Keňský ústavní soud dostal první stížnost na opakované prezidentské volby

Nairobi - Keňský exposlanec Harun Mwau dnes podal stížnost k ústavnímu soudu v souvislosti s opakovanými prezidentskými volbami. Ty se konaly 26. října a podle oficiálních výsledků je vyhrál stávající prezident Uhuru Kenyatta.

Přidejte svůj názor

Uhuru Kenyatta, nový prezident Keni

O půlnoci vyprší lhůta, ve které mohou Keňané vítězství Kenyatty soudně napadnout. Podle právních expertů se ještě objeví další stížnosti, napsal server listu Financial Times. Po dnešku bude mít ústavní soud 14 dní na potvrzení, či zneplatnění výsledku voleb, ve kterých získal Kenyatta při téměř 39procentní účasti přes 98 procent hlasů.

Říjnové volby se konaly poté, co ty původní ze začátku srpna označil soud za netransparentní a nezákonné. v důsledku pochybení volební komise. Její šéf při oznamování výsledků minulé pondělí uvedl, že nové hlasování bylo spravedlivé a důvěryhodné.

Mwau požaduje anulování Kenyattova vítězství, protože se podle něj volby nekonaly v souladu s ústavou, zejména s ohledem na nominaci kandidátů. Opozice minulý týden označila volby za podvod, její lídr Raila Odinga, který z opakovaného souboje o prezidentský úřad předtím odstoupil, ale údajně sám stížnost nepodá. Žádá ale, aby se do tří měsíců konaly nové volby pod dohledem nové volební komise. Chce rovněž bojkotovat společnosti napojené na rodinu prezidenta Kenyatty, stejně jako ty, které umožnily konání voleb.

V případě, že soud rozhodne ve prospěch současné hlavy státu, Kenyatta by prezidentskou přísahu složil 28. listopadu. V opačném případě Keňu čekají další volby a pokračování politické krize, která polarizuje místní obyvatelstvo a brzdí až do letošního léta poměrně výkonnou ekonomiku.

Odinga těsně před opakovanými volbami vyhlásil, že jeho politická strana NASA se mění v hnutí odporu proti vládě a vyzval stoupence, aby společně s ním legálním a nenásilným způsobem vystupovali proti vládě strany Jubilee Uhurua Kenyatty. Nenásilný měl být i bojkot říjnových voleb, při demonstracích v baštách opozice ale zemřelo nejméně osm lidí a bylo zraněno několik policistů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Projev etiopského premiéra přerušil výbuch granátu. Desítky…

24.06.2018 01:37 Harare - Výbuch na mítinku prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy dnes poranil několik lidí včetně…

Na premiéra při projevu hodili granát: 154 zraněných, jeden mrtvý

23.06.2018 23:59 Aktualizováno Addis Abeba/Harare - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze. Jeden člověk zemřel,…

Příběh dívky (19), která má být popravena za vraždu manžela: Příbuzní mě…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá…

Mírové jednání o míru v Jižním Súdánu selhalo

22.06.2018 20:50 Juba/ Addis Abeba - Pokus o ukončení občanské války v Jižním Súdánu selhal. Jihosúdánský prezident…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama