Somálští piráti unesli tanker, ještě stačil vyslat nouzový signál

Mogadišo - Námořní piráti u Afriky dali o sobě po delší době zase vědět, když v pondělí unesli tanker Aris 13 s osmičlennou posádkou. Jde o první případ od roku 2012, co se Somálci zmocnili komerčního plavidla. Zatím se neví, kdo je vlastníkem obchodní lodi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Piráti

John Steed z organizace monitorující činnost pirátů Oceans Beyond Piracy řekl, že plavidlo převáželo ropu z Džibutska do Somálska. Tanker Aris 13 vyslal nouzový signál, odpojil sledovací systémy a změnil kurz k somálským břehům. "Loď včera odpoledne (v pondělí) nahlásila, že ji sledují dva lehké čluny," řekl Steed.

Steed řekl, že vlastníkem jsou Spojené arabské emiráty a že loď plula pod srílanskou vlajkou. Zdroj z Blízkého východu ale podle agentury AP tvrdí, že vlastníkem plavidla je Řecko a že tanker plul pod komorskou vlajkou. V plánu podle něj byla změna vlajky na srílanskou. U tankerů se vlajka, pod kterou plují, mění často, stejně jako vlastnictví plavidel.

Nejmenovaný veřejný činitel v částečně autonomním státě Puntland sdělil, že kontrolu nad lodí převzalo několik desítek mužů. Podle jiného nejmenovaného zdroje z Blízkého východu loď přepadli ozbrojenci, kteří přijeli na dvou lehkých člunech.  Somálští piráti unášejí lodi s cílem dostat výkupné. Členy posádky většinou nezabíjejí.

U břehů Somálska působí od prosince 2008 protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. Její mandát byl loni prodloužen do konce roku 2018. V regionu jsou také plavidla dalších zemí NATO, ale též Číny, Ruska, Japonska či Indie.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

U Libye zachránili 60 uprchlíků, do Evropy se vydali na chatrném člunu

12.08.2018 21:38 Aktualizováno Tripolis - U břehů Libye se dnes dostal do potíží gumový člun s 60 migranty, mezi nimi 19 žen a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama