Řecko nemá po volbách sílu bojovat proti bankrotu

Atény - Předseda nejsilnější parlamentní strany Nová demokracie (ND) Antonis Samaras dostal od prezidenta Karolose Papuliase mandát k vytvoření nové řecké vlády. Na sestavení kabinetu národní záchrany měl tři dny, svůj úkol ale už v pondělí po jednáních s ostatními parlamentními stranami vzdal, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Řecko nemá po volbách sílu bojovat proti bankrotu - anotační foto
reklama

Že vytvořit kabinet nebude lehký úkol, bylo jasné hned – i když konzervativní ND nedělní volby vyhrála a ve 300členném parlamentu má 108 poslanců, většinu nevytvoří ani se socialisty ze strany PASOK, s nimiž se ve vládnutí v uplynulých letech střídala. Dohromady totiž mají jen 149 křesel.

Samaras proto hledal koaliční spojence i mezi dalšími stranami, které se do parlamentu dostaly. Pondělní jednání s členy druhé nejsilnější strany – Koalicí radikální levice (SYRIZA) – skončila podle očekávání neúspěchem.

Alexis Cipras, který stojí v čele Koalice radikální levice, řekl, že představy obou stran na další fungování země se zásadně liší. SYRIZA, která má v parlamentu 52 mandátů, vystupuje jednoznačně proti dalším úsporným opatřením.

Stejně Samaras dopadl i u dalších stran a mandát k vytvoření vlády nakonec vrátil prezidentovi. "Udělal jsem vše, co jsem mohl k zajištění výsledků, aby bylo to nemožné," řekl po dni stráveném na jednáních s vůdci parlamentních stran. "Informoval jsem (prezidenta) a vrátil mu mandát," dodal Samaras.

Nyní se o sestavení vlády pokusí druhá nejsilnější parlamentní partaj SYRIZA.

Řekové v nedělních volbách skutečně vytrestali největší vládní strany za drastická úsporná opatření, která přijaly výměnou za záchranný balíček Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Finanční škrty oslabily pozici těchto proevropských stran a nahnaly část voličů do náručí levicových i pravicových radikálů.

V parlamentu usednou zástupci dalších čtyř stran. Konzervativci z nového hnutí Nezávislí Řekové budou mít 33 křesel, řečtí komunisté 26 a Demokratická levice 19. Do parlamentu se poprvé po téměř čtyřiceti letech dostala neonacistická strana Zlatý úsvit. Ve volbách získala kolem sedmi procent hlasů, což jí zaručuje 21 poslanců.

reklama
Klíčová slova: Vláda

Diskuse

Řecko nemá po volbách sílu bojovat proti bankrotu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Osud sestřeleného pilota? Otec prosí Islámský stát o slitování, pomáhá i král - anotační foto

Osud sestřeleného pilota? Otec prosí Islámský stát o slitování, pomáhá i král

25.12.2014 13:05 Ammán - Otec jordánského pilota, který padl v Sýrii do zajetí radikálům z Islámského státu (IS), požádal...

Vánoce Krejčíře a Pistoriuse? Žádné hýčkání, vzkazuje vedení věznice - anotační foto

Vánoce Krejčíře a Pistoriuse? Žádné hýčkání, vzkazuje vedení věznice

25.12.2014 13:02 Pretoria - Prominentní vězně v Jihoafrické republice, k nimž se řadí také Čech Radovan Krejčíř, nečeká o...

V St. Louis po smrti dalšího černocha panuje neklid, policie zatýkala - anotační foto

V St. Louis po smrti dalšího černocha panuje neklid, policie zatýkala

25.12.2014 12:54 Washington - Až do časných ranních hodin panoval dnes v americkém St. Louis neklid způsobený další smrtí...

Ukrajina posílila funkce bezpečnostní rady. Roste napětí, létaly i granáty - anotační foto

Ukrajina posílila funkce bezpečnostní rady. Roste napětí, létaly i granáty

25.12.2014 12:49 Kyjev - Ukrajinský parlament dnes schválil zákon o výrazném rozšíření pravomocí Rady národní bezpečnosti a...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama