Migranti z Afriky rozvrátili hospodářství. Státy marně řeší, kde sehnat pracovní sílu

Gambia (Afrika) - Když se do Gambie dostaly zprávy o tom, že mladý muž původem z vesnice tragicky zahynul na moři během pokusu připlout do Evropy, jeho rodina truchlila. Ale jenom chvilku. Druhý den už naléhali na mladšího bratra mrtvého, aby se vydal na tu samou cestu, i když dobře věděli, že mohou přijít i o dalšího syna.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

"Když můj bratr Sleiman Danso zemřel, byla to vůle Alláha," tvrdil nejstarší syn v rodině, Ebrima Danso, který vlastní melounovou farmu v okolí. Přesto bez okolků klidně vyšle dalšího mladšího sourozence na nebezpečnou cestu. "Pokud se mu to podaří, pak zajistí obživu matce i zbytku rodiny. Pokud ne, pak je to opět vůle Alláha. Nechám vše v rukou Alláha," tvrdí Dansa.

Nejmladší syn se vydal na cestu o několik dní později. Když dorazil do Severní Libye, byl údajně unesen místní milicí. Od té doby o něm rodina nemá žádné zprávy. Evropa mezitím ve velkém varuje Afriku, že cesta je skutečně nebezpečná a ani při doplutí k italským či jiným evropským břehům není nikomu zaručeno, že bude v bezpečí a nečeká ho deportace. Na varování však uprchlíci neslyší.

Všichni v Gambii pochopitelně ví, co je na cestě může čekat. Smrt přitom není výjimkou, přesto mladí afričtí muži svůj sen nevzdávají. Poukazují hlavně na špatnou ekonomickou situaci, která je nutí nasednout na poškozené malé loďky. "Samozřejmě jsem nechtěl, aby mí synové podstupovali risk. Ale nemáme jinou možnost, pokud chceme přežít," tvrdil Wasasi Singhateh, otec tří synů.

Dva chlapci ze Singhatehovi rodiny přitom umřeli během nehody, kdy vzplála palivová nádrž na lodi pašeráků. Padesát z celkových 150 přítomných uprchlíků podlehlo pak vážným popáleninám. Třetí syn přežil a dostal se do Španělska, odkud posílá každý měsíc domů rodině 50 euro. Malá částka zajistila rodině přežití až do dneška.

Gambie je rozlohou nejmenší stát na africkém kontinentu, má jen kolem 2 miliony obyvatel. Přesto jeho obyvatelé patří k pětici národností, které nejčastěji připlouvají do Evropy ze severní Afriky. V první polovině letošního roku dokonce tvořili Gambijci nejvyšší počet přicházejících uprchlíků do Itálie.

V západní Africe ovšem tento exodus činí nemalé problémy. Většina obyvatelstva se živí zemědělstvím, které činí až 30 procent hrubého domácí produktu. V některých místech je zdrojem příjmů pro 70 procent obyvatelstva. Jenže migrace působí, že jsou některá místa zcela vylidněná.

"Mladí doslova z některých oblastí zcela zmizeli a na polích nemá kdo pracovat," varuje pozorovatelka OSN Ada Lekoetje. Aktivistka taky tvrdí, že ekonomická situace už není hlavním motivem odchodu, v některých částech za to může i měnící se mentalita. "Úspěšní uprchlíci do Evropy se dokonce stávají vzorem dospívajících. Nahradili tak doktory a právníky, kteří byli doposud elitou země," dodává.

Humanitární pracovníci si však v oblasti všímají zajímavého úkazu. Většinou za rozhodnutím mladých odejít nestojí ani tak jejich vlastní sen, ale naléhání rodiny, zvláště matek. Ty dokáží svým dětem hodně zamotat hlavu. "Všichni jsme pod tlakem matek, abychom odešli," řekla aktivistka Fatou Fofene z vlastní zkušenosti.

Pro africké matky je momentálně prestiží, když se můžou pochlubit známým, že mají dítě v Evropě. Naopak mladí, kteří zůstávají v oblasti, se žádného respektu nedočkají. Taktika matek je přitom různorodá, často sahají i po psychickém týrání. Svým dětem říkají, že jsou k ničemu, případně jim vytýkají a zveličují finanční zátěž pro rodinu. Často také oslavují ty, kteří se do Evropy vydali, ať už úspěšně či ne.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva sebevražedné útoky si v Nigérii vyžádaly nejméně 31 obětí

17.06.2018 14:52 Maiduguri (Nigérie) - Nejméně 31 lidí zemřelo v noci na dnešek při dvou sebevražedných atentátech…

Krvavý útok v JAR: Muž ubodal v mešitě dva lidi, muslimové jsou zděšeni

14.06.2018 15:44 Aktualizováno Pretoria - V mešitě v jihoafrickém městě Malmesbury dnes zaútočil atentátník. Nožem ubodal dva lidi…

Bandité na silnici v Nigérii unesli přes 30 lidí, zmocnili se i matky s…

09.06.2018 15:37 Kano - Na silničním tahu ve státě Kaduna na severu Nigérie bylo v pátek uneseno přes 30 lidí. Útoky…

ICC zrušil rozsudek nad bývalým viceprezidentem Konga, za masakry nenese…

08.06.2018 20:37 Kinshasa/Haag - Viceprezident Konžské demokratické republiky Jean-Pierre Bemba (55) byl původně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama