Barroso couvl od dohody o emisích v Kodani

Brusel - Předseda Evropské komise José Barroso a předseda Rámcové konvence OSN o klimatu Yvo de Boer v posledních dnech ustoupili od požadavku, aby prosincový světový summit v Kodani dospěl k dohodě o omezení emisí. Píše o tom ve svém čtvrtečním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

José Barroso

Údajně stačí, pokud bude na summitu v Kodani dosaženo ambiciózní rámcové dohody. "V Kodani můžeme přijmout pevné rozhodnutí, že opatření proti klimatickým změnám potřebujeme, že vypracujeme ctižádostivou strategii a později ji přeměníme v závaznou dohodu," řekl de Boer.

"U nás v Nizozemsku máme rčení: Nezahazuj staré boty, když nemáš nové. Proto neopouštějme Kjótský protokol, když nic jiného nemáme," apeloval de Boer na světové vyjednavače, kteří ve španělské Barceloně připravují znění dokumentu pro Kodaň.

Podle šéfa konvence OSN chybí k úspěchu jednání dvě věci: státy nejsou zatím ochotny stanovit si omezení emisí v takové výši, jak to podle vědců situace vyžaduje, a v pomyslné pokladně pro financování protiopatření je sice slibů hodně, ale stále chybějí peníze.

Bývalý americký viceprezident a nositel Nobelovy ceny za mír Al Gore však soudí, že neúspěch konference by se rovnal pohromě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Sýrii údajně zemřeli další dva ruští vojáci

22.05.2017 17:21 Moskva - V Sýrii byli zabiti další dva ruští důstojníci. Podle ruských médií je syrští vojáci je v…

Rusko a Turecko podepsaly zrušení sankcí, dohoda se nevztahuje na rajčata

22.05.2017 17:03 Aktualizováno Moskva/Ankara - Moskva v listopadu 2015 poté, co turecké stíhačky sestřelily ruský bombardér Su-24,…

Putin na konci května navštíví Paříž, poprvé se setká s Macronem

22.05.2017 15:34 Aktualizováno Moskva/Paříž - Ruský prezident Vladimir Putin navštíví 29. května Paříž, kde by se poprvé setká se…

V Rusku zatkli skupinu hackerů. Luxovali účty ve Sberbank a chystali další…

22.05.2017 12:22 Moskva - Ruská policie zadržela skupinu 16 hackerů, kteří s využitím viru nasazeného do mobilů se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama