Pod Trumpem se houpe židle? Kongresmani se začínají bouřit

Historicky se jedná o moment, kdy by měl do hry zasáhnout americký Kongres. Během vietnamské války, aféry Watergate a aféry Írán-Contras, tedy ve chvílích, kdy akce či politika prezidenta USA překročily mez, Kongres zahájil vyšetřování a hnal Bílý dům k odpovědnosti, připomíná úvodník serveru New York Times. Vlivný deník deklaruje, že nastal čas, aby se tak stalo znovu.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Vrcholek ledovce

Během jediného uplynulého týdne Američané sledovali odchod prezidentova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna a zároveň se v šoku a nevěřícně dozvěděli, že členové Trumpova volebního týmu a jeho nejbližší okruh spolupracovníků byli v opakovaném kontaktu s představiteli ruských tajných služeb, shrnuje newyorský deník.   

To tvoří pomyslný vrcholek ledovce důvěryhodných informací amerických tajných služeb, podle nichž se Rusko pokusilo destabilizovat a ovlivnit loňskou prezidentskou kampaň v USA, pokračuje New York Times. Soudí, že poslední odhalení jsou více než dostatečným důvodem, aby Kongres prošetřil, co Moskva chystala a zda lidé v nejvyšších patrech americké vlády pomáhají naplňování zájmů země, která se nyní pokouší zvrátit americkou zahraniční politiku realizovanou od konce studené války.    

"Vzhledem ke kontextu by jeden očekával, že Trump bude chtít detaily, které by rozptýlily jakékoliv podezření o tom, že jeho administrativa je ve spojení s nepřítelem," deklaruje úvodník. Připomíná, že prezident namísto toho tvrdě napadl samotné tajné služby, všude vychvaluje ruského prezidenta Vladimira Putina a ukazuje prstem na všechny vyjma sebe, zatímco odmítá podniknout jediný krok k zodpovězení otázky vazeb jeho administrativy na Rusko.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Z tohoto důvodu nastala nejvyšší potřeba rázného zásahu ze strany Kongresu, míní prestižní server. Za ideální scénář považuje vznik vyšetřovacího výboru zahrnujícího významné senátory, stejně jako členy Sněmovny reprezentantů z obou stran. V tomto smyslu již ostatně vystupují někteří republikánští senátoři, jako například předseda senátního výboru pro tajné služby Richard Burr, který oznámil, že jeho výbor prověří hackerské útoky během uplynulých voleb, poukazuje úvodník. Dodává, že předseda senátního výboru pro spravedlnost Chuck Grassley a demokratka ze stejného výboru Dianne Feinsteinová zase žádají příslušné slyšení a přepis telefonického rozhovoru Flynna s ruským velvyslancem.    

Trump vše věděl

Širší vyšetřování iniciují republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham, a místopředseda senátorského republikánského klubu John Cornyn pak zmínil možnost šetření senátními výbory, do jejichž kompetence spadají tajné služby, doplňuje vlivný deník. Konstatuje, že demokraté se očividně přidají, jelikož předseda jejich senátorské frakce Chuck Schumer již vyzval senátní výbor pro tajné služby k zahájení šetření za účasti zástupců obou partají.    

Osobou, která může takové vyšetřování spustit, je předseda senátní republikánské frakce Mitch McConnell, vysvětluje New York Times. Připomíná jeho středeční slova, že bez ohledu na výslednou podobu pověřených výborů musí mít všichni jejich členové přístup k zpravodajským představitelům, záznamům a dokumentům, které potřebují k zodpovězení klíčových otázek a musí jim být umožněno zveřejnit závěry šetření v nejvyšší možné míře.   

"Je pravdou, že se čeká příliš od republikánského vedení, které přirozeně tíhne k ochraně prezidenta," připouští newyorský server. Poukazuje, že tento týden například republikáni uzavřeli jednu z cest, kterou bylo možné přimět Trumpa, aby zveřejnil svá daňová přiznání, což dosud odmítá, a tak nedokázal Američanům, že není zavázán ruským finančním kruhům.

V té souvislosti je podle úvodníku vhodné zopakovat, že Trump tento týden neodvolal Flynna za jeho kamarádské rozhovory o amerických sankcích vůči Rusku s ruským velvyslancem, ani za to, že o těchto rozhovorech lhal. "Trump to věděl celé týdny," zdůrazňuje vlivný deník. Vysvětluje, že Flynn přišel o místo poté, co byl z obojího usvědčen.     

Bez ohledu na ochotu Trumpovy administrativy spolupracovat je prostou a urgentní povinností Kongresu dostat se k jádru této krize, pokud nemá být považován za jejího spoluviníka, deklaruje závěrem New York Times.

Témata: Donald Trump | USA
Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za rozpoutání války před soud? Čelní politici a vojáci mohou skončit za…

17.07.2018 00:01 NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Američtí demokraté i republikáni jsou zděšení: Trump se projevil jako…

16.07.2018 22:15 Aktualizováno Washington – Velké rozčarování dávají najevo američtí politici kvůli tomu, že se prezident Donald…

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama