Italové brání kříže ve školách

Řím - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že italské školy mají odstranit kříže coby náboženské symboly ze tříd. Proti rozhodnutí se ohradil nejen Vatikán, ale i italská ministryně školství. Za právo na "symbol tradice" prý bude bojovat celá Itálie, píší čtvrteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

"Vystavování náboženského symbolu ve třídách veřejných škol je porušením všeobecného práva rodičů zajistit svým dětem vzdělávání v souladu s jejich přesvědčením," znělo odůvodnění úterního rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Soud tak dospěl k závěru, že krucifixy na stěnách italských tříd mohou pobuřovat děti, jejichž rodiny nevyznávají křesťanskou víru.

"Rozsudek Evropského soudu nás šokoval a zarmoutil," uvedl mluvčí papežského stolce Federico Lombardi. "Rozhodnutí vyjmout tradiční symbol lásky k bližním z oblasti vzdělávání považujeme za špatné a krátkozraké," dodal. Na obranu symbolu, který po celé Itálii není vystavován jen ve školách a kostelích se kromě Vatikánu postavila i italská vláda. "Jde o součást naší identity. A do té nesmí zasahovat nikdo, natož evropský ideologický soud," citovala agentura ANSA rozlícené vyjádření italské ministryně školství Mariastelly Gelminiové. Ministryně v zápětí oznámila, že italská vláda již podala proti rozsudku odvolání.

Rozhořčení vyjádřil rovněž ministr zahraničí Franco Frattini, když řekl, že jde o nebezpečný precedens a že "mezinárodní soud právě uštědřil smrtelnou ránu evropskému právu a hodnotám".

Evropský soud pro lidská práva se začal kauzou zabývat na popud italské občanky finského původu Soile Lautsiové, která si stěžovala, že krucifixy ve školách vnucují jejím dětem náboženskou víru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Rusko zve do Soči aktéry konfliktu v Sýrii

22.01.2018 20:36 Moskva - Rusko znovu pozvalo "všechny klíčové regionální a mezinárodní aktéry" konfliktu v Sýrii na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama