Táhni do pekla, řekl pozůstalý a hodil po Breivikovi botu

Oslo - Muž, který loni v létě přišel na norském ostrově Utöya o bratra, se během sedmnáctého dne procesu s Andersem Breivikem postaral o nečekaný rozruch, píše v pátek agentura AFP. Přímo v soudní síni hodil po atentátníkovi botu a vzkázal mu, ať táhne do pekla.

Diskuse: 0

Táhni do pekla, řekl pozůstalý a hodil po Breivikovi botu - anotační foto
reklama

"Zabil jsi mi bratra! Táhni do pekla!" zakřičel muž ve chvíli, kdy se soud zabýval pitevnými protokoly. Nato směrem k Breivikovi letěla černá bota.

Nezasáhla však obžalovaného, ale jeho právničku. Útočník si přesto činem vysloužil mezi přihlížejícími hlasitý potlesk a pochvalná slova.

K rozčilenému muži iráckého původu se vzápětí vydala ochranka, která ho vyvedla z místnosti. Ještě před vstupem do dveří však pozůstalý stihl Breivikovi v angličtině zopakovat svůj vzkaz.

"Naštěstí to byla jen bota," komentovala incident obhájkyně Vibeke Heinová-Baeraová.

Breivik právničku hájil. "Jestli po mně chce někdo něco házet, ať to dělá, když přicházím, nebo jsem na odchodu, ale ať nic nehází po mojí advokátce," cituje ho AFP.

Členové justiční stráže se výpadem nenechali vyvést z míry. "Nebylo to moc překvapivé. Soudní síň je plná emocí," řekl televizi BBC jeden z nich.

Anders Breivik loni 22. července odpálil bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utöya severozápadně od metropole, kde tábořili členové mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet.

Výbuch v Oslu zabil osm lidí. Na ostrově Utöya připravil Breivik o život 69 většinou velmi mladých Norů. Byl to největší masakr v poválečném Norsku.

Breivik se k vraždám přiznal, avšak odmítl vinu. Tvrdí, že bránil Norsko - bojoval proti multikulturní Evropě a invazi muslimů.

Breivikovi hrozí 21 let vězení, což je v Norsku maximální trest. Trest však může být opakovaně prodlužován, jestliže soud dospěje k závěru, že je Breivik nebezpečný. Pokud by soud uznal vraha za nepříčetného, umístil by ho na psychiatrii.

reklama
Klíčová slova: norsko

Diskuse

Táhni do pekla, řekl pozůstalý a hodil po Breivikovi botu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Krvavá bitva v Halabu: Za 24 hodin desítky mrtvých, výsledek bojů nejasný

04.05.2016 15:22 Aktualizováno Damašek - 24hodinová bitva mezi syrskými rebely a vládními jednotkami v Halabu si vyžádala desítky obětí....

Nové svědectví: Krejčíř chystal únos jihoafrického miliardáře a bombový útok - anotační foto

Nové svědectví: Krejčíř chystal únos jihoafrického miliardáře a bombový útok

04.05.2016 15:17 Aktualizováno Johannesburg - Podle jihoafrického deníku The Star plánoval Radovan Krejčíř únos miliardáře a důlního magnáta...

Střet mezi migranty a policií v centru Paříže: Běženci obsadili tamní školu a zabarikádovali se tam + VIDEO - anotační foto

Střet mezi migranty a policií v centru Paříže: Běženci obsadili tamní školu a...

04.05.2016 15:10 Paříž – Francouzská policie se dnes střetla s demonstranty, kteří chtěli zabránit evakuaci jedné z tamních...

Bojí se Německo teroristů? V rozhovoru pro EZ německé ministerstvo vnitra...

04.05.2016 15:05 ROZHOVOR – Situace ohledně hrozby teroristických útoků a radikalizace je v současném Německu velmi vysoká. V...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 7163 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama