Sarkozy: Muslimové musí své náboženství praktikovat ohleduplně

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý opět rozdmýchal debatu o imigraci, když varoval muslimy, aby s praktikováním svého náboženství byli ohleduplní. Jinak jim podle Sarkozyho hrozí zavržení ze strany umírněných islamistů, informuje ve středu deník The Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

muslimská burka

Sarkozy také obhajoval výsledky referenda o zákazu minaretů v sousedním Švýcarsku s tím, že vůle Švýcarů ukázala, jak důležité je pro Francii definovat svou vlastní identitu. "Místo toho, abychom Švýcarsko rovnou odsoudili, měli bychom se pokusit porozumět, co tím chtěli vyjádřit a co mnoho lidí v Evropě, včetně Francouzů, vlastně cítí," řekl Sarkozy pro list Le Monde.

Francouzský prezident vyzval k všeobecné toleranci a zdůraznil úctu Francie vůči všem náboženstvím, jeho projev byl ale primárně zaměřen na podporu těch, kdo přítomnost muslimské komunity ve Francii vidí jako ohrožení.

"Křesťané, židé, muslimové, všichni věřící bez ohledu na jejich vyznání se musí zdržet okázalosti a provokací a musí praktikovat své náboženství pokorně a ohleduplně," dodal Sarkozy. Podle něj je "odsouzeno k neúspěchu" cokoli, co by chtělo ohrozit tradici francouzského křesťanství.

Francie má nejpočetnější muslimskou komunitu ze zemí západní Evropy. Na jejím území žije okolo šesti milionu vyznavačů islámu a soužití odlišných kultur je často obtížné a problematické. Před pěti lety Francii rozdělil spor o muslimské šátky a burky ve školách. Vláda je nakonec zakázala.

Sarkozy se také těší podpoře většiny veřejnosti ve své kritice nošení burky – tradičního závoje, který zakrývá celou postavu muslimských žen včetně obličeje. Podle francouzského prezidenta není pro tento islámský oděv v sekulární Francii žádné místo.

Dvaatřicetičlenná parlamentní komise nyní rozhoduje o rozšíření zákazu, aby burky nebylo možné nosit nejen ve školách, ale i na veřejnosti.

Podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne 46 procent Francouzů podporuje nedávný zákaz výstavby nových minaretů ve Švýcarsku, proti je 40 procent dotázaných. Více než 40 procent respondentů je proti výstavbě jakýchkoli mešit, pro je pouhých 19 procent.

Témata: Sarkozy, Nicolas
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Má bývalá Jugoslávie dostat šanci? EU řeší své rozšiřování, na stole leží…

26.05.2018 11:37 Aktualizováno Sofie - Zatímco se Velká Británie připravuje na odchod s EU, objevují se nové a nové země, které…

Senátor TOP 09 se vydal na východ Ukrajiny. To není občanská válka, to je…

26.05.2018 09:57 Praha/Kyjev - Senátor TOP 09 Tomáš Czernin se vydal na Ukrajinu. Navštívil také Doněckou oblast,…

Tisíce mrtvých a totální potupa nacistů. Jak probíhala zkáza lodi Bismarck?

26.05.2018 09:05 Aktualizováno V neděli to bude právě 77 let co britské námořnictvo potopilo chloubu nacistického Německa, bitevní…

Putin si rýpl do Britů: Bojové látky? Skripalová vypadá dobře

25.05.2018 20:59 Aktualizováno Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama