Rusko varuje Polsko, aby si do své země nezvalo americké jednotky

Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nepřímo varuje Poláky, aby do své země nezvali americké vojáky. Cituje ho agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Sergey Lavrov

Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski prohlásil ve středu ve Spojených státech, že poté, co Američané přehodnotili své plány na protiraketovou obranu v Evropě, Poláci "potřebují nějaké strategické pojištění". Tím by podle něj mohlo být rozmístění nových amerických jednotek ve středoevropské oblasti.

"Radik na mě vždy působil jako člověk, který má zkušenosti a rozumí současným procesům v Evropě. Pokud tohle opravdu řekl, pak jsem tím hluboce zaražen," reagoval ve čtvrtek Lavrov.

Polský ministr v Americe navštívil Pentagon, sídlo amerického ministerstva obrany, kde jednal o vojenské spolupráci. Připustil tam, že když Poláci spolu s Čech a Maďary vstupovali do NATO, slíbili Američané Rusům, že ve střední Evropě nebudou rozmístěny žádné další americké jednotky. "Teď je ale mou povinností usilovat o to, aby se to stalo," řekl Sikorski

Sikorski poznamenal, že v Polsku je nyní šest neozbrojených amerických vojáků, zatímco Rusko a Bělorusko nedávno uspořádaly velké vojenské manévry přímo u polských hranic, kterých se účastnily tisíce vojáků s tanky a mobilními raketami.

"Když máte na jedné straně 900 tanků a na druhé šest vojáků, tak vás to přesvědčí, že s tím musíte něco udělat," řekl Sikorski.

Ruské vedení prohlásilo, že u polských hranic nacvičovaly armády obranu před útokem agresora. Polská média však informovala, že s takovým počtem tanků nemůže armáda nacvičovat nic jiného než útok na Polsko a střední Evropu.

Vláda prezidenta Baracka Obamy v září odvolala plán protiraketové obrany kabinetu George Bushe, který počítal s radarem v Brdech a raketami v Polsku. Američané namísto něj chtějí v Evropě rozmístit protiraketový systém na lodích, které budou plout ve Středomoří. Po roce 2015 by tento systém měly doplnit protirakety odpalované ze země.

Polsko ale patrně už v příštím roce dostane od Američanů rakety Patriot, které jim slíbil ještě prezident Bush.

Témata: Rusko | Polsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama