Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

Londýn - Na nových pětilibrových bankovkách (zhruba 150 korun), které britská centrální banka uvede do oběhu v roce 2016, bude portrét britského válečného premiéra Winstona Churchilla. Na platidle se objeví také jeden z jeho nejslavnějších výroků: "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot".

Diskuse: 0

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?   - anotační foto
reklama

Churchill bude po vévodovi z Wellingtonu teprve druhým britským ministerským předsedou, který bude vyobrazen na některé z britských bankovek.

Guvernér britské centrální banky Mervyn King dnes podle agentury Reuters přicestoval do Churchillova někdejšího sídla v Chartwellu na jihu Anglie, aby tam oznámil podobu nové, modro-zelené bankovky. "Sir Winston Churchill byl opravdu velký britský vůdce, řečník a spisovatel. Především ale zůstane hrdinou celého svobodného světa," řekl King členům Churchillovy rodiny.

Na britských bankovkách je vždy na jedné straně portrét královny Alžběty II. a na druhé straně podobizna některého z jiných slavných Britů. Na aktuálních bankovkách jsou reformátorka vězeňství Elizabeth Fryová, přírodovědec Charles Darwin, ekonom Adam Smith a vynálezci parního stroje Matthew Boulton a James Watt.

Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, british pound) je zákonným platidlem Spojeného království. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 libry.

Nejčastější bankovky v oběhu mají hodnoty £5 , £10 , £20 a £50. Skotské a severoirské banky vydávají navíc bankovku v nominální hodnotě £100.

Na ostrovech korunních závislých území koluje též bankovka £1. Severoirské a skotské bankovky musí být kryty ekvivalentním množstvím bankovek vydávaných Bank of England. Proto existují bankovky o nominálních hodnotách £1 000 000 (Giant) a £100 000 000 (Titan), které vydala Bank of England a které jsou uloženy v jejím depozitu a nikdy nebyly uvedeny do oběhu, píše czregion.cz.

reklama

Diskuse

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Moskva se chystá obsadit Německo, burcuje ukrajinský politik Ljaško - anotační foto

Moskva se chystá obsadit Německo, burcuje ukrajinský politik Ljaško

27.05.2015 17:37 Kyjev – Se závažným obviněním vystoupil v televizi 112 Ukrajina šéf Radikální strany Oleg Ljaško. Tvrdí, že...

Arabská koalice bombardovala Jemen: Přístav v troskách, desítky mrtvých

27.05.2015 17:24 Aktualizováno Saná - Koalice pod vedením Saúdské Arábie poslala bombardéry nad západojemenský vojenský přístav Hudajdá....

Islámský stát získává převahu. Co za tím stojí? - anotační foto

Islámský stát získává převahu. Co za tím stojí?

27.05.2015 17:23 Aktualizováno Washington/Rakka - Irácká armáda podporovaná šíitskými milicemi po řadě neúspěchů vyhrává boj s Islámským...

Střety v Donbasu neutichají. Porošenko schválil novou strategii, Moskva běsní

27.05.2015 17:17 Aktualizováno Kyjev - Z dnešních prohlášení obou stran konfliktu v Donbasu vyplývá, že při střetech zemřelo za posledních...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6183 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama