Trumpa čekají težké časy, budoucnost je nejistá. Otázkou je, jestli chce změny opravdu prosadit, říká pro EZ americký novinář

ROZHOVOR - Nově zvolený americký prezident Donald Trump ve své kampani používal hodně ostrou rétoriku, kterou proti sobě popudil část republikánů a kterou také vyděsil některé americké spojence. Bude mít odvahu na to svoje hesla naplnit? Nejen o tom jsme si povídali s americkým novinářem a komentátorem Erikem Bestem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Erik Best, americký novinář v ČR

Hillary Clintonová svou uznala porážku, Donald Trump se stal možná překvapivě novým americkým prezidentem. O čem výsledky voleb, které se rozcházejí s předvolebními výzkumy, svědčí?

První věc je, že jsme nemohli věřit průzkumům. Nevíme, jestli je to kvůli tomu, že byly zmanipulované, jak říkal sám Trump, nebo jestli to bylo kvůli tomu, že potenciální voliči neříkali pravdu, když odpovídali. Ten rozdíl mezi tím, co nám bylo řečeno a jak to dopadlo, je markantní.

Psali jsme:  

Výsledky i odhady byly velmi těsné. Tábory republikánů a demokratů na sebe často útočily. Je americká společnost opravdu tak výrazně rozdělena? A jak těžké bude pro Trumpa, aby ji opět sjednotil, tak jak o tom mluvil v projevu?

Mluvil o tom, otázkou ale bude, jestli to bude chtít udělat. To není vůbec jasné. Budeme čekat na každé vyjádření pana Trumpa, než se stane prezidentem. Ale další určující moment bude postup v chování současného prezidenta, protože má ještě dva měsíce a trošku musí tušit, jakou politiku bude chtít sledovat Trump a jestli se tomu přizpůsobí, nebo naopak udělá, co může, než nastoupí nový prezident a nová politika. Tam může nastat další moment konfliktu, protože jestli Obama v otázce Ruska, Sýrie nebo Ukrajiny bude dělat politiku, se kterou Trump a jeho příznivci nesouhlasí, může přijít ještě větší problém a větší rozpolcenost.

Republikáni pro sebe získali Bílý dům, i obě komory Kongresu. Zdálo by se proto, že Trumpova vláda bude docela snadná. Na druhou stranu má Trump v republikánských řadách své odpůrce. Dá se říci, jak silná bude jeho pozice? Budou ho nakonec republikáni jednotně podporovat?

Myslím si, že spíše ano. Ale je to jen domněnka a spekulace, protože nevíme, jestli se budou snažit hledat kompromisy, nebo jestli ta část republikánů, která byla proti němu, setrvá a bude mu klást překážky. To bohužel zatím nevíme.

Trump v kampani pronášel poněkud silná hesla, která se týkala třeba imigrace nebo Ruska. Domníváte se, že tyto své sliby dokáže uvést do praxe?

Můj pocit je, že Trump pochopil, co musí říci, aby se stal prezidentem, aby získal podporu frustrovaných a dostal je na svou stranu. V tomto konkrétním smyslu je velice podobný Obamovi, který to před osmi lety dokázal taky. Dělal to samozřejmě jinak a oslovil jinou část populace, ale výsledek byl stejný. To znamená, že našel způsob, jak oslovit lidi, které by normálně republikánská strana oslovit nemohla. Teď je otázka, jestli to byl jenom trik, aby mohl vyhrát, nebo jestli v tom opravu hodlá pokračovat. To je jedna z největších nejistot.

Trump před volbami mluvil o tom, že by změnil vztahy s Ruskem. Zmínil zrušení sankcí, i bližší spolupráci s prezidentem Vladimirem Putinem. To vyvolává obavy v Pobaltí nebo na Ukrajině. Myslíte si, že by se americká politika vůči těmto zemím a vůči údajné ruské agresi mohla výrazně změnit?

Myslím si, že proti tomu by se zvedl velký odpor. Ta současná americká zahraniční politika je víceméně neměnná od roku 1992. Jestli to hodlá Trump změnit, což naznačuje, tak narazí na odpor neokonzervativců v rámci republikánské strany. Odpor bude klást i vojenský průmysl, protože to je velký byznys, ve kterém se točí hodně peněz. Nebude jen tak možné věci změnit. Už 50 let mluvíme o tom, že máme průmyslový vojenský komplex a pokud to nebude pokračovat, bude to znamenat obrovskou změnu americké zahraniční politiky. A nejsem si jistý, jestli je na to establishment připravený, a že to dovolí.

USA se hodně angažují i na Blízkém východě. Trump už hodně kritizoval postup americké armády a jejich spojenců třeba v případě ofenzivy Mosulu. Může třeba i zde přijít nějaká změna nebo bude Trump pokračovat v politice, kterou dřívější vlády nastavily?

To je součást toho všeho. Je to velká otázka, na kterou neznáme odpověď. Spíš si myslím, že bude pokračovat, ale samozřejmě prohlašoval, že v tom pokračovat nehodlá. Takže uvidíme. To bohužel nemůžeme vědět. On říká, že hodlá všechno změnit – ale není jasné, jestli je to pravda. A jestli ano, tak jestli se to změní k lepšímu nebo k horšímu.

Trump také mluvil o vztazích k NATO, kritizoval členské státy, že neplní své závazky. Může přehodnotit také vztahy k Severoatlantické alianci?

To je podobná otázka, jen z druhé strany. Ne, jak bude republikánská strana reagovat na Trumpa, ale jak na něj budou reagovat spojenci. Standardní odpověď je, že bude chtít pokračovat a zachovat NATO. Ale není to úplně jasné, protože Obama několik měsíců říká, že Trump je nezpůsobilý k tomu, aby byl prezidentem, pak ale vyhrál volby. Obama celou dobu posílal spojencům signál, že nemůžeme akceptovat Trumovu politiku.

A politici se teď budou muset rozhodnout – tedy akceptovat novou politiku Trumpa, nebo proti ní trošku protestovat a klást překážky. Možná poprvé by se mohli pokusit změnit to vůdcovství, protože Američané vedou NATO, jako by bylo skoro jen jejich. Nikdo k tomu zatím neměl odvahu, i když se o tom několikrát mluvilo. A teď se objevila příležitost. Je otázka, jestli opravdu budou chtít, nebo jestli nakonec budou akceptovat Trumpa. A jestli Trump nakonec změní rétoriku a bude se chovat více jako Bush nebo Obama.

Dá se říci, jestli se vztahy mezi USA a Českou republikou v době Trumpovy vlády nějak změní?

V otázce vztahů obecně záleží na tom, jaká bude celková americká politika. A co se týče konkrétního vztahu Miloše Zemana k americkému velvyslanci, tak to určitě bude lepší, protože horší už to být nemůže.

Děkujeme za rozhovor

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump chce imigrační zákon prosadit až po volbách. Neplýtvejte časem,…

22.06.2018 16:38 Washington - Americký prezident Donald Trump chce s hlasováním o novém migračním zákonu počkat až…

Otec legendární holčičky, která se stala symbolem rozdělování, poprvé…

22.06.2018 16:18 Honduras – Fotka s malou holčičkou se za krátké období stala symbolem Trumpovy politiky rozdělování…

Nové „hvězdné války“? Ještě horší než studená válka, varuje Rusko před…

22.06.2018 14:08 Washington/ Moskva - Americký prezident Donald Trump ohlásil vytvoření nezávislé sekce vesmírných…

Pentagon může ubytovat až 20.000 dětí imigrantů

22.06.2018 13:41 Aktualizováno Washington - Americká armáda by ve svých zařízeních mohla dočasně ubytovat až 20.000 dětí imigrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama