Převrat v Zimbabwe? Prezident JAR Zuma vyzval ke klidu a rozumnému řešení situace

Kapské Město - Jacob Zuma, prezident Jihoafrické republiky, vzal na vědomí vývoj politické situace v Zimbabwe s velkým znepokojením. Uvedl to jménem Jihoafrického rozvojového společenství, jehož je Zimbabwe součástí.

Přidejte svůj názor

Zuma, Jacob

Pětasedmdesátiletý Zuma vyzval ke klidu a zdrženlivosti představitele zimbabwských vojsk a prohlásil, že doufá, že situace v sousedním státu nepovede k neústavním změnám, jelikož by to bylo v rozporu s postoji Jihoafrického rozvojového společenství a Africké unie.

Prezident apeloval na vládu a ozbrojené síly Zimbabwe, aby přátelsky co nejdříve vyřešily politickou situaci v zemi. Vyzval také armádu k tomu, aby zajistila, že nebude v zemi ohrožen mír a bezpečnost.

Jihoafrické rozvojové společenství bude podle Zumy i nadále pečlivě sledovat situaci a bude připraveno poskytnout pomoc tam, kde to bude nezbytné.

SADC, jak Jihoafrickému rozvojovému společenství říká, spojuje 16 států v oblasti jižní Afriky. Zimbabwe je členem tohoto uskupení už od jeho vzniku v roce 1980.

Připomeňme, že vojáci Zimbabwe v noci na dnešek obsadili státní televizi ZBC. Jejím prostřednictvím se obrátili k národu. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat a že prezident Robert Mugabe je v bezpečí. Zaměřují se prý "pouze na zločince z jeho (Mugabeho) okolí... kteří se dopouštějí trestných činů, jež zemipřivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti". Cílem podle vojáků je postavit tyto lidi před spravedlnost a vrátit zemi do běžného provozu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama