Zimbabwe má vážné problémy. Hrozí mu převrat

Harare - Boj o prezidentské křeslo v Zimbabwe může vyústit v převrat. Varovala před tím dnes zimbabwská první dáma Grace Mugabeová.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Africké děti, ilustrační fotgorafie

Mugabeová patří podle serveru BBC mezi uchazeče o prezidentský post. Volby se mají konat příští rok a šance se dávají i nynějšímu viceprezidentovi Emmersonovi Mnangagwaovi.

Mezi Mugabeovou a viceprezidentem ale roste napětí, které rozvrací vládní stranu ZANU-PF. Mnangagwa v srpnu soupeřící křídlo obvinil, že se jej pokoušelo otrávit.

Mugabeová se při dnešním projevu v Harare odchýlila od připraveného textu a začala útočit na viceprezidenta. "Ve dne v noci čelíme výhrůžkám, že pokud nevyhraje určitá osoba, budeme zavražděni. Neustoupíme tomuto tlaku, říká se, že hrozí převrat," prohlásila.

Mnangagwaovi se udělalo špatně na srpnovém shromáždění a lékaři potvrdili, že šlo o otravu. Jeho stoupenci soudí, že původcem otravy mohla být zmrzlina pocházející z mlékárny, která patří první dámě. "Proč by pro něj moje mlékárna měla připravit jedinou porci otrávené zmrzliny? Proč bych ho měla chtít zabít? Jsem prezidentova žena, kdo je Mnangagwa?" prohlásila dnes. Sám viceprezident první dámě úmysl otrávit ho nepodsouvá.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Projev etiopského premiéra přerušil výbuch granátu. Desítky…

24.06.2018 01:37 Harare - Výbuch na mítinku prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy dnes poranil několik lidí včetně…

Na premiéra při projevu hodili granát: 154 zraněných, jeden mrtvý

23.06.2018 23:59 Aktualizováno Addis Abeba/Harare - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze. Jeden člověk zemřel,…

Příběh dívky (19), která má být popravena za vraždu manžela: Příbuzní mě…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá…

Mírové jednání o míru v Jižním Súdánu selhalo

22.06.2018 20:50 Juba/ Addis Abeba - Pokus o ukončení občanské války v Jižním Súdánu selhal. Jihosúdánský prezident…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama