Sarkozy: Muslimové musí své náboženství praktikovat ohleduplně

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý opět rozdmýchal debatu o imigraci, když varoval muslimy, aby s praktikováním svého náboženství byli ohleduplní. Jinak jim podle Sarkozyho hrozí zavržení ze strany umírněných islamistů, informuje ve středu deník The Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

muslimská burka

Sarkozy také obhajoval výsledky referenda o zákazu minaretů v sousedním Švýcarsku s tím, že vůle Švýcarů ukázala, jak důležité je pro Francii definovat svou vlastní identitu. "Místo toho, abychom Švýcarsko rovnou odsoudili, měli bychom se pokusit porozumět, co tím chtěli vyjádřit a co mnoho lidí v Evropě, včetně Francouzů, vlastně cítí," řekl Sarkozy pro list Le Monde.

Francouzský prezident vyzval k všeobecné toleranci a zdůraznil úctu Francie vůči všem náboženstvím, jeho projev byl ale primárně zaměřen na podporu těch, kdo přítomnost muslimské komunity ve Francii vidí jako ohrožení.

"Křesťané, židé, muslimové, všichni věřící bez ohledu na jejich vyznání se musí zdržet okázalosti a provokací a musí praktikovat své náboženství pokorně a ohleduplně," dodal Sarkozy. Podle něj je "odsouzeno k neúspěchu" cokoli, co by chtělo ohrozit tradici francouzského křesťanství.

Francie má nejpočetnější muslimskou komunitu ze zemí západní Evropy. Na jejím území žije okolo šesti milionu vyznavačů islámu a soužití odlišných kultur je často obtížné a problematické. Před pěti lety Francii rozdělil spor o muslimské šátky a burky ve školách. Vláda je nakonec zakázala.

Sarkozy se také těší podpoře většiny veřejnosti ve své kritice nošení burky – tradičního závoje, který zakrývá celou postavu muslimských žen včetně obličeje. Podle francouzského prezidenta není pro tento islámský oděv v sekulární Francii žádné místo.

Dvaatřicetičlenná parlamentní komise nyní rozhoduje o rozšíření zákazu, aby burky nebylo možné nosit nejen ve školách, ale i na veřejnosti.

Podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne 46 procent Francouzů podporuje nedávný zákaz výstavby nových minaretů ve Švýcarsku, proti je 40 procent dotázaných. Více než 40 procent respondentů je proti výstavbě jakýchkoli mešit, pro je pouhých 19 procent.

Témata: Sarkozy, Nicolas
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vyhostí diplomaty USA a zavře jejich rekreační objekty

28.07.2017 12:34 Moskva/Washington - Ruské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters vyzvalo Spojené státy,…

Na Ukrajině je víc ruských tanků, než má celá Evropa. Měli bychom Kyjev…

28.07.2017 12:23 Zvláštní představitel USA pro Ukrajinu Kurt Volker tvrdí, že ozbrojení ukrajinských sil obrannými…

6 krizí, které mohou politikům zkazit léto a donutit je zrušit dovolenou

28.07.2017 10:59 Brusel - Během prázdnin, zvláště v srpnu, obvykle vládne tzv. "okurková sezóna.“ Politici jako…

Pozůstalí po zachránci Židů Wallenbergovi žalují ruskou rozvědku

28.07.2017 09:23 Moskva - Proti ruské tajné službě FSB podala u moskevského soudu stížnost rodina Raoula Wallenberga…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama