Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra, se dnes zastavil v Káhiře. Tam se setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Od soboty byl Harírí v Paříži, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Přidejte svůj názor

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Rozhovor mezi Harírím a Sísím se týkal zachování stability v Libanonu, ale bližší podrobnosti uvedeny nebyly. Harírí prý hodlá hovořit o politice až po svém návratu do vlasti. Do Bejrútu podle agentury Reuters přiletí v příštích hodinách. V Paříži Harírí uvedl, že se do Libanonu vrátí do středy, kdy země bude slavit výročí nezávislosti.

Rezignaci Harírí zdůvodnil obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a Hizballáhu v Libanonu. V Libanonu podle něj panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu.

Řada politologů však uvádí, že Saúdská Arábie Harírího, který je sunnita, přiměla k rezignaci, protože ho považovala za neschopného omezit moc radikálního Hizballáhu v libanonské vládě. O tom, že byl Harírí k rezignaci přinucen, hovořil i libanonský prezident Michel Aún.

Egyptská prezidentská kancelář uvedla, že Aún, který je spojencem Hizballáhu, se Sísím rovněž mluvil. Oba prezidenti se prý shodli, že je nutné hájit národní zájem Libanonu a zajistit stabilitu v zemi.

Někdejší vojenský velitel Sísí, který bojuje proti islamistickému terorismu, a v roce 2013 v Egyptě svrhl vládu Muslimského bratrstva, zdůraznil, že Saúdskou Arábii a státy Perského zálivu, které Egyptu poskytují pomoc, podporuje. Egyptský prezident ale rovněž zdůraznil, že nezvažuje podniknout kroky proti Hizballáhu, navzdory tomu, že Rijád chce vůči tomuto šíitskému hnutí zavést sankce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie po 20 letech vysílá velvyslance do Eritreje, ta stáhla vojáky od…

19.07.2018 13:23 Aktualizováno Addia Abeba - Etiopie po 20 letech vysílá do Eritreje svého velvyslance. Jde o další krok v…

Komunistický terorista i nositel Nobelovy ceny. Kdo vlastně byl Nelson…

18.07.2018 11:17 Přesně před sto lety se narodil jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

"Politika strachu na vzestupu." Obama pronesl alarmující projev, udeřil na…

17.07.2018 18:42 Johannesburg - Americký exprezident Barack Obama při dnešním projevu v Jihoafrické republice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama