Italové brání kříže ve školách

Řím - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že italské školy mají odstranit kříže coby náboženské symboly ze tříd. Proti rozhodnutí se ohradil nejen Vatikán, ale i italská ministryně školství. Za právo na "symbol tradice" prý bude bojovat celá Itálie, píší čtvrteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

"Vystavování náboženského symbolu ve třídách veřejných škol je porušením všeobecného práva rodičů zajistit svým dětem vzdělávání v souladu s jejich přesvědčením," znělo odůvodnění úterního rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Soud tak dospěl k závěru, že krucifixy na stěnách italských tříd mohou pobuřovat děti, jejichž rodiny nevyznávají křesťanskou víru.

"Rozsudek Evropského soudu nás šokoval a zarmoutil," uvedl mluvčí papežského stolce Federico Lombardi. "Rozhodnutí vyjmout tradiční symbol lásky k bližním z oblasti vzdělávání považujeme za špatné a krátkozraké," dodal. Na obranu symbolu, který po celé Itálii není vystavován jen ve školách a kostelích se kromě Vatikánu postavila i italská vláda. "Jde o součást naší identity. A do té nesmí zasahovat nikdo, natož evropský ideologický soud," citovala agentura ANSA rozlícené vyjádření italské ministryně školství Mariastelly Gelminiové. Ministryně v zápětí oznámila, že italská vláda již podala proti rozsudku odvolání.

Rozhořčení vyjádřil rovněž ministr zahraničí Franco Frattini, když řekl, že jde o nebezpečný precedens a že "mezinárodní soud právě uštědřil smrtelnou ránu evropskému právu a hodnotám".

Evropský soud pro lidská práva se začal kauzou zabývat na popud italské občanky finského původu Soile Lautsiové, která si stěžovala, že krucifixy ve školách vnucují jejím dětem náboženskou víru.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Italové brání kříže ve školách

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Macron získá přes 60 procent ve druhém kole voleb, ukazuje průzkum

27.04.2017 11:17 Paříž - Do druhého kola francouzských prezidentských voleb zbývá 10 dní. V prvním kole slavil…

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama