Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

Londýn - Na nových pětilibrových bankovkách (zhruba 150 korun), které britská centrální banka uvede do oběhu v roce 2016, bude portrét britského válečného premiéra Winstona Churchilla. Na platidle se objeví také jeden z jeho nejslavnějších výroků: "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot".

Diskuse: 0

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?   - anotační foto
reklama

Churchill bude po vévodovi z Wellingtonu teprve druhým britským ministerským předsedou, který bude vyobrazen na některé z britských bankovek.

Guvernér britské centrální banky Mervyn King dnes podle agentury Reuters přicestoval do Churchillova někdejšího sídla v Chartwellu na jihu Anglie, aby tam oznámil podobu nové, modro-zelené bankovky. "Sir Winston Churchill byl opravdu velký britský vůdce, řečník a spisovatel. Především ale zůstane hrdinou celého svobodného světa," řekl King členům Churchillovy rodiny.

Na britských bankovkách je vždy na jedné straně portrét královny Alžběty II. a na druhé straně podobizna některého z jiných slavných Britů. Na aktuálních bankovkách jsou reformátorka vězeňství Elizabeth Fryová, přírodovědec Charles Darwin, ekonom Adam Smith a vynálezci parního stroje Matthew Boulton a James Watt.

Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, british pound) je zákonným platidlem Spojeného království. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 libry.

Nejčastější bankovky v oběhu mají hodnoty £5 , £10 , £20 a £50. Skotské a severoirské banky vydávají navíc bankovku v nominální hodnotě £100.

Na ostrovech korunních závislých území koluje též bankovka £1. Severoirské a skotské bankovky musí být kryty ekvivalentním množstvím bankovek vydávaných Bank of England. Proto existují bankovky o nominálních hodnotách £1 000 000 (Giant) a £100 000 000 (Titan), které vydala Bank of England a které jsou uloženy v jejím depozitu a nikdy nebyly uvedeny do oběhu, píše czregion.cz.

reklama

Diskuse

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Je to venku: S čím poletí Tsipras na summit eurozóny? - anotační foto

Je to venku: S čím poletí Tsipras na summit eurozóny?

06.07.2015 21:55 Aktualizováno Atény - Řecký premiér Alexis Tsipras poletí na úterní summit eurozóny s protinávrhy, které budou patrně...

Ostrov Lesbos praská ve švech, jen za sobotu připlulo 1600 uprchlíků

06.07.2015 21:55 Aktualizováno Atény - K břehům řeckého ostrova Lesbos jen během soboty dorazilo přes 1600 uprchlíků. Místní policie tvrdí,...

Papež v Ekvádoru: Ovace, selfie, na mši dorazilo přes milion věřících

06.07.2015 21:23 Aktualizováno Guayaquil (Ekvádor) - Přes milion lidí přišlo na mši, kterou dnes v přístavním městě Guayaquil sloužil papež...

Merkelová a Hollande v Paříži: Času je málo, chceme řecké návrhy

06.07.2015 21:19 Aktualizováno Paříž - V Paříži se konala důležitá schůzka francouzského prezidenta Françoise Hollandeho s německou...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 11672 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama