Evropská unie se v Bruselu chystá schválit záruku pro Klause

Brusel - Schůzka šéfů států a vlád Evropské unie, která ve čtvrtek začíná v Bruselu, se chystá odvalit poslední balvan, jenž stojí v cestě Lisabonské smlouvě. Je jím souhlas českého prezidenta Václava Klause.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus, prezident ČR

"Myslím, že vytváříme všechny předpoklady, aby ta věc prošla," řekl premiér Jan Fischer po středečním jednání vlády, která se námitkami Václava Klause k Lisabonské smlouvě zabývala.

Klaus požaduje, aby česká vláda dojednala výjimku z evropské Charty základních práv, která je součástí Lisabonské smlouvy. Tato výjimka by zemi měla chránit před majetkovými požadavky vysídlených sudetských Němců.

Výjimku, pokud na ni unie přistoupí, bude chtít také Slovensko, které v době vydání dekretů prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě stát vyvlastnil sudetské Němce a některé Maďary, bylo součástí Československa.

O stížnosti skupiny senátorů na Lisabonskou smlouvu ještě rozhoduje český ústavní soud. Ten však za překážku pro Lisabon, na rozdíl od Klause, považován není.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, který bude summit řídit, se dal slyšet, že Klaus je připraven podepsat smlouvu poté, co unie splní jeho žádost o výjimku pro Česko.

Český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle naznačil, že výjimka bude spočívat v čárce a slovech "Česká republika", které budou doplněny do textu, který popisuje už schválenou výjimku z charty pro Británii a Polsko.

Lisabonská smlouva reformuje unijní instituce, dává unii prezidenta a ministra zahraničí a zjednodušuje rozhodování unie. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl většinového hlasování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Rusko zve do Soči aktéry konfliktu v Sýrii

22.01.2018 20:36 Moskva - Rusko znovu pozvalo "všechny klíčové regionální a mezinárodní aktéry" konfliktu v Sýrii na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama