Egyptský obhájce lidských práv chce kandidovat na prezidenta, plány mu ale může zmařit soud

Káhira – V egyptských prezidentských volbách, které se v zemi uskuteční příští rok na jaře, bude kandidovat také egyptský právník, lidskoprávní aktivista a opoziční lídr Chálid Alí. Ten se zapsal do povědomí Egypťanů zejména vítězstvím ve sporu kolem rozhodnutí Káhiry vrátit Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři. Soud v lednu zrušil platnost dohody, jejíž sjednání vyvolalo masové protesty.

Přidejte svůj názor

Egypt

Alí se tak stal prvním potvrzeným kandidátem, napsala agentura Reuters. Očekává se, že současná hlava státu Abdal Fattáh Sísí bude usilovat o znovuzvolení. Na prezidenta kandidoval Alí už v roce 2012 ve svých 40 letech, což je nejnižší povolený věk, a skončil sedmý.

Nyní chce uspět se socialistickým programem, jehož cílem je skoncovat s úspornými opatřeními a přerozdělovat bohatství. Na tiskové konferenci dnes kritizoval Sísího vládu a obvinil ji z potlačování svobod a ze zhoršení egyptského hospodářství i bezpečnostní situace v zemi.

„Přes všechnu temnotu, naděje stále žije. Vyzývám všechny části společnosti, aby se sjednotily ve společném boji za dobytí této naděje a záchranu tohoto národa," citovala lídra levicové strany Bread and Freedom Party (Strana chleba a svobody) agentura Reuters. „S tímto cílem jsem se rozhodl zahájit dnes prezidentskou kampaň," dodal.

Kandidaturu mu však mohou zkomplikovat soudy, pokud potvrdí dřívější rozsudek v kauze vulgárního gesta při oslavě soudního vítězství v lednu. Alí tehdy údajně směrem k budově soudu v Káhiře ukázal vztyčený prostředníček, za což dostal v září tříměsíční trest pro „urážku společenské morálky". Proti verdiktu se odvolal, pokud však s odvoláním neuspěje, nebude již způsobilý k boji o prezidentský úřad.

Mnozí v Egyptě vnímají proces jako politicky motivovaný. Za vlády prezidenta Sísího jsou odpůrci režimu běžně uvězňováni, podle Reuters jsou takových případů z posledních let tisíce. Vláda také odstavila nezávislá média a výrazně omezila provádění průzkumů veřejného mínění.

Témata: Egypt | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva sebevražedné útoky si v Nigérii vyžádaly nejméně 31 obětí

17.06.2018 14:52 Maiduguri (Nigérie) - Nejméně 31 lidí zemřelo v noci na dnešek při dvou sebevražedných atentátech…

Krvavý útok v JAR: Muž ubodal v mešitě dva lidi, muslimové jsou zděšeni

14.06.2018 15:44 Aktualizováno Pretoria - V mešitě v jihoafrickém městě Malmesbury dnes zaútočil atentátník. Nožem ubodal dva lidi…

Bandité na silnici v Nigérii unesli přes 30 lidí, zmocnili se i matky s…

09.06.2018 15:37 Kano - Na silničním tahu ve státě Kaduna na severu Nigérie bylo v pátek uneseno přes 30 lidí. Útoky…

ICC zrušil rozsudek nad bývalým viceprezidentem Konga, za masakry nenese…

08.06.2018 20:37 Kinshasa/Haag - Viceprezident Konžské demokratické republiky Jean-Pierre Bemba (55) byl původně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama