Novým prezidentem Zimbabwe bude odvolaný Mnangagwa

Harare - Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe. Informovala o tom dnes zimbabwská státní televize ZBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmerson Mnangagwa

Mnangagwu nedávno sesadil prezident Robert Mugabe, který tak vyvolal armádní převrat, po němž v úterý rezignoval.

Zástupce vládnoucí strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) dnes odpoledne informoval média, že Mnangagwa se vrátil do vlasti z Jihoafrické republiky, kde po svém odvolání z bezpečnostních důvodů pobýval.

Bývalý viceprezident v sídle ZANU-PF sejde s užším vedením strany, které jej má obeznámit s tím, "co se dělo v jeho nepřítomnosti", napsala agentura AP. Podle zimbabwského média NewsDay má absolvovat také "brífink" s Mugabem.

V Harare se podle AP v očekávání návratu budoucí hlavy státu shromáždily stovky lidí se vzkazy jako "Vítej zpět, náš hrdino" a "Dodržel jsi slovo a jsi zpátky, vítej". Jeden muž uvedl, že je "štěstím bez sebe", neboť Zimbabwe po letech ekonomického strádání "potřebuje ve všem změnu". Mnozí komentátoři se ale obávají, že současná výměna politického vedení situaci většinového obyvatelstva nijak nezlepší.

Mnangagwa působil jako šéf bezpečnosti a je populární mezi generály, kteří minulou středu de facto převzali v Zimbabwe moc. Od té doby drželi vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.

Mugabe odvolal Mnangagwu 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že dlouholetý spolupracovník hlavy státu jevil "známky neloajálnosti". Podle médií se tak měla uvolnit cesta k nástupnictví pro Mugabeho choť Grace, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie po 20 letech vysílá velvyslance do Eritreje, ta stáhla vojáky od…

19.07.2018 13:23 Aktualizováno Addia Abeba - Etiopie po 20 letech vysílá do Eritreje svého velvyslance. Jde o další krok v…

Komunistický terorista i nositel Nobelovy ceny. Kdo vlastně byl Nelson…

18.07.2018 11:17 Přesně před sto lety se narodil jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

"Politika strachu na vzestupu." Obama pronesl alarmující projev, udeřil na…

17.07.2018 18:42 Johannesburg - Americký exprezident Barack Obama při dnešním projevu v Jihoafrické republice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama