Při útoku v Nigérii zemřeli dva katoličtí kněží a 16 věřících

Abuja - Dva katoličtí kněží a nejméně 16 věřících bylo dnes zabito při útoku na kostel v jihovýchodní Nigérii, kde se v posledních měsících stupňuje násilí mezi komunitami farmářů a kočovných pastevců. Útok je připisován muslimským chovatelům dobytka, informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Nigérie, ilustrační fotografie

Kostel ve vesnici Mbalom, v němž se právě odehrával pohřební obřad, přepadlo v časných ranních hodinách asi 30 ozbrojených mužů, uvedl šéf policie spolkového státu Benue Fatai Owoseni. Útočníci podle jednoho svědka následně ve vesnici "vydrancovali více než 60 domů, zemědělské plochy a sýpky".

"Pravděpodobně bandité zaútočili na Mbalom a zabili dva reverendy... V místě útoku jsme zajistili 16 těl (věřících) a těla dvou kněžích," řekl Owoseni s tím, že policie prohledává celou oblast, aby pachatele vypátrala.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari označil událost za ohavný zločin, jehož cílem je přiživit náboženský konflikt a uvrhnout místní komunity do krvavé koupele, jež nebere konce. Vláda, dlouhodobě v souvislosti s bojem mezi křesťany a muslimy kritizovaná za nečinnost, vyslala na začátku roku do několika států včetně Benue armádu.

Státy v centrální části Nigérie jsou pravidelně dějištěm střetů mezi kočovnými pastevci a farmáři křesťanského vyznání, které podle úřadů jen od začátku roku vyhnaly z domovů na 175.000 lidí. Agentura AP uvedla, že před několika dny bylo v Benue při údajném útoku pastevců zabito deset lidí.

Jádrem sporů nicméně podle AFP není náboženství, ale přístup k půdě a vodě. Prohlubuje je rychlý růst nigerijské populace, která aktuálně čítá 180 milionů lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama