Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

Londýn - Na nových pětilibrových bankovkách (zhruba 150 korun), které britská centrální banka uvede do oběhu v roce 2016, bude portrét britského válečného premiéra Winstona Churchilla. Na platidle se objeví také jeden z jeho nejslavnějších výroků: "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot".

Diskuse: 0

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?   - anotační foto
reklama

Churchill bude po vévodovi z Wellingtonu teprve druhým britským ministerským předsedou, který bude vyobrazen na některé z britských bankovek.

Guvernér britské centrální banky Mervyn King dnes podle agentury Reuters přicestoval do Churchillova někdejšího sídla v Chartwellu na jihu Anglie, aby tam oznámil podobu nové, modro-zelené bankovky. "Sir Winston Churchill byl opravdu velký britský vůdce, řečník a spisovatel. Především ale zůstane hrdinou celého svobodného světa," řekl King členům Churchillovy rodiny.

Na britských bankovkách je vždy na jedné straně portrét královny Alžběty II. a na druhé straně podobizna některého z jiných slavných Britů. Na aktuálních bankovkách jsou reformátorka vězeňství Elizabeth Fryová, přírodovědec Charles Darwin, ekonom Adam Smith a vynálezci parního stroje Matthew Boulton a James Watt.

Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, british pound) je zákonným platidlem Spojeného království. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 libry.

Nejčastější bankovky v oběhu mají hodnoty £5 , £10 , £20 a £50. Skotské a severoirské banky vydávají navíc bankovku v nominální hodnotě £100.

Na ostrovech korunních závislých území koluje též bankovka £1. Severoirské a skotské bankovky musí být kryty ekvivalentním množstvím bankovek vydávaných Bank of England. Proto existují bankovky o nominálních hodnotách £1 000 000 (Giant) a £100 000 000 (Titan), které vydala Bank of England a které jsou uloženy v jejím depozitu a nikdy nebyly uvedeny do oběhu, píše czregion.cz.

reklama

Diskuse

Británie mění vzhled bankovek. Kdo na nich bude dělat královně "společnost"?

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Život černocha má menší cenu? V USA opět propuklo násilí

29.11.2014 10:01 Ferguson - Klid v americkém městě Fergoson, černošském předměstí St. Louis, byl pouze dočasný. Zhruba 200...

Rusko chce oprášit sovětský titul Matka-hrdinka. Budou předbíhat ve frontách? - anotační foto

Rusko chce oprášit sovětský titul Matka-hrdinka. Budou předbíhat ve frontách?

29.11.2014 09:11 Moskva - Čestný titul z dob SSSR "Matka-hrdinka" se v Rusku nejspíš vrátí. Kdysi zaručoval matkám...

Indonésie zatrhla úředníkům nákladné večírky, od teď už jen kukuřice - anotační foto

Indonésie zatrhla úředníkům nákladné večírky, od teď už jen kukuřice

29.11.2014 09:01 Jakarta - Indonéská vláda se rozhodla šetřit. Státním úředníkům zakázala nákladné večírky pro spousty hostů a...

V Hongkongu opět propuklo násilí. Jak vyřešit patovou situaci? - anotační foto

V Hongkongu opět propuklo násilí. Jak vyřešit patovou situaci?

29.11.2014 08:47 Hongkong - Protestující v čínském Hongkongu se nevzdávají. Tisíce aktivistů se opět pokusily obsadit čtvrť...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo rozdal lidem protizemanovské "červené karty"?

Hlasovalo 5976 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama