Ruská armáda na rozcestí. Moskva čelí vážnému dilematu, varuje expert

NÁZOR - V prosinci loňského roku Vladimir Putin triumfálně oznámil ruské vítězství v Sýrii, konstatuje mezinárodněpolitický analytik Michael Kofman. Expert působící jako výzkumník Kennanova institutu v prestižním Wilson Center v komentáři pro server Moscow Times připomíná Putinova slova určená vojákům během jeho neočekávané návštěvy letecké základny Hmímím, kde oznámil částečné stažení ruských jednotek: "Vlast vás očekává, přátelé. Šťastnou cestu."

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Protichůdné priority

Ačkoliv ruská intervence ve prospěch Bašára Asada zaznamenala úspěch, Putinovo prohlášení bylo podle Kofmana spíše politickým divadlem před nacházející prezidentskou kampaní, přičemž Rusko již redukci vojsk v Sýrii oznámilo třikrát. "Nejenže se armáda zřejmě ve skutečnosti ze Sýrie nestáhne, (ale) bude tam pravděpodobně pokračovat v operacích," očekává odborník. Domnívá se, že Kreml také bude nadále živit jiný velký konflikt a poskytovat podporu silám v separatistických republikách na východě Ukrajiny.

Ačkoliv se konflikty s účastí Ruska budou zřejmě rozvíjet i v roce 2018, ruské ozbrojené síly se nacházejí na křižovatce, míní expert. Poukazuje, že na obzoru se objevují protichůdné rozpočtové priority, omezování zdrojů a četná dilemata.  

Ruské vzdušné síly zaznamenaly dramatický pokrok ve srovnání s tím, jak si vedly v rusko-gruzínské válce v roce 2008, a projevují se armádní reformy zahájené v tom roce doplněné o tři roky později modernizačním programem, uvádí Kofman. Upozorňuje však i na očividné limity - absenci přesně naváděné munice, zaměřovacích zařízeních a menších bomb -,v jejichž důsledku se nad bojovým výkonem ruského letectva ve srovnání s jeho západními protějšky stále vznáší otazníky.

Ruské letectvo je sice účinné, ale neotesané, konstatuje analytik. Dodává, že s vědomím si těchto omezení Rusko nyní vyvíjí nové arzenály pro nekontaktní boj založený na značné přesnosti zbraní a naváděné munice, avšak krok vpřed nebude snadný, především s ohledem na konfrontaci země s USA, jelikož západní sankce, které zřejmě budou platit mnoho dalších let, omezují Rusku přístup ke klíčovým technologiím a komplikují mezinárodní spolupráci nutnou k technologickému vývoji.

"Navíc Rusko musí vyvážit své požadavky na pokročilejší zbraně se záplavou jiných priorit," pokračuje odborník. Vysvětluje, že válka v Sýrii poskytla možnost otestovat novou generaci zbraní, například střely s plochou dráhou letu Kalibr a Kh-101 či satelitem naváděné bomby KAB-500S, avšak tyto ruské prostředky nejsou příliš početné. Staré pravidlo říká "kvantita je kvalitou sama o sobě" a ruská armáda v tomto případě postrádá větší počty přesně naváděné munice, poukazuje Kofman. Dodává, že její masivní nákup naráží na ruskou válku na Ukrajině, která si naopak žádá velké pozemní síly.

Těžké rozhodnutí se blíží

Od roku 2014 Rusko přeskupuje jednotky v okolí ukrajinských hranic, vytvořilo tři nové divize, kombinovanou armádu a dodatečné brigády, přičemž tyto síly si žádají vojáky a materiál, a tudíž mění výdajové priority, konstatuje expert. Poukazuje, že k vyzbrojení nových, na hranicích s Ukrajinou rozmístěných regimentů tanky, bojovými vozidly pěchoty, transportéry a minomety musí Rusko rozšiřovat své pozemní síly, což je nákladné a navíc existují náznaky, že nedávno schválený zbrojní program na léta 2018-2027 skutečně považuje za prioritu pozemní a výsadkové síly.

Mezitím ruský vojenský rozpočet od roku 2015 klesá, byť ceny stoupají - výdaje na rok 2017 byly plánovány na 2,84 bilionu rublů, což představovalo meziroční propad o čtvrt miliardy rublů, navíc pro léta 2018 a 2019 je plánována další redukce a na zmíněný zbrojní program má během 10 let padnout skromných 19 bilionů rublů, poukazuje Kofman. Zdůrazňuje, že soupeření o zdroje se vyostřuje a prakticky všechny armádní sektory se přetahují o pozornost, ať už jde o vývoj ozbrojených dronů, vesmírný program či posílení flotily strategických bombardérů.

Spolu s rozšiřováním pozemních sil a jejich vyzbrojováním novými zbraněmi chtělo Rusko rozšířit počet profesionálů ve své armádě na 425 tisíc do konce roku 2017, jelikož jde o lépe vycvičené, specializované příslušníky a chytrý voják je důležitější než chytré zbraně, podotýká analytik.Vysvětluje, že tento smělý cíl nastavený v roce 2012 vyžadoval získat každoročně na 50 tisíc profesionálů, ale začal se postupně zadrhávat, loni se ukázal jako nesplnitelný a stejně tak prohlášení čelních představitelů naznačují, že se v roce 2018 nepodaří splnit ani méně ambiciózní metu 405 tisíc profesionálů, jelikož vyprší celá řada služebních kontraktů.

"Ozbrojené síly se mohou rozšiřovat, ale očividně zápolí s navyšováním počtu profesionálních příslušníků," zdůrazňuje expert. Dodává, že krom konfliktů na Ukrajině a v Sýrii jsou nákladným faktorem také frekventovaná cvičení a vysoký stupeň bojové pohotovosti - ruská armáda je nejvíce operativní od kolapsu SSSR, co polyká značné kusy celkového vojenského rozpočtu, který navíc ohrožuje vzrůstající priorita výdajů na zdravotnictví, důchody a vzdělávání.

Po březnových volbách tak Moskva musí přehodnotit sociální a vojenské rozpočtové priority a učinit tvrdá rozhodnutí o tom, jakou armádu chce mít v nadcházející dekádě, uzavírá Kofman.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko před kolapsem? Zemi je třeba nasměřovat do EU, burcuje analytik

16.08.2018 00:01 NÁZOR - Turecká měna, lira, se oproti americkému dolaru letos propadla již o téměř 40 procent,…

Putin zamíří do Berlína, cestou si odskočí na svatbu šéfky rakouské…

15.08.2018 22:39 Aktualizováno Berlín/Vídeň/Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se má v sobotu 18. srpna v Berlíně sejít s…

Na Maltě se vylodilo 141 uprchlíků z lodi Aquarius, případ pobouřil…

15.08.2018 22:04 Aktualizováno Valletta - Do přístavu maltské metropole dnes vplula loď Aquarius se 141 uprchlíky. Rozdělí si je…

Schumacher se přestěhuje ze Švýcarska, bude žít v "bunkru"

15.08.2018 22:02 Aktualizováno Palma de Mallorca - Michael Schumacher, který se neukázal na veřejnosti od těžké nehody na lyžích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama