Keňský osud řeší zásadní otázku: Kdo může za smrt dívky po neodborně provedené interrupci?

Nairobi - Nese keňská vláda vinu za smrt mladé Keňanky, která zemřela na komplikace po potratu provedeném mimo zdravotnický systém? Právě o této otázce teď rozhoduje keňský nejvyšší soud.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Keňa

Na soud se obrátily matka mrtvé dívky a svaz právniček.  Dívka, označovaná kvůli utajení jejího jména iniciálami JMM, byla v roce 2014 ve svých 15 letech násilím přinucela ke styku. Otěhotněla a kvůli tomu podstoupila neodborný potrat, který zanechal komplikace. Zemřela na ně letos v červnu.

Její matka a federace právniček už v roce 2015 zveřejnily petici, podle níž úřady neposkytly dívce po zákroku náležitou péči. Petice vyzývá vládu, aby umožnila ženám snadnější přístup k odborné interrupci.

Soud vyslýchal svědky tři dny a další slyšení stanovil na září. Očekává se, že soud vynese rozsudek do konce roku.

„Utrpení mé dcery a její tragické smrti se dalo předejít. Kdyby si Keňa víc vážila jejího života a práv, dnes by tu byla...Keňa neumožňuje bezpečné a dostupné potraty," myslí si matka mrtvé dívky.

Keňská ústava revidovaná v roce 2010 umožňuje provádět potraty, je-li ohrožen život matky nebo v naléhavých případech. Podle kritiků je ale země pod silným vlivem křesťanských organizací, takže od roku 2010 se přístup žen k interrupci ještě zkomplikoval.

Evelyne Opondová řídí centrum zabývající se reprodukčním právem, které zastupuje žalobkyně u soudu. Opondová řekla, že komplikace, jimž čelila JMM, jsou důsledkem postupu Keni vůči službám, jež mají zajistit bezpečné interrupce.

U dívky se objevila infekce, prošla čtyřmi nemocnicemi, ale personál nevěděl, jak ji léčit. Selhaly jí ledviny a několik měsíců před smrtí byla upoutána na lůžko. Kvůli pomalé léčbě tak nemohly zvrátit následky špatně provedené interrupce. Žalující strana žádá odškodnění pro rodinu dívky a obnovení pokynů pro provádění odborných potratů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie po 20 letech vysílá velvyslance do Eritreje, ta stáhla vojáky od…

19.07.2018 13:23 Aktualizováno Addia Abeba - Etiopie po 20 letech vysílá do Eritreje svého velvyslance. Jde o další krok v…

Komunistický terorista i nositel Nobelovy ceny. Kdo vlastně byl Nelson…

18.07.2018 11:17 Přesně před sto lety se narodil jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

"Politika strachu na vzestupu." Obama pronesl alarmující projev, udeřil na…

17.07.2018 18:42 Johannesburg - Americký exprezident Barack Obama při dnešním projevu v Jihoafrické republice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama