Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

Berlín - Dcera uvězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové naléhá na Evropu, aby "zachránila matce život". Vůdkyni ukrajinské opozice začal druhý týden hladovky, informuje v sobotu agentura AFP.

Diskuse: 0

reklama

"Zachraňte matce život dřív, než bude příliš pozdě," uvádí Jevhenija v rozhovoru, který poskytla německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho plné znění vyjde v neděli.

"Osud mé matky je spjat s osudem mé země. Pokud zemře, zemře i demokracie," dodává v něm dvaatřicetiletá dcera političky a upozorňuje, že její matka je již "velmi zesláblá".

Tymošenková před týdnem zahájila hladovku na protest proti údajnému bití, kterého se měli dopustit dozorci, když ji na konci minulého týdne převáželi proti její vůli z vězení do nemocnice. Tam odmítla spolupracovat s lékaři a byla dopravena zpět za mříže.

Internetem kolují fotografie političky, na nichž jsou vidět modřiny na jejím těle. Snímky pořídil v první polovině tohoto týdne zástupce ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové, který Tymošenkovou navštívil ve vězení, aby ověřil zprávu o tvrdém zacházení s vězněnou opoziční vůdkyní.

Soud v sobotu odročil další stání s Tymošenkovou na 21. května kvůli jejím zdravotním potížím.

Tymošenková byla v procesu z loňského října odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009.
 
Minulý týden s ní začal další proces. Je v něm obžalována ze zpronevěry a daňových úniků při obchodování se zemním plynem v 90. letech, kdy stála v čele korporace Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Za to jí hrozí dalších 12 let za mřížemi.
 
Západ současnou ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou ostře kritizuje. Evropská unie označila proces s ní za politicky motivovaný a za jasný případ selektivní justice.

reklama
Klíčová slova: Ukrajina Tymošenková, Julija

Diskuse

Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Dalghren se brání proti vydání do Česka. Soud rozhodoval o jeho stížnosti na...

01.07.2015 20:55 Alexandria – Kevin Dahlgren se všemožně snaží zabránit svému vydání do České republiky. Zde by mohl být...

Zastaví řecké referendum? Dva muži podali stížnost, rozhodne soud - anotační foto

Zastaví řecké referendum? Dva muži podali stížnost, rozhodne soud

01.07.2015 20:28 Athény – Řecko v neděli čeká referendum, které může rozhodnout o dalším směřování země a taky o tom, jestli...

Klimatická změna brzy udeří. Vláda obdržela varování

01.07.2015 20:15 Aktualizováno Londýn - Velká Británie musí přijmout neodkladná opatření a začít se připravovat na dopady klimatických změn....

Počkáme na referendum, pak budeme jednat, shodla se euroskupina - anotační foto

Počkáme na referendum, pak budeme jednat, shodla se euroskupina

01.07.2015 20:10 Atény/Brusel – Euroskupina s Řeckem bude jednat, ale až poté, co bude jasno o tom, jak dopadlo místní...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 8230 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama