Tuniská vláda amnestovala zkorumpované úředníky, rozzlobení lidé vyšli do ulic

Tunis - V Tunisku byl přijat zákon, který amnestuje zkorumpované úředníky z doby vlády svrženého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího. Prý to pomůže uzavřít minulost a zamezí šíření nedůvěry ve státní činitele. Opozice naopak hovoří o zradě.

Přidejte svůj názor

Tunisko

Zákon ve středu na mimořádném zasedání prohlasovalo 117 poslanců z vládních stran Hlas Tuniska (Nidá Túnis) a islamistické Strany obnovy (Ennahda). Spornou amnestii navrhl prezident Kaíd Sibsí, který byl v bin Alího éře sám úředníkem.

Opozice to označila za zradu revoluce z roku 2011, která zahájila demokratizační vlnu známou jako arabské jaro. "Blahopřeji vám k návratu diktátorského státu a usmíření se zkorumpovanými. Tunisané vám neodpustí," řekl na adresu vlády další představitel opozice.

Svědci vypověděli, že policie bila demonstranty, kteří kvůli amnestii provolávali hesla proti vládě a prezidentovi.

zdroj: YouTube

Tunisko před šesti lety odstartovalo takzvané arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí. Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, ale i korupci a nerovnosti. Nepokoje 14. ledna 2011 přiměly odstoupit bin Alího, který po 24 letech vlády uprchl do Saúdské Arábie.

Tunisko je považováno za jedinou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel.

Témata: Tunisko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohutná exploze přerušila projev etiopského premiéra. 100 zraněných,…

23.06.2018 13:08 Aktualizováno Addis Abeba - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze, zranění trpělo 83 lidí. Původní…

Příběh dívky (19), která má být popravena za vraždu manžela: Příbuzní mě…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá…

Mírové jednání o míru v Jižním Súdánu selhalo

22.06.2018 20:50 Juba/ Addis Abeba - Pokus o ukončení občanské války v Jižním Súdánu selhal. Jihosúdánský prezident…

Východolibyjská armáda dobyla zpět dva ropné terminály

21.06.2018 18:35 Tripolis/Vídeň – Východolibyjské jednotky dnes oznámily, že dobyly dva významné ropné terminály.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama