Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl soud v JAR

Johannesburg/Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl o tom v pátek soud v Jihoafrické republice, kde si Krejčíř odpykává trest za kriminální činnost. V Česku byl odsouzen za tunelování a přípravu vraždy.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Radovan Krejčíř

Jihoafrický server IOL dnes napsal, že konečné slovo o případném vydání bude mít ministr spravedlnosti Michael Masutha. České ministerstvo spravedlnosti ještě nemá informaci o možném vydání Radovana Krejčíře oficiálně potvrzenou. "Až rozhodnutí jihoafrického soudu obdrží oficiální cestou, zváží další postup," řekla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

V ČR byl Krejčíř v nepřítomnosti pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka.

Po případném vydání do Česka bude mít právo žádat, aby český soud jeho případy znovu projednal v jeho přítomnosti. V JAR se Krejčíř snažil proces vydání zpomalit, v roce 2013 bylo řízení obnoveno u soudu v Kempton Parku. Krejčíř pak znovu proceduru pozastavil oznámením, že požádal o politický azyl. Tuto žádost v roce 2016 stáhl a vydávací řízení tak mohlo pokračovat.

Jihoafrickou republiku stojí Krejčíř miliony randů nezbytných k zajištění bezpečnostních opatření; vězeň se údajně několikrát pokusil o útěk. "Bude-li vydán, ušetří to daňovým poplatníkům mnoho peněz. Na druhé straně ale jeho zločiny poškodily Jihoafrickou republiku a jako země bychom měly požadovat spravedlnost," citoval server IOL svůj zdroj.

Krejčířův právník zprostředkoval prohlášení Krejčířovy rodiny, v němž se uvádí, že Krejčíř zvažuje možnosti. Proti rozhodnutí o extradici se může odvolat od 14 dní k nejvyššímu soudu a Masutha bude mít na rozhodnutí 180 dní.

Krejčíř (narozen 4. listopadu 1968 v Českém Těšíně na Karvinsku) vystudoval Fakultu ekonomickou Vysoké školy báňské v Ostravě. V současnosti je podle internetového obchodního rejstříku společníkem ve firmách TT Real Service, spol. s r.o., K plus G Invest, spol. s r.o. a DKR Invest Praha, spol. s r.o.

Média označují Krejčíře za miliardáře. K velkému majetku mu údajně pomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Podle tisku byl podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.

Od léta 2005, kdy uprchl z ČR (utekl policistům 18. června 2005 při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích), žil na Seychelských ostrovech. Již dříve si zařídil občanství Seychelské republiky. Na Seychely za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem.

V dubnu 2007 přicestoval Krejčíř ze Seychel pod falešnou identitou do JAR. Byl ihned zatčen a následně propuštěn na kauci. Od listopadu 2013 je za mřížemi. V květnu 2014 začal v JAR první se soudních procesů s Krejčířem a v únoru 2016 ho soud poslal na 35 let do vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. K výroku o vině Krejčíře a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již v roce 2015, čekalo se jen na verdikt o výši trestu. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř účast na zločinech odmítá, jeho snaha o odvolání ale byla neúspěšná. V Jihoafrické republice je spojován s řadou dalších zločinů včetně vražd a také je obviňován z několikanásobného pokusu o útěk z vězení; k verdiktu zatím dospěl jen Lukheleho případ.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle na dovolené zažít nechcete. Turisté byli v šoku z toho, co viděli z…

23.07.2018 10:45 Káhira - Egypt patří mezi nejoblíbenější turistické destinace a každoročně jej navštíví i mnoho…

Etiopie musí zavést nový systém, země potřebuje politickou pluralitu, řekl…

22.07.2018 19:11 Addis Abeba - Nový etiopský premiér dnes uvedl, že Etiopie nemá jinou možnost než zavést politický…

V Čadu je půl milionu uprchlíků. Zamíří do Evropy?

22.07.2018 10:37 Goré (Čad) - Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od…

Teroristé z Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí

22.07.2018 09:57 Ndjamena - Teroristé ze skupiny Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí. Oznámila to dnes čadská policie.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama