Maroko chce zefektivnit hon na radikály v Evropě, obává se "obráceného terorismu"

Rabat - Marocká vláda pracuje na efektivnějším pátrání po Maročanech, kteří se v Evropě zradikalizovali. Tomu má mimo jiné pomoci sdílení informací s partnerskými státy. Útoky autem ze 17. srpna v Barceloně a Cambrils, které si vyžádaly 16 obětí, mají na svědomí právě Maročané.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ředitel marockého ústředního vyšetřovacího výboru Abdalhak Chijám v rozhovoru s AP řekl, že předcházet radikalizaci Maročanů v zahraničí je velmi důležité.

Součástí zefektivnění boje proti radikalizaci v zahraničí bude podle Chijáma sdílení informací s evropskými státy. Marocký ústřední výbor pro bezpečnost rovněž plánuje v partnerských zemích otevřít své kanceláře.

Marocký ústřední vyšetřovací výbor, který vznikl před dvěma lety jako instituce pro boj s terorismem a kriminalitou, rovněž podniká patřičné kroky v otázce návratu marockých radikálů ze Sýrie. K Islámskému státu (IS) se přidalo 1664 Maročanů. Marocké úřady zatkly 85 mužů, 14 žen a 27 nezletilých, kteří se vrátili ze Sýrie, Iráku a Libye, kde se přidali k IS.

Vláda si podle Chijáma uvědomuje, že v rámci boje proti terorismu kromě věznění extremistů je nutné podnikat kroky proti zdrojům radikalizace, jakými jsou například chudoba a radikální imámové. Rovněž je prý důležité integrovat bývalé radikály zpět do společnosti a školit umírněné imámy. V případě neúspěchu podle Chijáma hrozí takzvaný "obrácený terorismus", tedy že maročtí emigranti, kteří se zradikalizují v Evropě, přijedou do Maroka páchat útoky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama