Ebola opět udeřila naplno. V čem je nová epidemie jiná než ta z roku 2014?

Kinshasa - V demokratické republice Kongo vypukla další epidemie zabijácké eboly. Na webu Sciencealert vědci popisují v čem bude tato epidemie jiná od poslední, největší, epidemie této zákeřné nemoci v roce 2014.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ebola, ilustrační fotografie

V čem se současná epidemie liší od té z roku 2014?

Při epidemii v Západní Africe roce 2014 zahynulo 11 310. Od pondělka bylo v Kongu hlášeno 41 případů a 20 úmrtí na ebolu. Absolutně nutné je vystopovat všechny na nakažené a zjistit kde se pohybovali. Pokud jen jeden nakažený unikne pozornosti, epidemie může vypuknout na novo.

Oproti minulosti, kdy ebol řádila pouze na venkově, se při této epidemii objevila i ve velkém městě Mbandaka s 700 000 obyvateli.

Oproti minulosti však lékaři mají experimentální vakcínu od firmy Merck rVSV-ZEBOV nebo také V920.

Jak moc je „experimentální“?

Experimentální je v tom smyslu, že úřady se nikdy nepokusily ji použít, aby zabránili vypuknutí epidemie eboly. Co se týče klinických studií, vypadá to ale, že bude velmi účinná.

V prosinci 2016 oficiální představitelé WHO oznámili výsledky testu V920. Ty se prováděli na 12 000 osobách v Guineji, kde byla ebola právě v závěrečné fázi výskytu v Západní Africe.

Z téměř 6 000 očkovaných osob nedostal v průběhu epidemie  ebolu. Naopak 23 lidí v kontrolní skupině, tedy ti, kteří žili v oblasti epidemie, ale neobdrželi vakcínu, se virem nakazilo.

Očkovací látka proti ebole není oficiálně schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). To je záležitost náročného a složitého schvalovacího procesu.

Demokratická republika Kongo ji však použít může. FDA ji poskytne ve stavu „nouzového použití“. To je v podstatě způsob, jak poskytnout pacientům přístup k lékům, které jsou stále ve vývoji.

Jaký je tedy plán?

Prvních 4000 vakcín dorazilo do Demokratické republiky Kongo 16. května. V první řadě budou naočkováni zdravotníci a vojáci, kteří s epidemií bojují.

Vzhledem k primitivním podmínkám Konga a úrovni infrastruktury to není jednoduchý úkol. Vakcíny se misí skladovat v teplotě mezi -60 a – 80 stupni Celsia.

I přes naočkování specialistů se stále může stát, že ebola propukne ve velkou epidemii vzhledem k výskytu v oblasti s velkou populací.

Pokud však vakcína V920 zabere, mohla by ji být očkována celá populace střední Afriky a mohlo by to znamenat konec strachu z eboly v této oblasti, ba i na celém světě.

Témata: Ebola | afrika | Kongo | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Opoziční kandidát v Mali předem odmítá výsledek volby, vyzvali lidi k…

13.08.2018 21:16 Bamako - V Mali panuje po prezidentských volbách napětí. Ačkoli ještě výsledek není známý, opoziční…

Násilí v Etiopii: Polovojenské jednotky zabily o víkendu 40 lidí

13.08.2018 20:34 Addis Abeba - Na východě Etiopie o víkendu příslušníci polovojenských jednotek zabily nejméně 40…

Maroko vyhání uprchlíky od Středozemního moře, v poutech je vozí na jih

12.08.2018 21:58 Aktualizováno Rabat - Marocký svaz pro lidská práva (AMDH) tvrdí, že bezpečnostní složky vyvezly stovky migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama