Medveděv chce změnit Rusko a vytvořit v něm svobodnou společnost

Moskva - Rusko musí získat postavení světové velmoci na jiném základě, než je mělo dosud, a proměnit se ve společenství svobodných lidí. Řekl to ve čtvrtek ruský prezident Dmitrij Medveděv v projevu k oběma komorám parlamentu, který vysílala v přímém přenosu ruská televizní stanice Vesti.

Přidejte svůj názor

Dmitrij Medveděv

„Místo archaického společenství, kde vůdci přemýšlejí a rozhodují za všechny, se musíme stát společenstvím svobodných lidí,“ prohlásil šéf Kremlu a vyzval nynější generaci Rusů, aby „řekla své slovo“ a pozvedla zemi na novou úroveň.

Medveděv během projevu, popsal priority své vlády. Zdůraznil technologický rozvoj země, energetickou bezpečnost, podporu vědců a vývoje ruské mládeže „v duchu intelektuální svobody“.

Veškeré cíle, které si ruský prezident vytýčil, mají směřovat především k technologickému rozvoji, který chce podpořit i snížením počtu časových pásem ze součastných 11. Za efektivní nepovažuje ani přechod z letního na zimní čas a naopak. Prozatím to sice nezrušil, ale Rusům řekl, že porovná výhody a nevýhody změn času a poté se rozhodne, zda je ponechá.

Medveděv oznámil, že se ruská ekonomika stabilizuje. Varoval však, že je současná situace stále není ideální a ekonomiku je nutné podpořit dalšími protikrizovými opatřeními.

Modernizaci výroby pojmenoval „otázkou přežití země v moderním světě“. Proto chce věnovat pozornost vědecko-technickému rozvoji a vynálezům. Ruské úřady vyzval k tomu, aby rychleji vydávaly víza pro zahraniční vědce. Podle jeho slov Rusko potřebuje zahraniční odborníky.

Inovace čeká nejen ruskou výrobu, ale i energetiku. Podpora má směřovat jak tradičním energetickým zdrojům, tak i alternativním, z nichž medveděv zdůraznil především biopaliva a jadernou energii. Do roku 2014 v Rusku vznikne jaderný reaktor nové generace. Rusko chce navíc aktivněji zapojit do mezinárodního programu pro termojadernou syntézu.

Medveděv oznámil, že do pěti let bude na celém území země vysokorychlostní internet, hlavně ve školách. Kromě surfování internetu ruské školáky čeká i více tělocviku. Medveděv oznámil, že ho budou mít třikrát týdně. Prezident pokládá tělocvik za jeden z nejlepších způsobů, jak vyřešit problém s dětským alkoholismem.

Prezident v projevu také vyzval k zastavení bojů na severním Kavkaze a kritizoval vysokou míru korupce v této oblasti.

K oběma komorám parlamentu Medveděv promluvil již podruhé. Do přípravy svého projevu zapojil veřejnost. Před dvěma měsíci Medveděv zveřejnil článek, ve kterém vyzval Rusy, aby se s ním podělili svou představou o budoucnosti země.

Prezident několikrát na podobné reakce ve své řeči odkázal a dokonce některé i citoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sobčaková předala Putinovi seznam politických vězňů

19.03.2018 18:46 Moskva - Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková dnes…

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Putinův triumf? Rusko zůstane složitým partnerem, zoufá si německý ministr…

19.03.2018 13:49 Aktualizováno Berlín - Jasné vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách nepotěšilo Německo. Spolková…

„Když Putin není, není Rusko“. O čem Putin sní, když náhodou spí

19.03.2018 13:45 Vladimir Putin zcela jednoznačně vyhrál v nedělních volbách a stal se opětovným prezidentem Ruské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama