Italové brání kříže ve školách

Řím - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že italské školy mají odstranit kříže coby náboženské symboly ze tříd. Proti rozhodnutí se ohradil nejen Vatikán, ale i italská ministryně školství. Za právo na "symbol tradice" prý bude bojovat celá Itálie, píší čtvrteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

"Vystavování náboženského symbolu ve třídách veřejných škol je porušením všeobecného práva rodičů zajistit svým dětem vzdělávání v souladu s jejich přesvědčením," znělo odůvodnění úterního rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Soud tak dospěl k závěru, že krucifixy na stěnách italských tříd mohou pobuřovat děti, jejichž rodiny nevyznávají křesťanskou víru.

"Rozsudek Evropského soudu nás šokoval a zarmoutil," uvedl mluvčí papežského stolce Federico Lombardi. "Rozhodnutí vyjmout tradiční symbol lásky k bližním z oblasti vzdělávání považujeme za špatné a krátkozraké," dodal. Na obranu symbolu, který po celé Itálii není vystavován jen ve školách a kostelích se kromě Vatikánu postavila i italská vláda. "Jde o součást naší identity. A do té nesmí zasahovat nikdo, natož evropský ideologický soud," citovala agentura ANSA rozlícené vyjádření italské ministryně školství Mariastelly Gelminiové. Ministryně v zápětí oznámila, že italská vláda již podala proti rozsudku odvolání.

Rozhořčení vyjádřil rovněž ministr zahraničí Franco Frattini, když řekl, že jde o nebezpečný precedens a že "mezinárodní soud právě uštědřil smrtelnou ránu evropskému právu a hodnotám".

Evropský soud pro lidská práva se začal kauzou zabývat na popud italské občanky finského původu Soile Lautsiové, která si stěžovala, že krucifixy ve školách vnucují jejím dětem náboženskou víru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama