Výrok o odklizení mrtvol popudil Libyi, britský vyslanec musel na kobereček

Tripolis/Londýn - Výrok ministra zahraničí Borise Johnsona, který v úterý během svého projevu na konferenci konzervativců v Manchesteru doporučil odstranit mrtvoly v městě Syrta, rozzlobil libyjské politiky.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boris Johnson, ilustrační fotografie

Johnson prohlásil, že pobřežní Syrta by se mohla stát druhou Dubají, museli by se z ní ale odstranit mrtvoly. Odkazoval přitom na oblíbené turistické letovisko ve Spojených arabských emirátech.

Faíz Sarrádž, premiér vlády v Tripolisu podporované OSN, si předvolal britského velvyslance v Libyi. Žádal jej o vysvětlení Johnsonových výroků, které podle agentury AFP považuje za "nepřijatelné".

Výbor pro zahraniční záležitosti parlamentu ve východolibyjském Tobrúku označil Johnsonova slova za "nezodpovědná". Žádá, aby z Londýna zazněla oficiální omluva. Vyslovit by ji měla i premiérka Theresa Mayová, napsal server listu The Guardian.

Británie a Francie vedly v roce 2011 vojenskou intervenci, která pomohla svrhnout režim dlouholetého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Severoafrická země se následně propadla do chaosu, který si vyžádal tisíce obětí. O moc nadále soupeří dvě vlády a různé další skupiny. Rozvratu zneužívají zločinecké sítě pašeráků lidí, které z Libye vypravují do Evropy většinu lodí s africkými migranty.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohutná exploze přerušila projev etiopského premiéra. 100 zraněných,…

23.06.2018 13:08 Aktualizováno Addis Abeba - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze, zranění trpělo 83 lidí. Původní…

Příběh dívky (19), která má být popravena za vraždu manžela: Příbuzní mě…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá…

Mírové jednání o míru v Jižním Súdánu selhalo

22.06.2018 20:50 Juba/ Addis Abeba - Pokus o ukončení občanské války v Jižním Súdánu selhal. Jihosúdánský prezident…

Východolibyjská armáda dobyla zpět dva ropné terminály

21.06.2018 18:35 Tripolis/Vídeň – Východolibyjské jednotky dnes oznámily, že dobyly dva významné ropné terminály.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama