Kmenové násilí v Kongu si vyžádalo nejméně 40 mrtvých

Kinshasa - Za posledních 48 hodin na severovýchodě Konga zemřelo nejméně 40 lidí. Na vině jsou střety mezi znepřátelenými pastevci z kmene Hema a farmáři z kmene Lendu. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kongo, ilustrační foto

Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Mezi skupinami panuje napětí od války v letech 1998 až 2003, při které přišly o život desítky tisíc příslušníků obou komunit.

Podle agentury Reuters byl příčinou násilností pravděpodobně spor o půdu. Na místě nejsou státní orgány, které by při o území urovnaly. Předák občanských aktivistů Jean Bosco Lalu uvedl, že násilí posledních dvou dnů bylo motivováno pomstou za dřívější vraždy - na počátku měsíce zemřelo při střetech mezi znepřátelenými kmeny téměř 50 lidí.

Násilí v Kongu nabylo na intenzitě od konce roku 2016, kdy prezident Joseph Kabila odmítl odstoupit z funkce, jak mu ukládá ústava, a podryl tím legitimnost státu. Na hranici mezi Kongem a Rwandou vzápětí zesílila činnost ozbrojených milicí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohutná exploze přerušila projev etiopského premiéra. 100 zraněných,…

23.06.2018 13:08 Aktualizováno Addis Abeba - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze, zranění trpělo 83 lidí. Původní…

Příběh dívky (19), která má být popravena za vraždu manžela: Příbuzní mě…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá…

Mírové jednání o míru v Jižním Súdánu selhalo

22.06.2018 20:50 Juba/ Addis Abeba - Pokus o ukončení občanské války v Jižním Súdánu selhal. Jihosúdánský prezident…

Východolibyjská armáda dobyla zpět dva ropné terminály

21.06.2018 18:35 Tripolis/Vídeň – Východolibyjské jednotky dnes oznámily, že dobyly dva významné ropné terminály.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama