Kim nechce dopadnout jako Kaddáfí a Husajn, jaderný program nepustí. Trump varuje před konfliktem

Pchjongjang – Podle serveru The Time by americký prezident Trump měl být opatrný. Pro svět by byla nová korejská válka katastrofou. Spíše by měl uvažovat o vyjednávání a možném přijetí faktu, že Severní Korea je jadernou mocností. Kim Čong-un se svého programu zřejmě nezbaví, nechce dopadnout jako Husajn nebo Kaddáfí.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Severní Korea

Dle serveru The Time byly v době korejské války v letech 1950-1953 zabity až 2 miliony lidí, z toho i 40 tisíc Američanů, dodnes je i 7 tisíc amerických občanů prohlášeno za nezvěstné. Konflikt mezi korejským lidem však stále neskončil, bylo uzavřeno příměří, které však Severní Korea už vypověděla – země Korejského poloostrova jsou tak v podstatě ve válce dodnes.

I to by měl mít svět na paměti. Ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters americký prezident Donald Trump prohlásil, že „existuje reálná možnost, že skončíme ve velkém, velkém konfliktu se Severní Koreou.“ Severokorejský režim Kim Čong-una je jakousi trvalou starostí a zátěží pro mezinárodní společenství. Režim utrácí obrovské sumy na své vojsko, dle některých informací na něj vydělává také prostřednictvím výroby a šíření drog či padělaných peněz. Režim je nepřátelský vůči všem svým skutečným i domnělým nepřátelům. V březnu tak vůdce Kim nechal za pomoci tajných služeb zabít i svého bratra.

To vše nechávalo čerstvě zvoleného prezidenta Trumpa klidným. To, co ho zvedlo ze židle a donutilo ho bouchnout do stolu, je však jaderný program KLDR. Pchjongjang otestoval pět jaderných bomb a zdá se, že šestý test je na pořadu dne. Režim údajně vyvíjí střely, které by mohly zasáhnout území Spojených států. Trump reaguje na existenci jaderného programu KLDR po svém. Pokud se prý režim nevzdá svého programu, vojenský zásah může být nevyhnutelným. Následně vyslal svou „Armadu“ k poloostrovu. Je tu však jeden háček před rozpoutáním konfliktu – Jižní Korea.

Jižní Korea představuje pro 200 tisíc Američanů jejich domov, Korejců je až 50 milion. Země by se stala obětí jaderného útoku jako první. Pro Donalda Trumpa je velmi riskantní rozpoutat takový konflikt, který by sice smazal z povrchu zemského Severní Koreu, ale otázkou je, co by zbylo z té Jižní. Trump prohlásil, že 33-letý Kim Čong-una, považuje za racionálního hráče.

Otázkou je, jak bude Trump reagovat v situaci, kdy bude „zatlačen do kouta“. Kdyby se konflikt rozhořel a došlo ke zničení KLDR, byla by narušena rovnováha moci ve světě. USA by tak mohly způsobit další globální konflikt, zejména za účasti Pekingu, pro nějž Korejský poloostrov představuje tradiční sféru čínského vlivu. Jaderné zbraně jsou sice nebezpečným nástrojem, ale nemohou být důvodem k zásahu. Režim je zkrátka nemůže použít, aniž by se sám nezničil, jde o pouhé odstrašování a Severní Korea není Islámským státem, který v rámci džihádu podporuje i sebeobětování. Podle experta na oblast východní Asie Daniela Pinkstona si je KLDR dobře vědoma rovnováhy moci, nehodlá riskovat svou sebevraždu.

Kim Čong-un si je navíc dobře vědom, že pokud by se jaderného arzenálu vzdal, mohl by dopadnout jako diktátor Muammar Kaddáfí v Libyi nebo Saddám Husajn v Iráku. Oba byli svrženi poté, co se vzdali svých jaderných tužeb. Trump by dle The Time neměl začínat novou válku. Spíše by měl uvažovat o jakémsi přijetí režimu KLDR mezi jaderné mocnosti, ostatně mezi ně patří i Pákistán.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bannon chce spasit Evropu? Zřídí tady svou nadaci

21.07.2018 14:50 Washington - Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon řekl serveru The…

Útočník z Lübecku čelí obvinění z pokusu o vraždu, je ve vazbě

21.07.2018 14:39 Berlín - Německá prokuratura dnes obvinila 34letého muže, který napadl nožem cestující v autobuse v…

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Španělská vláda s nožem na krku. Podaří se jí prosazovat zelenou politiku…

21.07.2018 12:40 Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama