Zacházení jak s dobytkem. Uprchlíka třikrát prodali, než se dostal do Evropy

Addid Abeba - Než Harun Ahmed (27) se z Etiopie dorazil k italským břehům a následně získal azyl v Německu, prošel rukama několika převaděčských skupin, které jej mučily a prodávaly jako dobytek. Jeho anabázi, která začal v roce 2013, zmapovala BBC.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Uprchlíci

Z rodné provincie Bale na jihovýchod od etiopské metropole směřoval Harun nejdříve do Súdánu. Zde více než rok pracoval, načež se odhodlal k cestě přes Saharu do Libye, za kterou údajně převaděčům zaplatil 600 dolarů (skoro 13.000 Kč).

"Na náklaďáku nás bylo 98. Lidé museli sedět jeden na druhém a vedro bylo nesnesitelné," popsal Etiopan. Opravdové potíže ale začaly po několika dnech cesty v oblasti hranice s Libyí, Egyptem a Čadem. Zde měli Harunovu skupiny migrantů převzít jiní převaděči, výměna ale neproběhla hladce. "Na hranici nás skupina gangsterů unesla do Čadu. Dva dny nás vezli skrz Saharu až do svého tábora," popsal Harun.

zdroj: YouTube

Zde prý ozbrojenci přistavili auto, a řekli, že do něj mohou nastoupit ti, kteří mají 4000 dolarů (85.000 Kč). Harun peníze neměl, ale se skupinou přátel předstíral, že ano, a po dalších třech dnech jízdy se dostal na místo, kde se obchodovalo s migranty.

"Byli tam migranti hlavně ze Somálska a Eritreje, kteří zde strávili přes pět měsíců. Hodně toho protrpěli a nevypadali jako lidské bytosti," řekl Harun, který musel zůstat v táboře, protože nemohl zaplatit požadované tisíce dolarů. "Také jsme hodně trpěli. Nutili nás pít směs horké vody a ropy, abychom rychle zaplatili... Každou noc nás mučili," řekl.

Nakonec ale věznitelům došla trpělivost a rozhodli se Harunovu skupinu prodat. "Více než dva měsíce jsme nejedli a byli jsme kost a kůže. Muž, který nás měl koupit to odmítl udělat a řekl: 'Vždyť ani nemají ledviny'," vylíčil Harun. Nakonec se skupiny za cenu 3000 dolarů na osobu ujal kupec z libyjského města Sabhá.

"Nasedli jsme do auta přesvědčeni, že už nic horšího nezažijeme, ale v Sabhá nás po čtyřech dnech cesty čekalo utrpení, které bylo nelidské. Mučili nás tím, že nám na hlavu nasadili igelitku, ruce svázali za zády a hlavou dolů nás hodili do sudu s vodou. Mlátili nás ocelovými lany," uvedl etiopský běženec.

Po měsíci týrání se Harunovi a dalším podařilo zkontaktovat příbuzné, kteří je z otřesných podmínek vykoupili. Skupina se ale daleko nedostala. Záhy ji zajal další gang, který za svobodu požadoval 1000 dolarů na osobu. "Mučení a mlácení pokračovalo. Zavolali jsme svým rodinám a požádali je o další peníze. Prodali svá zvířata, půdu a veškerý majetek a peníze nám poslali," řekl Harun.

Rodák z etiopské Agarfy se následně konečně dostal o dalších téměř 800 kilometrů dál na sever do Tripolisu, kde několik měsíců pracoval v relativním bezpečí. Zároveň zde hrozilo, že se dostane do rukou policie, která prý gangům migranty prodává i za 500 dolarů. Harunovi se ale podařilo přeplout do Itálie, odkud odešel do Německa, kde mu byla uznána žádost o status uprchlíka.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva sebevražedné útoky si v Nigérii vyžádaly nejméně 31 obětí

17.06.2018 14:52 Maiduguri (Nigérie) - Nejméně 31 lidí zemřelo v noci na dnešek při dvou sebevražedných atentátech…

Krvavý útok v JAR: Muž ubodal v mešitě dva lidi, muslimové jsou zděšeni

14.06.2018 15:44 Aktualizováno Pretoria - V mešitě v jihoafrickém městě Malmesbury dnes zaútočil atentátník. Nožem ubodal dva lidi…

Bandité na silnici v Nigérii unesli přes 30 lidí, zmocnili se i matky s…

09.06.2018 15:37 Kano - Na silničním tahu ve státě Kaduna na severu Nigérie bylo v pátek uneseno přes 30 lidí. Útoky…

ICC zrušil rozsudek nad bývalým viceprezidentem Konga, za masakry nenese…

08.06.2018 20:37 Kinshasa/Haag - Viceprezident Konžské demokratické republiky Jean-Pierre Bemba (55) byl původně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama