Lidožraví žraloci mají v oceánech svá oblíbená místa
Londýn - Vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii objevili, že nejobávanější ze všech druhů žraloků – žralok bílý lidožravý – není osamoceným predátorem, ale že se rád shromažďuje na různých místech oceánu. Informuje o tom ve čtvrtek deník The Daily Telegraph.
doporučujeme
Plánujete letos dovolenou v zahraničí? Naučte se jednu velmi důležitou věc, bude se vám hodit
Exprezident Bush starší je na tom výrazně lépe, pár dní si ještě poleží v nemocnici
V USA skončila hlavní část procesu s komikem Billem Cosbym
Pronajímáte byt? Mohou nastat děsivé problémy
Řecké ostrovy nebudou kvůli turistům již přijímat uprchlíky. Je to voda na mlýn pašerákům
Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?
Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se může stát
Jedno z takových míst je ve východním Pacifiku mezi pobřežím Mexika a Havajskými ostrovy, kterému vědci říkají "Kavárna bílého žraloka". Další dvě taková místa, kde se žraloci bílí "schází", jsou u pobřeží Jižní Afriky a ve vodách mezi Austrálií a Novým Zélandem.
Pomocí elektronických čipů a satelitní navigace vědci více než osm let sledovali stovku žraloků a jejich cesty oceánem. K jejich překvapení zjistili, že žraloci bílí (Carcharodon carcharias) nejen že migrují stejnými cestami, ale že dodržují i "jízdní řád".
Mezi srpnem a prosincem žraloci bílí s oblibou loví tuleně a lachtany v pobřežních vodách Kalifornie. V lednu se pak žraloci vydávají na 4000 kilometrů dlouhou cestu na západ Tichým oceánem až k Havajským ostrovům, kde se ve velkém množství objevují mezi dubnem a červencem.
Studie amerických vědců, publikovaná v britském časopise Proceedings of Royal Society B, tak přináší nové znalosti o životě jednoho z nejobávanějších tvorů planety.
Ze 440 známých druhů žraloků jsou jen čtyři obecně považovány za skutečně nebezpečné člověku a žralok bílý lidožravý, který dorůstá délky až šest metrů a hmotnosti tři tuny, patří mezi ně. Možná i právě proto patří žralok bílý mezi 30 procent oceánských druhů žraloků, kteří jsou ohroženi vyhubením.
Hlavním viníkem úbytku žraloků je intenzivní rybolov. Žraloci jsou cenění pro jejich maso a v Asii zvláště pro jejich ploutve. Navíc jsou žraloci jakýmsi "vedlejším efektem" lovu tuňáků a mečounů, kdy se chytají na návnady určené komerčním druhům ryb.
Většině druhů žraloků navíc trvá mnoho let, než dosáhnou dospělosti, a navíc mají relativně málo mláďat. Vedle žraloka bílého a kladivouna patří mezi ohrožené druhy žraloků i liškoun velkooký, žralok veliký nebo oceánské druhy žraloků bělocípých.
Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…
25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…
EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…
25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…
Další eskapáda bývalého detektiva Vokála? Zatkli ho na Ukrajině
25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha/Kyjev - Na Ukrajině byl v pondělí kvůli podezření z nezákonného použití technických…
Naše země jsou rozděleny. A můžou za to migranti, myslí si Evropané
25.04.2018 18:55 Aktualizováno Tři čtvrtiny lidé z celého světa říkají, že je jejich společnost rozdělena. Většina se navíc…