Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

Berlín - Dcera uvězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové naléhá na Evropu, aby "zachránila matce život". Vůdkyni ukrajinské opozice začal druhý týden hladovky, informuje v sobotu agentura AFP.

Diskuse: 0

reklama

"Zachraňte matce život dřív, než bude příliš pozdě," uvádí Jevhenija v rozhovoru, který poskytla německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho plné znění vyjde v neděli.

"Osud mé matky je spjat s osudem mé země. Pokud zemře, zemře i demokracie," dodává v něm dvaatřicetiletá dcera političky a upozorňuje, že její matka je již "velmi zesláblá".

Tymošenková před týdnem zahájila hladovku na protest proti údajnému bití, kterého se měli dopustit dozorci, když ji na konci minulého týdne převáželi proti její vůli z vězení do nemocnice. Tam odmítla spolupracovat s lékaři a byla dopravena zpět za mříže.

Internetem kolují fotografie političky, na nichž jsou vidět modřiny na jejím těle. Snímky pořídil v první polovině tohoto týdne zástupce ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové, který Tymošenkovou navštívil ve vězení, aby ověřil zprávu o tvrdém zacházení s vězněnou opoziční vůdkyní.

Soud v sobotu odročil další stání s Tymošenkovou na 21. května kvůli jejím zdravotním potížím.

Tymošenková byla v procesu z loňského října odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009.
 
Minulý týden s ní začal další proces. Je v něm obžalována ze zpronevěry a daňových úniků při obchodování se zemním plynem v 90. letech, kdy stála v čele korporace Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Za to jí hrozí dalších 12 let za mřížemi.
 
Západ současnou ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou ostře kritizuje. Evropská unie označila proces s ní za politicky motivovaný a za jasný případ selektivní justice.

reklama
Klíčová slova: Ukrajina Tymošenková, Julija

Diskuse

Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Konec Velké Británie? Pro nezávislost Skotska je stále více lidí  - anotační foto

Konec Velké Británie? Pro nezávislost Skotska je stále více lidí

21.04.2014 13:16 Londýn - Nezávislost Skotska podporuje pět měsíců před příslušným referendem stále více lidí. Podle průzkumu...

Tato dívka (23) pobouřila Británii: Co je schopná udělat pro slávu? - anotační foto

Tato dívka (23) pobouřila Británii: Co je schopná udělat pro slávu?

21.04.2014 12:53 Londýn - Lidé jsou schopní pro slávu udělat prakticky cokoliv. Veřejnost teď šokovala 23letá dívka, která jde...

Uznat anexi Krymu a vrátit Aljašku Rusku? Petice v USA ztroskotaly

21.04.2014 11:49 Washington - Petici na stránkách Bílého domu, která žádala, aby americké úřady uznaly odtržení Krymu od...

Moskva a Kyjev na ostří nože: Co se stalo ve Slavjansku? Rusko má jasno

21.04.2014 11:44 Aktualizováno Moskva/Kyjev - Kyjev závažně porušuje ujednání ze Ženevy z minulého týdne, neboť nechce zakročit proti...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 24294 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama