Parlamentní volby na Novém Zélandu zřejmě vyhrála vládní strana

Wellington - Vládní Novozélandská národní strana současného premiéra Billa Englishe zřejmě zvítězila v dnešních parlamentních volbách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nový Zéland

Podle předběžných výsledků zveřejněných ústřední volební komisí po sečtení 86 procent odevzdaných hlasů získala více než desetiprocentní náskok před svým hlavním rivalem, Novozélandskou stranou práce v čele s Jacindou Ardernovou. Výsledky ale napovídají, že každá z těchto velkých stran by pro sestavení příští vlády potřebovala podporu nacionalistické strany Nový Zéland především, konstatuje agentura Reuters.

Konečné oficiální výsledky voleb nebudou zveřejněny před 7.říjnem, kdy budou oznámeny součty hlasů odevzdaných Novozélanďany v zahraničí. Ve volbách z roku 2014 jich bylo kolem 12 procent všech odevzdaných hlasů a mohou mít na výsledek hlasování výrazný dopad, připomněl Reuters.

Podle předběžných výsledků získala Novozélandská národní strana 46,3 procenta hlasů a zajistila si tak pravděpodobně čtvrtý vládní mandát. Novozélandská strana práce obdržela 35,7 procenta hlasů a její možný koaliční partner, Strana zelených, 5,9 procenta.

K sestavení vlády bude ovšem Novozélandská národní strana pravděpodobně potřebovat populistickou stranu Nový Zéland především, s předběžným ziskem 7,4 procenta hlasů. Její vůdce Winston Peters podle agentury Reuters již vyjádřil přesvědčení, že jeho formace rozhodne o příští vládě. Zopakoval ale zároveň, že jeho strana nebude spěchat s rozhodnutím, zda podpoří Englishovu Národní stranu, která vládla devět let, nebo opoziční Novozélandskou stranu práce.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

U Libye zachránili 60 uprchlíků, do Evropy se vydali na chatrném člunu

12.08.2018 21:38 Aktualizováno Tripolis - U břehů Libye se dnes dostal do potíží gumový člun s 60 migranty, mezi nimi 19 žen a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama