RB OSN plánuje stabilizovat Libyi, volby chce do července 2018

Tripolis/New York - Zmocněnec OSN pro Libyi Hassan Salamé dnes navrhl plán politické stabilizace severoafrické země. V Libyi by se do července příštího roku měly konat parlamentní i prezidentské volby.

Přidejte svůj názor

Severní Afrika

Plán v úterý jednomyslně schválila Rada bezpečnosti OSN, uvedly tiskové agentury. Salamé chce aktualizovat mírovou dohodu, kterou před dvěma lety podepsaly pod záštitou OSN různé libyjské frakce.

Dohoda by měla nově zahrnout i bývalé věrné svrženého vládce Muammara Kaddáfího a tábor generála Chalífy Haftara. Tento velitel samozvané Libyjské národní armády (LNA) je spojen s kabinetem na východě Libye, který až dosud neuznával vládu v Tripolisu, již podporuje OSN.

Salamého cílem je podpořit Libyjci realizovaný politický přechod, na jehož konci vznikne "stabilní, sjednocená, reprezentativní a efektivní" vláda, uvedla agentura AP.

V této rozvrácené severoafrické zemi jde ale podle francouzské rozhlasové stanice RFI o ambiciózní, až téměř nesplnitelný úkol. Před jakýmkoliv hlasováním bude mimo jiné potřeba schválit v referendu novou ústavu. Dvě hlavní strany konfliktu v Libyi, vlády ze západu a východu země, jednaly na začátku tohoto měsíce v Tunisku o sdílení moci. Také jimi diskutované přechodné období by mělo zhruba po roce vyústit v nové volby.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok granátem na premiéra v Etiopii už má dva mrtvé, několik zraněných…

24.06.2018 14:59 Addis Abeba - Bilance obětí sobotního granátového útoku v Etiopii stoupla na dva mrtvé. Zraněno…

Volby v Zimbabwe budou i přes bombový útok, prezident unikl smrti o vlásek…

24.06.2018 14:08 Harare - Sobotní bombový útok spáchaný ve městě Bulawayo na mítinku zimbabwského prezidenta…

VIDEO: Projev etiopského premiéra přerušil výbuch granátu. Desítky…

24.06.2018 01:37 Harare - Výbuch na mítinku prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy dnes poranil několik lidí včetně…

Na premiéra při projevu hodili granát: 154 zraněných, jeden mrtvý

23.06.2018 23:59 Aktualizováno Addis Abeba/Harare - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze. Jeden člověk zemřel,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama