Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

Berlín - Dcera uvězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové naléhá na Evropu, aby "zachránila matce život". Vůdkyni ukrajinské opozice začal druhý týden hladovky, informuje v sobotu agentura AFP.

Diskuse: 0

reklama

"Zachraňte matce život dřív, než bude příliš pozdě," uvádí Jevhenija v rozhovoru, který poskytla německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho plné znění vyjde v neděli.

"Osud mé matky je spjat s osudem mé země. Pokud zemře, zemře i demokracie," dodává v něm dvaatřicetiletá dcera političky a upozorňuje, že její matka je již "velmi zesláblá".

Tymošenková před týdnem zahájila hladovku na protest proti údajnému bití, kterého se měli dopustit dozorci, když ji na konci minulého týdne převáželi proti její vůli z vězení do nemocnice. Tam odmítla spolupracovat s lékaři a byla dopravena zpět za mříže.

Internetem kolují fotografie političky, na nichž jsou vidět modřiny na jejím těle. Snímky pořídil v první polovině tohoto týdne zástupce ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové, který Tymošenkovou navštívil ve vězení, aby ověřil zprávu o tvrdém zacházení s vězněnou opoziční vůdkyní.

Soud v sobotu odročil další stání s Tymošenkovou na 21. května kvůli jejím zdravotním potížím.

Tymošenková byla v procesu z loňského října odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009.
 
Minulý týden s ní začal další proces. Je v něm obžalována ze zpronevěry a daňových úniků při obchodování se zemním plynem v 90. letech, kdy stála v čele korporace Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Za to jí hrozí dalších 12 let za mřížemi.
 
Západ současnou ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou ostře kritizuje. Evropská unie označila proces s ní za politicky motivovaný a za jasný případ selektivní justice.

reklama
Klíčová slova: Ukrajina Tymošenková, Julija

Diskuse

Zachraňte matce život, žádá dcera Tymošenkové

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Rodí se další chalífát? Islamisté v Libyi už čekají, varuje expert - anotační foto

Rodí se další chalífát? Islamisté v Libyi už čekají, varuje expert

30.07.2014 08:53 Tripolis - V Libyi se konflikt mezi proislamistickými a neislamistickými milicemi vymkl kontrole. Vláda tu...

Politik kázal ženám: Místo seriálů a tlachání do mobilu by měly číst Korán - anotační foto

Politik kázal ženám: Místo seriálů a tlachání do mobilu by měly číst Korán

30.07.2014 08:40 Akara - Ženy by se neměly po mobilních telefonech vybavovat o banalitách a neměly by se na veřejnosti ani...

Řešení ukrajinské krize? Porošenko se obrátil na diktátora Lukašenka

30.07.2014 08:05 Kyjev/Minsk - Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o pomoc...

Další útoky na Gazu: Desítky mrtvých, Hamas příměří odmítá +VIDEO

30.07.2014 08:01 Jeruzalém - Izraelské útoky usmrtily v Pásmu Gazy v noci na dnešek nejméně 43 Palestinců. Informovala o tom...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 6305 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama