Dívku prodají za pár koz. Dětské sňatky v Africe nabírají děsivých rozměrů

Juba - V Africe dochází k největšímu množství sňatků nezletilých. Nejhorší je situace v Jižním Súdánu a některých oblastech Keni, upozornila organizace Girls Not Brides (Dívky, nikoli nevěsty). Rodiče často vymění své dcery za krávy či kozy jen proto, aby přežili.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto

Velmi mladé dívky se vdávají kvůli tradicím. Podle aktivistů se ale poslední dobou přidaly i další dva důležité faktory, které mají na sňatky vliv, a sice dlouhotrvající války a klimatické změny v oblasti.

Minimální věk pro vstup do manželství je v Jižním Súdánu 18 let. Navzdory zákonům ale OSN odhaduje, že 52 procent dívek v zemi se provdá ještě před svými osmnáctinami. V roce 2010 to přitom bylo 40 procent. "Konflikty tu situaci zhoršují," uvedla Dorcas Acenová z organizace CARE International v Jižní Súdánu. "Většina rodičů se chce vzdát svých dcer a provdat je kvůli ekonomickým těžkostem, ve kterých se nacházejí. Snaží se snížit počet krků, které musí živit," dodala.

Jižním Súdánem zmítá občanská válka již od roku 2013. V důsledku bojů v zemi hladoví miliony lidí. Rodiče mohou nyní za dceru sňatkem získat až 300 krav, v době míru se věno pohybovalo okolo 30 krav, popsala Acenová na konferenci o dětských sňatcích v Kuala Lumpuru. "Je to v podstatě jen o výši nabídek. Kdo nabídne nejvíce krav, dívku získá," dodal.

V Keni se situace s dětskými sňatky zhoršila minulý rok kvůli obrovskému suchu, které pozabíjelo velké množství dobytku. "Vzhledem k tomu, že se snížil počet koz, rodiče své dcery prodají do manželství i za čtyři či pět koz," uvedla Millicent Ondigová z organizace Amref Health Africa. 

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Čadu je půl milionu uprchlíků. Zamíří do Evropy?

22.07.2018 10:37 Goré (Čad) - Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od…

Teroristé z Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí

22.07.2018 09:57 Ndjamena - Teroristé ze skupiny Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí. Oznámila to dnes čadská policie.

JAR chystá šílený plán: Jak chce dostat vodu do Kapského města?

22.07.2018 09:41 Kapské Město (JAR) - "Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé,…

Egypt odsoudil Izrael za zákon o státu židovského národa

21.07.2018 18:43 Káhira - Egypt dnes odsoudil nový zákon, kterým se Izrael definoval jako stát židovského národa.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama