Barroso couvl od dohody o emisích v Kodani

Brusel - Předseda Evropské komise José Barroso a předseda Rámcové konvence OSN o klimatu Yvo de Boer v posledních dnech ustoupili od požadavku, aby prosincový světový summit v Kodani dospěl k dohodě o omezení emisí. Píše o tom ve svém čtvrtečním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

José Barroso

Údajně stačí, pokud bude na summitu v Kodani dosaženo ambiciózní rámcové dohody. "V Kodani můžeme přijmout pevné rozhodnutí, že opatření proti klimatickým změnám potřebujeme, že vypracujeme ctižádostivou strategii a později ji přeměníme v závaznou dohodu," řekl de Boer.

"U nás v Nizozemsku máme rčení: Nezahazuj staré boty, když nemáš nové. Proto neopouštějme Kjótský protokol, když nic jiného nemáme," apeloval de Boer na světové vyjednavače, kteří ve španělské Barceloně připravují znění dokumentu pro Kodaň.

Podle šéfa konvence OSN chybí k úspěchu jednání dvě věci: státy nejsou zatím ochotny stanovit si omezení emisí v takové výši, jak to podle vědců situace vyžaduje, a v pomyslné pokladně pro financování protiopatření je sice slibů hodně, ale stále chybějí peníze.

Bývalý americký viceprezident a nositel Nobelovy ceny za mír Al Gore však soudí, že neúspěch konference by se rovnal pohromě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti výsledkům voleb demonstrovalo v Rusku pár desítek lidí

19.03.2018 19:02 Moskva - Jen pár desítek lidí přišlo dnes do širšího centra Moskvy protestovat proti výsledkům…

Sobčaková předala Putinovi seznam politických vězňů

19.03.2018 18:46 Moskva - Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková dnes…

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Putinův triumf? Rusko zůstane složitým partnerem, zoufá si německý ministr…

19.03.2018 13:49 Aktualizováno Berlín - Jasné vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách nepotěšilo Německo. Spolková…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama