Keňská opozice nevěří sčítání hlasů, po prezidentském klání vidět volební počítače

Nairobi - Výsledky úterních prezidentských voleb v Keni, stále ještě nejsou známé, volební komise prozatím oficiální čísla nezveřejnila. Opozice ale již proces sčítání hlasů označila za zmanipulovaný a dnes požádala o přístup k serverům komise. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uhuru Kenyatta, nový prezident Keni

Na soud se opozice obrátit nechystá, protože to prý ani v minulosti nepomohlo. Představitel opozice James Orengo řekl, že stížnost k soudu není variantou, protože justice podle něj nepomohla v podobných případech ani v minulosti. Jen národ prý nikdy nezklamal. „Pokaždé, když byly ukradeny volby, keňský lid povstal...," prohlásil.

Opozice podle agentury Reuters tvrdí, že volební komise nerozptýlila její pochybnosti. Požaduje přístup k datům na počítačích komise, jinak výsledky hlasování neuzná. Podle předběžných výsledků vyhrála současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Předběžné výsledky volební komise ukazují, že získal o zhruba 1,4 milionu hlasů víc než opoziční kandidát Raila Odinga.

Ve čtvrtek však opozice uvedla, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen Odinga. Prý dostal přes osm milionů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Komise ve stejný den přiznala, že hackeři se snažili proniknout do její databáze. Prý se jim to ale nepodařilo. Komise přitom ve středu pokus o napadení svých počítačů popřela. Opozice od středy tvrdí, že hackeři upravili výsledky ve prospěch Kenyatty.

Pozorovatelé EU ve čtvrtek uvedli, že nezaznamenali během voleb žádné hromadné ani lokální manipulace. Šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová nicméně dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě.

Přestože bývalý levicový premiér Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Násilnosti předcházely už samotnému hlasování a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 lidí.

Témata: Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt odsoudil Izrael za zákon o státu židovského národa

21.07.2018 18:43 Káhira - Egypt dnes odsoudil nový zákon, kterým se Izrael definoval jako stát židovského národa.

Etiopie po 20 letech vysílá velvyslance do Eritreje, ta stáhla vojáky od…

19.07.2018 13:23 Aktualizováno Addia Abeba - Etiopie po 20 letech vysílá do Eritreje svého velvyslance. Jde o další krok v…

Komunistický terorista i nositel Nobelovy ceny. Kdo vlastně byl Nelson…

18.07.2018 11:17 Přesně před sto lety se narodil jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama