Táhni do pekla, řekl pozůstalý a hodil po Breivikovi botu

Oslo - Muž, který loni v létě přišel na norském ostrově Utöya o bratra, se během sedmnáctého dne procesu s Andersem Breivikem postaral o nečekaný rozruch, píše v pátek agentura AFP. Přímo v soudní síni hodil po atentátníkovi botu a vzkázal mu, ať táhne do pekla.

Diskuse: 0

Táhni do pekla, řekl pozůstalý a hodil po Breivikovi botu - anotační foto
reklama

"Zabil jsi mi bratra! Táhni do pekla!" zakřičel muž ve chvíli, kdy se soud zabýval pitevnými protokoly. Nato směrem k Breivikovi letěla černá bota.

Nezasáhla však obžalovaného, ale jeho právničku. Útočník si přesto činem vysloužil mezi přihlížejícími hlasitý potlesk a pochvalná slova.

K rozčilenému muži iráckého původu se vzápětí vydala ochranka, která ho vyvedla z místnosti. Ještě před vstupem do dveří však pozůstalý stihl Breivikovi v angličtině zopakovat svůj vzkaz.

"Naštěstí to byla jen bota," komentovala incident obhájkyně Vibeke Heinová-Baeraová.

Breivik právničku hájil. "Jestli po mně chce někdo něco házet, ať to dělá, když přicházím, nebo jsem na odchodu, ale ať nic nehází po mojí advokátce," cituje ho AFP.

Členové justiční stráže se výpadem nenechali vyvést z míry. "Nebylo to moc překvapivé. Soudní síň je plná emocí," řekl televizi BBC jeden z nich.

Anders Breivik loni 22. července odpálil bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utöya severozápadně od metropole, kde tábořili členové mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet.

Výbuch v Oslu zabil osm lidí. Na ostrově Utöya připravil Breivik o život 69 většinou velmi mladých Norů. Byl to největší masakr v poválečném Norsku.

Breivik se k vraždám přiznal, avšak odmítl vinu. Tvrdí, že bránil Norsko - bojoval proti multikulturní Evropě a invazi muslimů.

Breivikovi hrozí 21 let vězení, což je v Norsku maximální trest. Trest však může být opakovaně prodlužován, jestliže soud dospěje k závěru, že je Breivik nebezpečný. Pokud by soud uznal vraha za nepříčetného, umístil by ho na psychiatrii.

reklama
Klíčová slova: norsko

Diskuse

Táhni do pekla, řekl pozůstalý a hodil po Breivikovi botu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Rasismus při švýcarském referendu? Rozhodne nejvyšší soud - anotační foto

Rasismus při švýcarském referendu? Rozhodne nejvyšší soud

30.01.2015 10:15 Bern - Loni v únoru proběhlo ve Švýcarsku referendum o kvótách pro imigranty. Kampaň byla velmi ostrá, podle...

Vrchol marasmu? Můj Putine, milý Putine. Video vzbudilo poprask - anotační foto

Vrchol marasmu? Můj Putine, milý Putine. Video vzbudilo poprask

30.01.2015 10:06 Moskva - Kult osobnosti Vladimira Putina roste a reagují i zpěváci. Nový hit o šéfovi Kremlu vyvolal na...

Tragédie v Mexiku: Výbuch plynu v dětské nemocnici zabil sestřičku a dva novorozence - anotační foto

Tragédie v Mexiku: Výbuch plynu v dětské nemocnici zabil sestřičku a dva...

30.01.2015 09:32 Mexico - Dětskou nemocnici v Mexiku včera téměř celou zdemoloval výbuch plynu. Neštěstí si vyžádalo tři...

Ukrajinští vojáci se dostali ve městě Debalceve do pasti

30.01.2015 09:24 Kyjev - Na východní Ukrajině pokračují nelítostné boje a zdá se, že proruští separatisté mají momentálně...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 7990 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama