Klaus vykládá o Lisabonu nesmysly, říká vlivný konzervativec Clarke

Londýn - Vlivný člen Konzervativní strany Kenneth Clarke se vysmál obavám prezidenta Václava Klause z Lisabonské smlouvy a nároků sudetských Němců. Píše o tom v pondělí deník The Guardian.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Clarke, stínový ministr obchodu opozičních konzervativců, v neděli v televizi BBC 1 o Klausovi prohlásil: "Náhle se rozhodl, že smlouva nějakým způsobem umožní sudetským Němcům se vrátit a žádat zpět půdu. To je ten nejnesmyslnější argument o Lisabonské smlouvě, jaký jsem kdy slyšel."

Clarke patří ke křídlu Konzervativní strany, které je k Lisabonu smířlivé. Spolustraníci, odpůrci dokumentu, však požadují, aby o něm bylo vyhlášeno referendum.

Předseda konzervativců David Cameron, který zvažuje, že referendum vyhlásí, se zajímal o to, jak dlouho může Klaus Lisabon blokovat. Na jaře budou v Británii parlamentní volby a konzervativci jsou jejich favority.

Referendum by však bylo stěží myslitelné, pokud by Klaus smlouvu podepsal. Ratifikace by se tím uzavřela a smlouva by začala platit. Česko je poslední zemí, která Lisabon neratifikovala.

Clarke přirovnal Klause ke starostovi Londýna, konzervativci Borisi Johnsonovi, který je pokládán za nevyzpytatelného politika. "Václav Klaus - to je Boris Johnson střední Evropy," řekl.

Václav Klaus požaduje, aby česká vláda dojednala výjimku z evropské Charty základních práv, která je součástí Lisabonské smlouvy. Tato výjimka by zemi měla chránit před majetkovými požadavky vysídlených sudetských Němců.

Výjimku, pokud na ni unie přistoupí, bude chtít také Slovensko, které v době vydání dekretů, na jejichž základě stát vyvlastnil sudetské Němce, bylo součástí Československa.

Lisabonská smlouva reformuje unijní instituce, dává unii prezidenta a ministra zahraničí a zjednodušuje rozhodování unie. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl většinového hlasování.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Klaus vykládá o Lisabonu nesmysly, říká vlivný konzervativec Clarke

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama