"Nová" ebola děsí stále víc: Všechny sousední státy Konga se mobilizují

Kinshasa - Devět zemí sousedících s Kongem se mobilizuje s cílem zabránit rozšíření epidemie eboly v Kongu. V Ženevě to dnes řekl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO), která státům v regionu pomáhá. Kinshasa hlásí 28 případů potvrzení nákazy a dalších více než 20 podezření. Kvůli krvácivé horečce pokračuje v očkování. Tři z léčených osob dočasně uprchly z karantény.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie

Regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti podle agentury AP prohlásil, že všech devět sousedů Konga zahájilo své pohotovostní postupy. Kongo hraničí se Středoafrickou republikou, Konžskou republikou, Angolou, Burundi, Rwandou, Ugandou, Jižním Súdánem, Tanzanií a Zambií.

Moeti dodal, že pozornost se zaměřuje hlavně na Středoafrickou republiku a Konžskou republiku. Tyto dvě země leží blízko ohniska nákazy na severozápadě Konga. V Konžské republice WHO spolupracuje s místními činiteli i na uzavření trhu u hraniční řeky Kongo.

Tři pacienti nakažení ebolou unikli z karantény v konžském městě Mbandaka, napsala s odvoláním na Lékaře bez hranic agentura Reuters. Dva později nalezli mrtvé, třetí je zpět pod dohledem zdravotníků.

Epidemii už je připisováno 27 obětí. WHO 18. května zvýšila úroveň rizika pro veřejné zdraví v Kongu na velmi vysoké. Nákaza pronikla i do regionální metropole Mbandaka. Od 16. května dodává WHO do Konga tisíce experimentálních vakcín.

Na ebolu zatím neexistuje spolehlivý plně schválený lék, nemoc i proto patří mezi nejobávanější na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent.

Současný výskyt eboly v Kongu je již devátým propuknutím nákazy v této středoafrické zemi od roku 1976. Kinshasa na nový výskyt nemoci upozornila WHO 8. května.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pobřeží slonoviny trápí náhlé záplavy, vyžádaly si nejméně 18 mrtvých

19.06.2018 21:16 Abidžan - Ekonomickou metropoli Pobřeží slonoviny Abidžan zasáhly záplavy, které si vyžádaly…

Dva sebevražedné útoky si v Nigérii vyžádaly nejméně 31 obětí

17.06.2018 14:52 Maiduguri (Nigérie) - Nejméně 31 lidí zemřelo v noci na dnešek při dvou sebevražedných atentátech…

Krvavý útok v JAR: Muž ubodal v mešitě dva lidi, muslimové jsou zděšeni

14.06.2018 15:44 Aktualizováno Pretoria - V mešitě v jihoafrickém městě Malmesbury dnes zaútočil atentátník. Nožem ubodal dva lidi…

Bandité na silnici v Nigérii unesli přes 30 lidí, zmocnili se i matky s…

09.06.2018 15:37 Kano - Na silničním tahu ve státě Kaduna na severu Nigérie bylo v pátek uneseno přes 30 lidí. Útoky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama