Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

Londýn - Na nových pětilibrových bankovkách (zhruba 150 korun), které britská centrální banka uvede do oběhu v roce 2016, bude portrét britského válečného premiéra Winstona Churchilla. Na platidle se objeví také jeden z jeho nejslavnějších výroků: "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot".

Diskuse: 0

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?   - anotační foto
reklama

Churchill bude po vévodovi z Wellingtonu teprve druhým britským ministerským předsedou, který bude vyobrazen na některé z britských bankovek.

Guvernér britské centrální banky Mervyn King dnes podle agentury Reuters přicestoval do Churchillova někdejšího sídla v Chartwellu na jihu Anglie, aby tam oznámil podobu nové, modro-zelené bankovky. "Sir Winston Churchill byl opravdu velký britský vůdce, řečník a spisovatel. Především ale zůstane hrdinou celého svobodného světa," řekl King členům Churchillovy rodiny.

Na britských bankovkách je vždy na jedné straně portrét královny Alžběty II. a na druhé straně podobizna některého z jiných slavných Britů. Na aktuálních bankovkách jsou reformátorka vězeňství Elizabeth Fryová, přírodovědec Charles Darwin, ekonom Adam Smith a vynálezci parního stroje Matthew Boulton a James Watt.

Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, british pound) je zákonným platidlem Spojeného království. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 libry.

Nejčastější bankovky v oběhu mají hodnoty £5 , £10 , £20 a £50. Skotské a severoirské banky vydávají navíc bankovku v nominální hodnotě £100.

Na ostrovech korunních závislých území koluje též bankovka £1. Severoirské a skotské bankovky musí být kryty ekvivalentním množstvím bankovek vydávaných Bank of England. Proto existují bankovky o nominálních hodnotách £1 000 000 (Giant) a £100 000 000 (Titan), které vydala Bank of England a které jsou uloženy v jejím depozitu a nikdy nebyly uvedeny do oběhu, píše czregion.cz.

reklama

Diskuse

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Provokace v Moskvě: Lidé spěchali do práce, pohled na mrakodrap je zaskočil  - anotační foto

Provokace v Moskvě: Lidé spěchali do práce, pohled na mrakodrap je zaskočil

20.08.2014 09:53 Moskva - Neznámé osoby dnes v noci vyvěsily na jedné z nejvyšších budov v ruském hlavním městě ukrajinskou...

Brutální poprava trosečníků na moři? Objevily se nové, šokující podrobnosti - anotační foto

Brutální poprava trosečníků na moři? Objevily se nové, šokující podrobnosti

20.08.2014 09:47 Suva - V případu amatérského videa, které zachycuje chladnokrevnou popravu trosečníků na otevřeném moři, se...

Klid před bouří? Zastřelený mladík z Fergusonu má být pohřben v pondělí - anotační foto

Klid před bouří? Zastřelený mladík z Fergusonu má být pohřben v pondělí

20.08.2014 09:46 St. Louis - Černošský mladík, jehož zastřelil na předměstí St.Louis Fergusonu místní bílý policista, má být...

Islamisté sťali amerického novináře a světu poslali krvavé video "Vzkaz...

20.08.2014 09:32 Aktualizováno Damašek - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video, kde sťali hlavu údajně...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 1738 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama