V JAR se rozloučili s Winnií Mandelovou, zazněla nečekaně ostrá slova

Johannesburg - Jihoafrická republika se dnes rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Prezident Cyril Ramaphosa ji nazval zesnulou "matkou našeho národa" a "velkou africkou ženou".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pohřeb Winnie Madikizelaové-Mandelové

Druhá manželka exprezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvila i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí. "Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy," řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion v Sowetu, předměstí Johannesburgu, po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé.

Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema, obdivovatel Winnie Mandelové, který převzal její ohnivou rétoriku, uvedl, že v boji proti apartheidu vždy stavěla zemi nad vlastní bezpečí. "Byla neustále vystavena nebezpečí, připravená přijít o život svůj a dokonce i životy svých dětí, které byly jejími politickými aktivitami ohroženy," řekl Malema na stadionu.

zdroj: YouTube

Zenani Mandelová-Dlaminiová, starší dcera zesnulé, obvinila média ze spoluviny na dlouhé pomlouvačné kampani vedené proti její matce. "Tím, že ji vychvalujete teď, když odešla, jen ukazujete své pokrytectví. Je zřejmé, že Jihoafrická republika, a ve skutečnosti celý svět, má pro muže a ženy rozdílné morální normy," řekla.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Egyptě bylo objeveno pohřebiště a mumifikační místnost

15.07.2018 06:05 Káhira - Archeologové v Egyptě objevili jižně od Káhiry pohřebiště a místnost pro mumifikaci…

U prezidentského paláce v Mogadišu vybuchly dvě bomby, zahynulo šest lidí

14.07.2018 18:50 Aktualizováno Mogadišo - Dvě silné exploze následované střelbou dnes zazněly poblíž prezidentského paláce v…

V Keni uhynulo sedm kriticky ohrožených nosorožců

13.07.2018 15:03 Nairobi - V Keni tragicky uhynulo sedm kriticky ohrožených nosorožců dvourohých.

Keňský osud řeší zásadní otázku: Kdo může za smrt dívky po neodborně…

12.07.2018 21:54 Nairobi - Nese keňská vláda vinu za smrt mladé Keňanky, která zemřela na komplikace po potratu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama