivný konzervativec Clarke

Londýn - Vlivný člen Konzervativní strany Kenneth Clarke se vysmál obavám prezidenta Václava Klause z Lisabonské smlouvy a nároků sudetských Němců. Píše o tom v pondělí deník The Guardian.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Clarke, stínový ministr obchodu opozičních konzervativců, v neděli v televizi BBC 1 o Klausovi prohlásil: "Náhle se rozhodl, že smlouva nějakým způsobem umožní sudetským Němcům se vrátit a žádat zpět půdu. To je ten nejnesmyslnější argument o Lisabonské smlouvě, jaký jsem kdy slyšel."

Clarke patří ke křídlu Konzervativní strany, které je k Lisabonu smířlivé. Spolustraníci, odpůrci dokumentu, však požadují, aby o něm bylo vyhlášeno referendum.

Předseda konzervativců David Cameron, který zvažuje, že referendum vyhlásí, se zajímal o to, jak dlouho může Klaus Lisabon blokovat. Na jaře budou v Británii parlamentní volby a konzervativci jsou jejich favority.

Referendum by však bylo stěží myslitelné, pokud by Klaus smlouvu podepsal. Ratifikace by se tím uzavřela a smlouva by začala platit. Česko je poslední zemí, která Lisabon neratifikovala.

Clarke přirovnal Klause ke starostovi Londýna, konzervativci Borisi Johnsonovi, který je pokládán za nevyzpytatelného politika. "Václav Klaus - to je Boris Johnson střední Evropy," řekl.

Václav Klaus požaduje, aby česká vláda dojednala výjimku z evropské Charty základních práv, která je součástí Lisabonské smlouvy. Tato výjimka by zemi měla chránit před majetkovými požadavky vysídlených sudetských Němců.

Výjimku, pokud na ni unie přistoupí, bude chtít také Slovensko, které v době vydání dekretů, na jejichž základě stát vyvlastnil sudetské Němce, bylo součástí Československa.

Lisabonská smlouva reformuje unijní instituce, dává unii prezidenta a ministra zahraničí a zjednodušuje rozhodování unie. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl většinového hlasování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Rusko zve do Soči aktéry konfliktu v Sýrii

22.01.2018 20:36 Moskva - Rusko znovu pozvalo "všechny klíčové regionální a mezinárodní aktéry" konfliktu v Sýrii na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama