Hollande složí slib a v paláci vystřídá Sarkozyho

Paříž - François Hollande v úterý složí slib francouzského prezidenta a nastoupí do Elysejského paláce. Vystřídá v něm Nicolase Sarkozyho.

Diskuse: 0

Hollande složí slib a v paláci vystřídá Sarkozyho - anotační foto
reklama

Agentura AFP píše, že Hollande přijede do sídla francouzských prezidentů krátce před desátou hodinou dopoledne. Na schodech paláce ho uvítá Sarkozy a pozve ho ke krátkému rozhovoru. Pak bude následovat Hollandův slib.

Sedmapadesátiletý socialista začne řídit Francii devět dnů poté, co ve druhém kole voleb porazil konzervativce Sarkozyho.

Krátce poté, co složí slib, Hollande patrně jmenuje do úřadu premiéra Jeana-Marka Ayraulta, vůdce socialistické skupiny v Národním shromáždění (dolní komoře francouzského parlamentu.

Ještě před tím však triumfálně projede pod Vítězným obloukem. Na Champs-Élysées bude zdravit davy z otevřené limuzíny.

Dvě hodiny po poledni Hollande odletí do Berlína za německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nový prezident Francie má s Merkelovou naplánovanou pracovní večeři. Schůzka má potvrdit vůdčí postavení německo-francouzského tandemu v Evropské unii, píše AFP.

Zdroj z Hollandova tábora sdělil, že rozhovor s kancléřkou bude zaměřen na krizi eurozóny.

Hollande v prezidentské kampani vyslovoval námitky vůči unijní smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, kterou prosadila vláda Merkelové a která zakazuje státům dělat dluhy. Vyzýval Evropskou unii, aby přijala investiční plán, který by podpořil hospodářský růst.

Hollande bude udávat tón ve francouzské politice nejméně pět let - do příštích voleb.

Francie si zakládá na své republikánské tradici, ale její prezident má větší pravomoci než král. Na rozdíl od českého prezidenta je prezident Francie skutečnou hlavou státu. Řídí zasedání vlády. Premiéra může odvolat, kdykoli se mu zamane. Obdobně může bez udání důvodu rozpustit parlament. Ústava mu také dává právo rozhodnout o nasazení jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: Hollande, François

Diskuse

Hollande složí slib a v paláci vystřídá Sarkozyho

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Na Bulharsko se valí imigranti, hranici s Tureckem budou střežit vojáci

27.01.2015 10:43 Sofia - Kvůli přílivu nelegálních imigrantů vyšle Bulharsko na hranici s Tureckem 180 vojáků, kteří tam budou...

Zkáza letu QZ8501: Armáda odvolala pátrání po obětech, nalezeno jen 70 těl  - anotační foto

Zkáza letu QZ8501: Armáda odvolala pátrání po obětech, nalezeno jen 70 těl

27.01.2015 10:32 Jakarta - Indonéská armáda zastavila pátrání po obětech a troskách nehody letadla společnosti AirAsia, které...

Gauck rázně: Vina za vraždy v Osvětimi je součástí německé identity

27.01.2015 10:27 Berlín - Vina za vraždy více než milionu lidí, kterých se nacisté dopustili ve vyhlazovacím táboře v...

Novým šéfem řeckých financí se stane profesor ekonomie - anotační foto

Novým šéfem řeckých financí se stane profesor ekonomie

27.01.2015 10:25 Atény - Řecký profesor ekonomie Jannis Varufakis (53) potvrdil, že se stane novým ministrem financí ve vládě...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 6351 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama