Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

Berlín - Dcera uvězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové naléhá na Evropu, aby "zachránila matce život". Vůdkyni ukrajinské opozice začal druhý týden hladovky, informuje v sobotu agentura AFP.

Diskuse: 0

reklama

"Zachraňte matce život dřív, než bude příliš pozdě," uvádí Jevhenija v rozhovoru, který poskytla německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho plné znění vyjde v neděli.

"Osud mé matky je spjat s osudem mé země. Pokud zemře, zemře i demokracie," dodává v něm dvaatřicetiletá dcera političky a upozorňuje, že její matka je již "velmi zesláblá".

Tymošenková před týdnem zahájila hladovku na protest proti údajnému bití, kterého se měli dopustit dozorci, když ji na konci minulého týdne převáželi proti její vůli z vězení do nemocnice. Tam odmítla spolupracovat s lékaři a byla dopravena zpět za mříže.

Internetem kolují fotografie političky, na nichž jsou vidět modřiny na jejím těle. Snímky pořídil v první polovině tohoto týdne zástupce ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové, který Tymošenkovou navštívil ve vězení, aby ověřil zprávu o tvrdém zacházení s vězněnou opoziční vůdkyní.

Soud v sobotu odročil další stání s Tymošenkovou na 21. května kvůli jejím zdravotním potížím.

Tymošenková byla v procesu z loňského října odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009.
 
Minulý týden s ní začal další proces. Je v něm obžalována ze zpronevěry a daňových úniků při obchodování se zemním plynem v 90. letech, kdy stála v čele korporace Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Za to jí hrozí dalších 12 let za mřížemi.
 
Západ současnou ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou ostře kritizuje. Evropská unie označila proces s ní za politicky motivovaný a za jasný případ selektivní justice.

reklama
Klíčová slova: Ukrajina Tymošenková, Julija

Diskuse

Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Erdogan nestojí o eskalaci napětí. Okolnosti sestřelení Su-24 jsou nejasné - anotační foto

Erdogan nestojí o eskalaci napětí. Okolnosti sestřelení Su-24 jsou nejasné

25.11.2015 11:00 Istanbul - Turecko si nepřeje zhoršení vztahů s Ruskem, prohlásil dnes turecký prezident Recep Tayyip...

Nervozita v Bruselu: Školy otevřely. Kde jsou vojáci? ptají se rodiče. Metro jezdí omezeně - anotační foto

Nervozita v Bruselu: Školy otevřely. Kde jsou vojáci? ptají se rodiče. Metro...

25.11.2015 10:56 Aktualizováno Brusel - Belgická metropole se pomalu vrací k normálnímu životu. Po dvou dnech se otevřely školy a alespoň...

Rusko posílá vojáky na Krym, tanky jsou v pohybu. Jsou připraveni zaútočit,...

25.11.2015 10:48 Kyjev – Rusko podle bezpečností rady Ukrajiny (NSDC) posiluje svoji vojenskou přítomnost na Krymu. Výsadkáři...

Rusko je upadající regionální mocnost? Diplomat rozcupoval známá kliše

25.11.2015 10:47 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin není typem lídra, který promarňuje geopolitické příležitosti, konstatuje...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 7199 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama