Medveděv chce změnit Rusko a vytvořit v něm svobodnou společnost

Moskva - Rusko musí získat postavení světové velmoci na jiném základě, než je mělo dosud, a proměnit se ve společenství svobodných lidí. Řekl to ve čtvrtek ruský prezident Dmitrij Medveděv v projevu k oběma komorám parlamentu, který vysílala v přímém přenosu ruská televizní stanice Vesti.

Přidejte svůj názor

Dmitrij Medveděv

„Místo archaického společenství, kde vůdci přemýšlejí a rozhodují za všechny, se musíme stát společenstvím svobodných lidí,“ prohlásil šéf Kremlu a vyzval nynější generaci Rusů, aby „řekla své slovo“ a pozvedla zemi na novou úroveň.

Medveděv během projevu, popsal priority své vlády. Zdůraznil technologický rozvoj země, energetickou bezpečnost, podporu vědců a vývoje ruské mládeže „v duchu intelektuální svobody“.

Veškeré cíle, které si ruský prezident vytýčil, mají směřovat především k technologickému rozvoji, který chce podpořit i snížením počtu časových pásem ze součastných 11. Za efektivní nepovažuje ani přechod z letního na zimní čas a naopak. Prozatím to sice nezrušil, ale Rusům řekl, že porovná výhody a nevýhody změn času a poté se rozhodne, zda je ponechá.

Medveděv oznámil, že se ruská ekonomika stabilizuje. Varoval však, že je současná situace stále není ideální a ekonomiku je nutné podpořit dalšími protikrizovými opatřeními.

Modernizaci výroby pojmenoval „otázkou přežití země v moderním světě“. Proto chce věnovat pozornost vědecko-technickému rozvoji a vynálezům. Ruské úřady vyzval k tomu, aby rychleji vydávaly víza pro zahraniční vědce. Podle jeho slov Rusko potřebuje zahraniční odborníky.

Inovace čeká nejen ruskou výrobu, ale i energetiku. Podpora má směřovat jak tradičním energetickým zdrojům, tak i alternativním, z nichž medveděv zdůraznil především biopaliva a jadernou energii. Do roku 2014 v Rusku vznikne jaderný reaktor nové generace. Rusko chce navíc aktivněji zapojit do mezinárodního programu pro termojadernou syntézu.

Medveděv oznámil, že do pěti let bude na celém území země vysokorychlostní internet, hlavně ve školách. Kromě surfování internetu ruské školáky čeká i více tělocviku. Medveděv oznámil, že ho budou mít třikrát týdně. Prezident pokládá tělocvik za jeden z nejlepších způsobů, jak vyřešit problém s dětským alkoholismem.

Prezident v projevu také vyzval k zastavení bojů na severním Kavkaze a kritizoval vysokou míru korupce v této oblasti.

K oběma komorám parlamentu Medveděv promluvil již podruhé. Do přípravy svého projevu zapojil veřejnost. Před dvěma měsíci Medveděv zveřejnil článek, ve kterém vyzval Rusy, aby se s ním podělili svou představou o budoucnosti země.

Prezident několikrát na podobné reakce ve své řeči odkázal a dokonce některé i citoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nacisté opět u moci? Co znamená úspěch AfD pro německou politiku

25.09.2017 12:15 Berlín - Kancléřka Angela Merkelová a její Křesťanskodemokratická unie (CDU) opět zvítězila v…

Z dopravní nehody se stala detektivka: V kufru auta byla mrtvola

25.09.2017 07:36 Petrohrad - Dopravní nehoda nedaleko Petrohradu se změnila v thriller. Ukázalo se totiž, že v…

V Moskvě byl zavražděn slavný hokejista. Podezřelou je dcera, s mrtvolou…

25.09.2017 07:24 Moskva - V Moskvě byl zavražděn bývalý brankář sovětské hokejové reprezentace Viktor Tolmačov (78).…

Islámský stát zabil u Dajr az-Zauru ruského generála

24.09.2017 22:56 Moskva - Při bojích v blízkosti východosyrského města Dajr az-Zaur přišel o život ruský…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama