Ze Středomoří je opět hřbitov. Mezi Libyí a Evropou se letos utopilo na 1000 uprchlíků

Tripolis/Ženeva - Pokus dostat z Libye do EU přes Středozemní moře letos nepřežilo už 1000 uprchlíků. Situace se rapidně zhoršuje v posledních dnech, kdy se na moře vydávají další migranti. Nárůst počtu plaveb může souviset i s ukončením ramadánu a s počasím.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za poslední dny přišlo na cestě o život 204 lidí, které převaděči posadili do přetížených člunů. V pátek z jedné lodě přišlo o život 103 lidí, další pak v neděli, kdy se východně od Tripolisu potopil další člun.

Ve srovnání s prvním půlrokem loňského roku nicméně letos na moři zemřelo méně lidí. Pozemní trasa saharskou oblastí a následná plavba přes Středozemní moře však zůstává životu nejnebezpečnější migrační cestou na světě a polarizuje evropskou politiku, poznamenala agentura Reuters.

"Úmrtí u libyjského pobřeží znepokojivě přibývá," upozornil šéf OIM pro Libyi Usmán Bilbijsí. Převaděči podle něj zneužívají zoufalství uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy dříve, než Evropa proti plavbám přes moře zasáhne.

Od pátku do neděle stráž na libyjské pobřeží vrátila skoro 1000 lidí, od začátku roku pak zhruba 10.000. Uprchlíci jsou v Libyi předáváni do záchytných center, ale podmínky panující v těchto zařízeních vyvolávají otázky. "Uprchlíci, které vrátí libyjská pobřežní hlídka, by neměli být automaticky předáváni do záchytných center. Ta budou přeplněná a životní podmínky v nich se s nedávným nárůstem počtu uprchlíků zhorší," řekl Bilbijsí.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie po 20 letech vysílá velvyslance do Eritreje, ta stáhla vojáky od…

19.07.2018 13:23 Aktualizováno Addia Abeba - Etiopie po 20 letech vysílá do Eritreje svého velvyslance. Jde o další krok v…

Komunistický terorista i nositel Nobelovy ceny. Kdo vlastně byl Nelson…

18.07.2018 11:17 Přesně před sto lety se narodil jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

"Politika strachu na vzestupu." Obama pronesl alarmující projev, udeřil na…

17.07.2018 18:42 Johannesburg - Americký exprezident Barack Obama při dnešním projevu v Jihoafrické republice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama