Sarkozy: Muslimové musí své náboženství praktikovat ohleduplně

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý opět rozdmýchal debatu o imigraci, když varoval muslimy, aby s praktikováním svého náboženství byli ohleduplní. Jinak jim podle Sarkozyho hrozí zavržení ze strany umírněných islamistů, informuje ve středu deník The Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

Sarkozy: Muslimové musí své náboženství praktikovat ohleduplně - anotační foto

Sarkozy také obhajoval výsledky referenda o zákazu minaretů v sousedním Švýcarsku s tím, že vůle Švýcarů ukázala, jak důležité je pro Francii definovat svou vlastní identitu. "Místo toho, abychom Švýcarsko rovnou odsoudili, měli bychom se pokusit porozumět, co tím chtěli vyjádřit a co mnoho lidí v Evropě, včetně Francouzů, vlastně cítí," řekl Sarkozy pro list Le Monde.

Francouzský prezident vyzval k všeobecné toleranci a zdůraznil úctu Francie vůči všem náboženstvím, jeho projev byl ale primárně zaměřen na podporu těch, kdo přítomnost muslimské komunity ve Francii vidí jako ohrožení.

"Křesťané, židé, muslimové, všichni věřící bez ohledu na jejich vyznání se musí zdržet okázalosti a provokací a musí praktikovat své náboženství pokorně a ohleduplně," dodal Sarkozy. Podle něj je "odsouzeno k neúspěchu" cokoli, co by chtělo ohrozit tradici francouzského křesťanství.

Francie má nejpočetnější muslimskou komunitu ze zemí západní Evropy. Na jejím území žije okolo šesti milionu vyznavačů islámu a soužití odlišných kultur je často obtížné a problematické. Před pěti lety Francii rozdělil spor o muslimské šátky a burky ve školách. Vláda je nakonec zakázala.

Sarkozy se také těší podpoře většiny veřejnosti ve své kritice nošení burky – tradičního závoje, který zakrývá celou postavu muslimských žen včetně obličeje. Podle francouzského prezidenta není pro tento islámský oděv v sekulární Francii žádné místo.

Dvaatřicetičlenná parlamentní komise nyní rozhoduje o rozšíření zákazu, aby burky nebylo možné nosit nejen ve školách, ale i na veřejnosti.

Podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne 46 procent Francouzů podporuje nedávný zákaz výstavby nových minaretů ve Švýcarsku, proti je 40 procent dotázaných. Více než 40 procent respondentů je proti výstavbě jakýchkoli mešit, pro je pouhých 19 procent.

Témata: Sarkozy, Nicolas
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Sarkozy: Muslimové musí své náboženství praktikovat ohleduplně

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama