Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

Berlín - Dcera uvězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové naléhá na Evropu, aby "zachránila matce život". Vůdkyni ukrajinské opozice začal druhý týden hladovky, informuje v sobotu agentura AFP.

Diskuse: 0

reklama

"Zachraňte matce život dřív, než bude příliš pozdě," uvádí Jevhenija v rozhovoru, který poskytla německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho plné znění vyjde v neděli.

"Osud mé matky je spjat s osudem mé země. Pokud zemře, zemře i demokracie," dodává v něm dvaatřicetiletá dcera političky a upozorňuje, že její matka je již "velmi zesláblá".

Tymošenková před týdnem zahájila hladovku na protest proti údajnému bití, kterého se měli dopustit dozorci, když ji na konci minulého týdne převáželi proti její vůli z vězení do nemocnice. Tam odmítla spolupracovat s lékaři a byla dopravena zpět za mříže.

Internetem kolují fotografie političky, na nichž jsou vidět modřiny na jejím těle. Snímky pořídil v první polovině tohoto týdne zástupce ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové, který Tymošenkovou navštívil ve vězení, aby ověřil zprávu o tvrdém zacházení s vězněnou opoziční vůdkyní.

Soud v sobotu odročil další stání s Tymošenkovou na 21. května kvůli jejím zdravotním potížím.

Tymošenková byla v procesu z loňského října odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009.
 
Minulý týden s ní začal další proces. Je v něm obžalována ze zpronevěry a daňových úniků při obchodování se zemním plynem v 90. letech, kdy stála v čele korporace Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Za to jí hrozí dalších 12 let za mřížemi.
 
Západ současnou ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou ostře kritizuje. Evropská unie označila proces s ní za politicky motivovaný a za jasný případ selektivní justice.

reklama
Klíčová slova: Ukrajina Tymošenková, Julija

Diskuse

Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Singapur vandaly netrpí: Turisté posprejovali vagon, dostanou rákoskou - anotační foto

Singapur vandaly netrpí: Turisté posprejovali vagon, dostanou rákoskou

05.03.2015 08:41 Singapur - Dva německé turisty čeká v Singapuru devítiměsíční vězení a tři rány rákoskou. Tento trest jim...

Lidé umírají hlady, tohle je absurdní, burcuje europoslanec - anotační foto

Lidé umírají hlady, tohle je absurdní, burcuje europoslanec

05.03.2015 08:40 Brusel/Praha – Třetina světové produkce potravin, tedy zhruba 1,3 miliardy tun jídla, končí každý rok...

New York ustupuje muslimům, školy zavádějí nové svátky - anotační foto

New York ustupuje muslimům, školy zavádějí nové svátky

05.03.2015 08:13 Washington - Město New York od nového školního roku zavádí dva významné muslimské svátky, během nichž bude...

Zpráva o rasismu vyvolala ve Fergusonu další protesty - anotační foto

Zpráva o rasismu vyvolala ve Fergusonu další protesty

05.03.2015 08:05 Washington - Loni v srpnu byl v americkém městě Ferguson zastřelen černošský mladík, tento incident následně...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Zprávy odjinud

Anketa

Byli byste ochotní podstoupit výcvik nebo bojovat za vlast?

Hlasovalo 318 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama