Francouzské volby ovlivní rekordní úspěch extremistů

Paříž - Historicky největší úspěch francouzské krajní pravice v prezidentských volbách přitahuje pozornost světových médií. Politologové předpovídají, že druhé kolo bude ještě těsnější, než první, píše server deníku Guardian.

Diskuse: 0

Francouzské volby ovlivní rekordní úspěch extremistů - anotační foto
reklama

Socialista François Hollande těsně porazil současného konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho. Historický úspěch šéfky nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové ale svědčí o větší účasti pravicových voličů. Šance Hollanda a Sarkozyho jsou tak do druhého kola více než srovnatelné.

Jak ale píše server magazínu Spiegel, Le Penová má jen malý zájem Sarkozyho podpořit. Současný prezident tak bude muset v následujících 13 dnech získat na svoji stranu voliče krajně pravicové Národní fronty sám.

"Průlom Marine Le Penové oživí druhé kolo," napsal francouzský deník Figaro.

Podle deníku Zeit se musí na extremisty spolehnout i Hollande. Ten bude muset zapůsobit na voliče krajně levicového Jeana-Luka Mélenchona.

Zeit upozorňuje, že v nedělních volbách hlasoval každý třetí francouzský volič pro extremisty.

Obhájce prezidentství Sarkozy získal v neděli podle konečných výsledků 27,18 procent hlasů, jeho vyzyvatel Hollande 28,63 procenta. Oba postupují do druhého kola volby, které bude 6. května. Ve druhém kole zvítězí kandidát s prostou většinou hlasů.

Na třetím místě v nedělních volbách skončila Marine Le Penová se ziskem 17,9 procent hlasů. Otec Le Penové, zakladatel Národní fronty Jean-Marie Le Pen, v roce 2002 se ziskem necelých 17 procent hlasů postoupil do druhého kola voleb, ve kterém ho porazil prezident Jacques Chirac.

Na čtvrtém místě v neděli skončil Jean-Luc Mélenchon z Levicové fronty se ziskem 11,11 procent hlasů.

reklama
Klíčová slova: Francie Volby

Diskuse

Francouzské volby ovlivní rekordní úspěch extremistů

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Bude hůř. EU reaguje na ruské sankce - anotační foto

Bude hůř. EU reaguje na ruské sankce

30.05.2015 22:07 Londýn/Brusel/Moskva - Rusko vydalo zákaz vstupu do země 89 evropským politikům, vojenským představitelům a...

Ministr obrany USA zkritizoval Čínu

30.05.2015 21:26 Aktualizováno Singapur - Americký ministr obrany Ashton Carter dnes ostře kritizoval Čínu za její snahu činit si územní...

Bouře v USA si vyžádaly desítky obětí  - anotační foto

Bouře v USA si vyžádaly desítky obětí

30.05.2015 21:23 Dallas (USA) - Nejméně 29 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádaly povodně a bouře na jihu Spojených...

Převrat v medicíně: Nová léčba rakoviny je na světě

30.05.2015 21:23 Aktualizováno Londýn - Nová léčba rakoviny plic dokáže více než zdvojnásobit délku přežití pacienta. Naznačují to dosavadní...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6953 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama