Abbás nazval amerického velvyslance psím synem

Ramalláh/Washington - Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí nazval amerického velvyslance Davida Friedmana v Izraeli psím synem, kterého pojí úzké vazby na izraelské osadníky. Učinil tak v projevu, ve kterém kritizoval rozhodnutí USA přestěhovat svou ambasádu do Jeruzaléma a americké škrty peněz určených prostřednictvím OSN na pomoc palestinským uprchlíkům. Bílý dům v prohlášení podle agentury Reuters označil Abbásův komentář o Friedmanovi za vysoce nevhodný.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

"Psí syn říká, že staví na své půdě? Je osadník a jeho rodina jsou osadníci a je velvyslancem USA v Tel Avivu. Co od něj můžeme čekat?" řekl Abbás v ostrém projevu proti USA.

Spojené státy se k rozhořčení Palestinců rozhodly přemístit své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma na 70. výročí založení státu Izrael, které připadá na 14. května. Tímto krokem USA uznávají Jeruzalém za hlavní izraelské město, ačkoli status Jeruzaléma je nadále nevyřešený. Východní část města jako svou metropoli budoucího státu totiž žádají Palestinci.

Abbás rovněž předem odmítl mírový plán pro Blízký východ, který připravuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Abbáse je Trumpova vláda nespravedlivě nakloněná Izraeli.

Friedman na hanlivé Abbásovy výroky reagoval během konference o antisemitismu v Jeruzalémě. Přítomným řekl, že Abbásovou reakcí bylo to, že ho označil za psího syna. "Antisemitismus, nebo politická debata? Posuzovat to nebudu, nechám to na vás," řekl Friedman.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedaleko Atén vypukl požár. Lidé prchají, dým zakryl oblohu až nad Akropolí

23.07.2018 15:41 Atény - V hornaté oblasti zhruba 50 kilometrů západně od řecké metropole vypukl lesní požár. Dým z…

Trest smrti pro džihádisty z gangu Beatles? Británie by se tomu nebránila

23.07.2018 15:29 Londýn - Britské ministerstvo vnitra by nebránilo Spojeným státům odsoudit k smrti dva členy…

Děsivý scénář: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, tvrdí Amazon

23.07.2018 14:49 Berlín/Londýn - Nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes v Berlíně varoval před možností…

Masakr v Torontu: Útočník střílel do lidí na rušné třídě, zachytila ho…

23.07.2018 14:45 Aktualizováno Toronto - Střelec v kanadském městě Toronto v neděli večer místního času zasáhl několik lidí. Dva…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama