Sexuální výchova desetiletých dívek v Ugandě? Aktivisté je chtějí poučit o antikoncepci, vláda protestuje

Kampala - Sexuálně vzdělávat dívky už od věku deseti let? Právě s takovým nápadem přišli aktivisté. Podle vlády je to ale nemorální. Napsal to britský list The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Uganda, ilustrační foto

Ženy v Ugandě porodí za život průměrně pět dětí a vláda se snaží, aby jich měly méně. Antikoncepční přípravky přitom užívá pouze čtvrtina z nich. První porod v zemi podstoupí až čtvrtina dívek už ve věku od 15 do 19 let.

Reformu vzdělávání dívek a žen navrhl odbor reprodukce na ministerstvu zdravotnictví ve spolupráci s nevládními organizacemi. Ve svém návrhu odbor nastínil plán vzdělávání dívek ve věku od deseti od 14 let, kde se zaměřuje na témata jako je zdravá výživa, osobní hygiena, abstinence nebo školní docházka.

Školení chce odbor poskytovat i ženám a dívkám ve věku od 15 do 49 let, ten by měl být zaměřen na problematiku plánovaného těhotenství a používání antikoncepce.

Takové návrhy ale odmítl ministr zdravotnictví i ministryně školství, reforma podle nich podporuje promiskuitu a potraty. „(Dívky) dostávají antikoncepci, aby si mohly dělat, co chtějí, mít pohlavní styk, použít pilulku, otěhotnět a potratit. Tohle není naše africká kultura," uvedla ministryně školství Janet Museveniová.

Podle aktivistů vláda blokuje opatření, která reagují na dlouhotrvající krizi s přemírou těhotenství u mladistvých dívek. Vláda tak omezuje nástroje jako je sexuální osvěta ve škole nebo rady pro plánované těhotenství, které fungují nejlépe, dodávají. Sexuální výchovu ve školách přitom Kampala loni zakázala.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama