Byl to převrat. Tu hanbu si nezasloužím, říká Mugabe o svém svržení

Harare - Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe (94) poskytl rozhovor jihoafrické televizi SABC. Své loňské odstavení od moci označil za převrat. Prý nečekal, že nynější hlava státu Emmerson Mnangagwa půjde proti němu.

Přidejte svůj názor

Robert Gabriel Mugabe

Mugabe vládl Zimbabwe od roku 1980. Byl nucen odstoupit poté, co kontrolu nad zemí v listopadu 2017 převzala armáda a zákonodárci jeho vlastní strany zahájili proces sesazení hlavy státu. Mugabeho někteří jeho krajané pokládají za hrdinu, který svrhl bělošskou nadvládu. Podle kritiků slibnou zemi ekonomicky zruinoval.

V prezidentském úřadu ho vystřídal Mnangagwa, jeho bývalý spojenec, jehož Mugabe odvolal z úřadu viceprezidenta. Podle agentur tak chtěl připravit cestu k nástupnictví své ženě Grace, ale vyvolal tím zásah armády.

"Nikdy jsem si nemyslel, že ten, kterého jsem vychoval... se obrátí proti mně," řekl Mugabe. "To neznamená, že Emmersona nenávidím, vždyť jsem ho do vlády přivedl já. Ale musí se to udělat standardní cestou, on se na to místo dostal nesprávným způsobem. Nezákonně," rozvedl bývalý prezident. "Musíme tuto hanbu, do které jsme se uvrhli, odstranit. Nezasloužíme si to," dodal.

Mugabe je obviňován z genocidy v souvislosti s potlačením opozice v 80. letech. Výměnou za rezignaci ale získal imunitu před trestním stíháním pro sebe i pro svoji manželku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie po 20 letech vysílá velvyslance do Eritreje, ta stáhla vojáky od…

19.07.2018 13:23 Aktualizováno Addia Abeba - Etiopie po 20 letech vysílá do Eritreje svého velvyslance. Jde o další krok v…

Komunistický terorista i nositel Nobelovy ceny. Kdo vlastně byl Nelson…

18.07.2018 11:17 Přesně před sto lety se narodil jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

"Politika strachu na vzestupu." Obama pronesl alarmující projev, udeřil na…

17.07.2018 18:42 Johannesburg - Americký exprezident Barack Obama při dnešním projevu v Jihoafrické republice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama