Francouzské volby ovlivní rekordní úspěch extremistů

Paříž - Historicky největší úspěch francouzské krajní pravice v prezidentských volbách přitahuje pozornost světových médií. Politologové předpovídají, že druhé kolo bude ještě těsnější, než první, píše server deníku Guardian.

Diskuse: 0

Francouzské volby ovlivní rekordní úspěch extremistů - anotační foto
reklama

Socialista François Hollande těsně porazil současného konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho. Historický úspěch šéfky nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové ale svědčí o větší účasti pravicových voličů. Šance Hollanda a Sarkozyho jsou tak do druhého kola více než srovnatelné.

Jak ale píše server magazínu Spiegel, Le Penová má jen malý zájem Sarkozyho podpořit. Současný prezident tak bude muset v následujících 13 dnech získat na svoji stranu voliče krajně pravicové Národní fronty sám.

"Průlom Marine Le Penové oživí druhé kolo," napsal francouzský deník Figaro.

Podle deníku Zeit se musí na extremisty spolehnout i Hollande. Ten bude muset zapůsobit na voliče krajně levicového Jeana-Luka Mélenchona.

Zeit upozorňuje, že v nedělních volbách hlasoval každý třetí francouzský volič pro extremisty.

Obhájce prezidentství Sarkozy získal v neděli podle konečných výsledků 27,18 procent hlasů, jeho vyzyvatel Hollande 28,63 procenta. Oba postupují do druhého kola volby, které bude 6. května. Ve druhém kole zvítězí kandidát s prostou většinou hlasů.

Na třetím místě v nedělních volbách skončila Marine Le Penová se ziskem 17,9 procent hlasů. Otec Le Penové, zakladatel Národní fronty Jean-Marie Le Pen, v roce 2002 se ziskem necelých 17 procent hlasů postoupil do druhého kola voleb, ve kterém ho porazil prezident Jacques Chirac.

Na čtvrtém místě v neděli skončil Jean-Luc Mélenchon z Levicové fronty se ziskem 11,11 procent hlasů.

reklama
Klíčová slova: Francie Volby

Diskuse

Francouzské volby ovlivní rekordní úspěch extremistů

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Otevřít Evropu uprchlíkům? Nesmysl, varuje bezpečnostní expert

05.09.2015 13:44 Aktualizováno "Jediná fotografie čas od času zachycuje celou tragédii. Fotka Kevina Cartera, na níž se za zcela...

Na Donbasu minulý týden poprvé fungovalo příměří, Rusko pošle další konvoj

05.09.2015 13:43 Kyjev - Vůbec poprvé od zahájení bojů na Donbasu před více než rokem funguje dohoda o zastavení palby a při...

Rakousko přijalo 4500 vyčerpaných uprchlíků. Vídeň čeká nápor

05.09.2015 13:15 Aktualizováno Vídeň/Budapešť - Z obce Nickelsdorf na rakousko-maďarské hranici začaly vlaky a autobusy odvážet běžence,...

Uprchlíci z Balkánu v Německu narazí, země jich vyhostila už 10 tisíc

05.09.2015 13:12 Aktualizováno Berlín - Německo je sice ve srovnání s jinými evropskými státy k uprchlíkům vstřícné, to ale neznamená, že by...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 22882 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama