Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

Berlín - Dcera uvězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové naléhá na Evropu, aby "zachránila matce život". Vůdkyni ukrajinské opozice začal druhý týden hladovky, informuje v sobotu agentura AFP.

Diskuse: 0

reklama

"Zachraňte matce život dřív, než bude příliš pozdě," uvádí Jevhenija v rozhovoru, který poskytla německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho plné znění vyjde v neděli.

"Osud mé matky je spjat s osudem mé země. Pokud zemře, zemře i demokracie," dodává v něm dvaatřicetiletá dcera političky a upozorňuje, že její matka je již "velmi zesláblá".

Tymošenková před týdnem zahájila hladovku na protest proti údajnému bití, kterého se měli dopustit dozorci, když ji na konci minulého týdne převáželi proti její vůli z vězení do nemocnice. Tam odmítla spolupracovat s lékaři a byla dopravena zpět za mříže.

Internetem kolují fotografie političky, na nichž jsou vidět modřiny na jejím těle. Snímky pořídil v první polovině tohoto týdne zástupce ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové, který Tymošenkovou navštívil ve vězení, aby ověřil zprávu o tvrdém zacházení s vězněnou opoziční vůdkyní.

Soud v sobotu odročil další stání s Tymošenkovou na 21. května kvůli jejím zdravotním potížím.

Tymošenková byla v procesu z loňského října odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009.
 
Minulý týden s ní začal další proces. Je v něm obžalována ze zpronevěry a daňových úniků při obchodování se zemním plynem v 90. letech, kdy stála v čele korporace Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Za to jí hrozí dalších 12 let za mřížemi.
 
Západ současnou ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou ostře kritizuje. Evropská unie označila proces s ní za politicky motivovaný a za jasný případ selektivní justice.

reklama
Klíčová slova: Ukrajina Tymošenková, Julija

Diskuse

Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Těžké boje na Donbasu: Separatisté střílí z děl, ta měla být již stažena

01.04.2015 12:04 Aktualizováno Kyjev - Mírova dohoda Minsk II, která měla zastavit boje na Donbasu, se již zcela míjí účinkem. Ukrajinský...

Proč je Putin doma tak oblíbený? Závěry ruských vědců vás překvapí

01.04.2015 11:33 Aktualizováno Moskva – Západní politici jsou často překvapeni, jak moc Rusové nekriticky zbožňují svého prezidenta...

V Jemenu zuří válka, počet obětí roste. Při náletu na mlékárnu zemřelo 37 lidí - anotační foto

V Jemenu zuří válka, počet obětí roste. Při náletu na mlékárnu zemřelo 37 lidí

01.04.2015 11:26 Saná - Týdenní boje v Jemenu proti šíitským povstalcům mají již desítky obětí a v noci na dnešek přibyly...

Kreml půjčuje miliardy Maďarsku. Kupuje si vliv v EU?

01.04.2015 11:19 Moskva – Rusko půjčí Maďarské zemi celkem 11 miliard eur. Peníze jsou určeny na financování rozšíření jaderné...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 799 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama