Opozice v Keni tvrdí, že její kandidát vyhrál prezidentské volby

Nairobi - Pozorovatelé Evropské unie nezaznamenali žádné hromadné nebo lokální manipulace při úterních parlamentních a prezidentských volbách v Keni. Řekla to dnes šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sídlo EU

Dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě. Keňská opozice přitom od středy tvrdí, že databázi volební komise napadli hackeři a upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty.

Volební komise dnes přiznala, že hackeři se po úterních prezidentských a parlamentních volbách pokusili proniknout do její databáze. Podle ní se jim to ale nepodařilo. Komise dosud pokus o napadení svých počítačů popírala. Dnes také podle agentury AFP oznámila, že volební výsledky zveřejní nejdříve v pátek v poledne.

Keňská opozice dnes vznesla požadavek, aby její kandidát Raila Odinga byl prohlášen vítězem úterních prezidentských voleb. Podle předběžných a téměř úplných výsledků hlasování ale jasně vede současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice podle agentury AFP tvrdí, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen Odinga. Ten prý dostal přes osm miliónů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Přestože Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Volby v Keni jsou ostře sledované, protože jim předcházely násilnosti a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 osob. 

Témata: EU | Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle na dovolené zažít nechcete. Turisté byli v šoku z toho, co viděli z…

23.07.2018 10:45 Káhira - Egypt patří mezi nejoblíbenější turistické destinace a každoročně jej navštíví i mnoho…

Etiopie musí zavést nový systém, země potřebuje politickou pluralitu, řekl…

22.07.2018 19:11 Addis Abeba - Nový etiopský premiér dnes uvedl, že Etiopie nemá jinou možnost než zavést politický…

V Čadu je půl milionu uprchlíků. Zamíří do Evropy?

22.07.2018 10:37 Goré (Čad) - Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od…

Teroristé z Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí

22.07.2018 09:57 Ndjamena - Teroristé ze skupiny Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí. Oznámila to dnes čadská policie.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama