Sarkozy: Muslimové musí své náboženství praktikovat ohleduplně

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý opět rozdmýchal debatu o imigraci, když varoval muslimy, aby s praktikováním svého náboženství byli ohleduplní. Jinak jim podle Sarkozyho hrozí zavržení ze strany umírněných islamistů, informuje ve středu deník The Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

muslimská burka

Sarkozy také obhajoval výsledky referenda o zákazu minaretů v sousedním Švýcarsku s tím, že vůle Švýcarů ukázala, jak důležité je pro Francii definovat svou vlastní identitu. "Místo toho, abychom Švýcarsko rovnou odsoudili, měli bychom se pokusit porozumět, co tím chtěli vyjádřit a co mnoho lidí v Evropě, včetně Francouzů, vlastně cítí," řekl Sarkozy pro list Le Monde.

Francouzský prezident vyzval k všeobecné toleranci a zdůraznil úctu Francie vůči všem náboženstvím, jeho projev byl ale primárně zaměřen na podporu těch, kdo přítomnost muslimské komunity ve Francii vidí jako ohrožení.

"Křesťané, židé, muslimové, všichni věřící bez ohledu na jejich vyznání se musí zdržet okázalosti a provokací a musí praktikovat své náboženství pokorně a ohleduplně," dodal Sarkozy. Podle něj je "odsouzeno k neúspěchu" cokoli, co by chtělo ohrozit tradici francouzského křesťanství.

Francie má nejpočetnější muslimskou komunitu ze zemí západní Evropy. Na jejím území žije okolo šesti milionu vyznavačů islámu a soužití odlišných kultur je často obtížné a problematické. Před pěti lety Francii rozdělil spor o muslimské šátky a burky ve školách. Vláda je nakonec zakázala.

Sarkozy se také těší podpoře většiny veřejnosti ve své kritice nošení burky – tradičního závoje, který zakrývá celou postavu muslimských žen včetně obličeje. Podle francouzského prezidenta není pro tento islámský oděv v sekulární Francii žádné místo.

Dvaatřicetičlenná parlamentní komise nyní rozhoduje o rozšíření zákazu, aby burky nebylo možné nosit nejen ve školách, ale i na veřejnosti.

Podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne 46 procent Francouzů podporuje nedávný zákaz výstavby nových minaretů ve Švýcarsku, proti je 40 procent dotázaných. Více než 40 procent respondentů je proti výstavbě jakýchkoli mešit, pro je pouhých 19 procent.

Témata: Sarkozy, Nicolas
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Atmosféra na Ukrajině houstne. Přišlo varování před novým Majdanem

16.12.2017 00:01 NÁZOR - Je tomu čtyři roky, co Ukrajinci vyšli do ulic, aby volali po nezkorumpované demokratické…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Ukrajina zřejmě vydá Saakašviliho do Gruzie

15.12.2017 19:20 Kyjev – Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude pravděpodobně předán z Ukrajiny k…

Ruský exministr Uljukajev si odpyká osm let. Po tvůrci obvinění zůstal…

15.12.2017 16:51 Aktualizováno Moskva - Ruský exministr hospodářství Alexej Uljukajev dostal osm let za přijetí úplatku ve výši…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama